UWAGA!

Klub Integracji Społecznej

Do końca 2013 roku ponad 500 bezrobotnych mieszkańców Elbląga, kobiet i mężczyzn, zostanie bezpłatnie przeszkolonych w celu uzyskania zawodu, który pozwoli im na powrót do pracy. Szkolenia i warsztaty odbywają się w ramach Klubu Integracji Społecznej w Centrum Pracy i Pomocy przy ul. Bema 54.

Udział w projekcie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej „Od wykluczenia do usamodzielnienia” mogą wziąć osoby w wieku aktywności zawodowej, korzystające ze świadczeń socjalnych. Projekt realizowany jest przy pomocy dofinansowania z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
     
     Mira Stankiewicz:. Co to jest Klub Integracji Społecznej?
     Stanisław Tomczyński, dyrektor Centrum Pracy i Pomocy w Elblągu: Klub Integracji Społecznej skupia osoby, które są wykluczone społecznie lub podlegają zagrożeniu takim wykluczeniem. To osoby długotrwale bezrobotne, które mają wiele problemów ze znalezieniem pracy. Przychodzą do nas, by „wyjść z dołka”, w którym się znalazły. A przyczyny bezrobocia są naprawdę różne, nie zawsze wynikają z lenistwa czy niechęci do podjęcia zatrudnienia. Są takie osoby, które z powodu kłopotów zupełnie tracą wiarę w siebie, w swoje talenty i możliwości. My gwarantujemy im przyjazną pomoc, miłą atmosferę i najlepszych specjalistów. Poza tym, wszystkie zajęcia są bezpłatne, co dla ludzi bezrobotnych i w trudnej sytuacji materialnej jest bardzo ważne.
     
     Jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej pomocy?
     Do zajęć w Klubie kierowane są osoby w rekomendacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Czyli trzeba być zarejestrowanym, korzystać ze wsparcia, być w wieku, w którym można być czynnym zawodowo.
     
     Jak w KIS-ie pomaga się osobom, które długo nie pracowały i chcą to zmienić?
     Najpierw taki człowiek spotyka się z psychologiem, który pomaga mu zrozumieć, w jakiej sytuacji się znalazł i co trzeba zrobić, by zmienić punkt widzenia na to, co go spotkało. Potem kierowany jest na zajęcia z doradcą zawodowym. Ten bada predyspozycje zawodowe, sprawdza umiejętności przydatne w pracy i pomaga w znalezieniu zajęcia, które pozwoli na nowo znaleźć się na rynku pracy. Potem każdy klubowicz uczy się podstaw obsługi komputera i internetu, tak aby np. samodzielnie napisać potrzebne pismo i wysłać je mailem do potencjalnego pracodawcy.
     
     Czy członkowie Klubu Integracji Społecznej mają szansę na działanie na własną rękę, w swojej firmie?
     Oczywiście. Kolejny etap to warsztaty pod nazwą Własna firma. Tam można uzyskać wiedzę, jak założyć mały biznes, jakie są przepisy podatkowe i z zakresu ubezpieczeń społecznych, w końcu skąd i jak można uzyskać dotację na prowadzenie działalności gospodarczej. Specjaliści z zakresu tzw. ekonomii społecznej przekazują informację o tworzeniu Spółdzielni Socjalnych. To moda, która przyszła do nas z Zachodu. W spółdzielni można działać w grupie i wspólnie pracować w wybranej dziedzinie.
     
     Czy dzięki zajęciom w Klubie Integracji Społecznej można zdobyć nowy zawód lub przywrócić dawne umiejętności?
     Jak najbardziej. Po to są zajęcia z doradcą zawodowym. Po wybraniu nowej profesji można już rozpocząć kurs. Dzięki Centrum Kształcenia Praktycznego tu na miejscu prowadzimy naukę zawodu. Najchętniej wybierane przez mężczyzn są specjalności budowlane, stolarstwo, spawanie czy bardzo popularny - operator wózków widłowych. Dla pań są takie zawody jak fryzjerka, manikiurzystka a nawet kwiaciarka. Z doświadczenia naszego wynika, że uczestnicy takich zajęć albo sami zakładają własne zakłady usługowe, albo w krótkim czasie są zatrudniani na stałe u pracodawców, u których czasowo pracowali np. w ramach prac interwencyjnych.
     
     
     Projekt systemowy „Od wykluczenia do usamodzielnienia” realizowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet VII Promocja Integracji Społecznej Działanie 7.1 Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Mira Stankiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama