UWAGA!

Kobiet w polityce jest zdecydowanie za mało

 Elbląg, W spotkaniu wzięła udział m.in. Jadwiga Król, która w ubiegłym roku odebrała w Warszawie prestiżową nagrodę „Okulary równości 2014” przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi – Nowackiej
W spotkaniu wzięła udział m.in. Jadwiga Król, która w ubiegłym roku odebrała w Warszawie prestiżową nagrodę „Okulary równości 2014” przyznawaną przez Fundację im. Izabeli Jarugi – Nowackiej (fot. arch. AD)

Przyjechały, by rozmawiać o kobietach w polityce, by zachęcić je do działania w niej, by walczyć ze stereotypami na temat kobiet. O tym, jak ważne jest istnienie pań w polskiej polityce, rozmawiały dziś (2 października) w Ratuszu Staromiejskim z elblążankami przedstawicielki Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Polityczna Akademia Kobiet” prowadzonego przez fundację wspólnie z Fundacją im. Róży Luksemburg. Projekt adresowany jest do kobiet z całej Polski, a jego celem jest wpływanie na kształt polskiej polityki, w której kobiecego pierwiastka jest zdecydowanie za mało. Już od trzech lat przedstawicielki fundacji spotykają się z kobietami z polskich wsi, miast i miasteczek, by wpływać na kształt naszej polityki.
       - Więcej kobiet w polityce to inne spojrzenie na wszystko – mówiła Katarzyna Kądziela, dyrektorka Fundacji im. Izabeli Jarugi- Nowackiej. – Nie chodzi nam tylko zwiększenie liczby kobiet w polityce, ale o to, by głos połowy społeczeństwa był dobrze słyszany, a żeby mógł być dobrze słyszany, musimy nauczyć się same siebie wyrażać.
       Podczas dzisiejszego spotkania dyskutowano o stereotypach kobiet w polityce, o stereotypach w wizerunku kobiet w kampaniach politycznych a także o wspólnym działaniu kobiet (o czym mówiła Jadwiga Król, pełnomocniczka Kongresu Kobiet na Warmii i Mazurach).
       - Chcemy porozmawiać o tym, czy we współczesnych ruchach i partiach politycznych też mamy do czynienia z utrzymywaniem się stereotypu kobieta – mężczyzna, czyli osoba bardziej poddana i zarządzający, czy może tu już coś się zmieniło – dodała dyrektorka fundacji.
       „Polityczna Akademia Kobiet” to kontynuacja tego, co na rzecz kobiet, na rzecz ich praw, na rzecz zwiększenia szans kobiet robiła nieżyjąca Izabela Jaruga – Nowacka.
       – Podczas naszych spotkań z kobietami rozmawiamy o sytuacji społeczno-ekonomicznej kobiet w Polsce, o problemach kobiet, o drogach wyjścia z tych problemów, o polityce kobiet, o tym, co zrobić aby kobiety były coraz silniejsze i by coraz skuteczniej mogły walczyć o swoje, bo tak naprawdę to wcale nie jest tylko sprawa kobiet, ale nas wszystkich, to jest sprawa jakości polskiej demokracji, bo demokracja, w której połowa społeczeństwa nie znajduje miejsca dla siebie albo uważa, że jej interes nie jest wystarczająco reprezentowany to żadna demokracja – mówiła Katarzyna Kądziela.
       Podczas spotkania zwrócono uwagę na fakt, że kobiet w polityce jest nadal zdecydowanie za mało, a jeżeli już w niej są, ich głos albo jest słabo słyszalny, albo zwyczajnie ignorowany przez mężczyzn.
       – W programach telewizyjnych typu „Kawa na ławę” mamy wyłącznie mężczyzn, którzy od czasu do czasu wypowiadają się w imieniu pań o ich problemach – kontynuuje Katarzyna Kądziela. - Panie potrafią jednak przecież powiedzieć to same za siebie i swoje problemy czy propozycje ich rozwiązania same świetnie artykułować. Grupa, która do tej pory nie miała dostatecznej reprezentacji, koniecznie musi uzyskać przestrzeń.
dk

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za mało ?!?!? KOPACZKA atakuje co 30 minut na wszystkich kanałach !!!
 • Kopacz to już do talerza u ludzi zagląda
 • a na drugim planie stoją aktywne kobiety po 70-tce poprzebierane w jednokolorowe koszulki z krótkim rękawkiem z chorągiewkami w dłoniach-kiedyś stały dzieci albo harcerze, teraz tak wyglądają elbląskie zuchy! Te panie w zamian za swoją seniorską "aktywność" mają gratisy za darmową kawę, ciastka, sponsorowane wyjazdy, dyskoteki, pójdą nawet do piekła:))))) a swoją drogą to nie było im zimno, nie ma czerwonych kurteczek na stanie:)))))
 • Nie dziwi mnie to, że uaktywniają się przed każdymi wyborami. U nas to już norma.
 • W kopalniach, na budowach też jest ich za mało i jakoś nikt lamentu nie podnosi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  ciuralla(2015-10-03)
 • MariuszLewandowski-Fc Niektórych kobiet jest za wiele. Pani Król 12 marca 2013 r namawiała Elblążan i Elblążanki do pozostania w trakcie Referendum w domach. Niech więc Pani Król zachowa się po królewsku i zgodnie z własną radą pozostanie w domu bo kto się nie sprzeciwia prowadzeniu polityki na plecach najbiedniejszych dla beztroski najbogatszych niech się do polityki nie pcha bo takich polityków mamy za wielu a takie " polityczki " to policzek dla tysięcy Elblążanek kóre miały z czego opłacać kosmicznych czynszów które poparła i Maria Kosecka wraz z wszystkimi radnymi Platformy. Wstyd i po wsze czasy hańba takim ludziom.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  5
  MariuszLewandowski-Fc(2015-10-03)
 • Gdzieś mam, czy polityk jest mężczyzną, kobietą. Ma przede wszystkim dobrze pełnić swoją funkcję. Zastąpienie części polityków, tylko ze względu na płeć, to tylko mogły feministki wymyślić. ..
 • Same stare feministyczno - lewackie lampucery, do uczciwej pracy a nie do polityki! Ile jest wśród nich pań tyrających w marketach, barach czy fabrykach oraz wychowujących dzieci???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  1
  rolio(2015-10-03)
 • Za dużo to jest politków
 • Kobiety w polityce to powód upadku cywilizacji białego człowieka.
 • Bez przesady proszę z tymi paniami !!! już jest ich zbyt dużo, dlatego polityka zeszła na psy !
 • Co drugi w polityce okazuje się gejem, więc jak ich liczyć, pan czy pani ??
Reklama