UWAGA!

Kocham Cię Życie

 
Elbląg, Marsz Zdrowia przejdzie ulicami miasta już po raz dziesiąty
Marsz Zdrowia przejdzie ulicami miasta już po raz dziesiąty (fot. arch. portEl)

W Elblągu istnieje Stowarzyszenie Amazonek, w ramach którego kobiety wzajemnie wspierają się w swojej chorobie oraz uświadamiają innym, jak ważna dla zdrowia i życia jest profilaktyka. 20 października, już po raz dziesiąty, elbląskie Amazonki zapraszają na Marsz Zdrowia pod niezmiennym hasłem „Kocham Cię Życie”.

Marsz ma przypomnieć kobietom o ważnym, regularnym badaniu, w tym również samobadaniu piersi. Wcześnie wykryty rak piersi jest wyleczalny małym nakładem przeżyć i medycznego leczenia. O Elbląskim Stowarzyszeniu Amazonek rozmawiam z jego prezesem Alicją Tomczyk.
      
       Proszę opowiedzieć kilka słów na temat organizowanego przez Elbląskie Amazonki Marszu Zdrowia?
       Alicja Tomczyk:
- Spotykamy się 20 października przed Ratuszem Miejskim przy ul. Łączności o godz. 12. Stamtąd wyruszamy na Plac Kazimierza Jagiellończyka, a następnie przejdziemy do kina Światowid, gdzie odbędzie się krótka konferencja poświęcona profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy. Konferencja rozpocznie się krótkim, dziesięciominutowym filmem na temat działalności elbląskich Amazonek w ostatnim roku. Imprezę zakończy poczęstunek z tradycyjnym tortem.
      
       Na czym polega działalność elbląskich Amazonek?
       - Działalność Amazonek jest oparta na wzajemnym wspieraniu się w chorobie raka piersi , w jej pokonywaniu, w rehabilitacji psychicznej i fizycznej po chorobie. Rehabilitacja psychiczna to pomoc w powrocie do zdrowego myślenia o sobie i swoim życiu zarówno rodzinnym, jak i społecznym , po traumie przeżyć jakie spowodowała choroba. Są to spotkania z psychoonkologiem, warsztaty psychologiczne dla Amazonek i często osób, które im towarzyszyły w czasie choroby, konferencje. Rehabilitacja fizyczna to pomoc w powrocie do sprawności fizycznej po amputacji piersi i węzłów chłonnych. Specyficzna gimnastyka pomaga zapobiegać obrzękowi ręki, który często się zdarza. Organizujemy sobie również masaże limfatyczne, które pozwalają na złagodzenie już występującego obrzęku ręki i zapobiegają jeszcze większemu kalectwu.
       Ważnym aspektem naszej działalności jest integracja kobiet tego środowiska. Są to różnego rodzaju wycieczki turystyczne, spotkania przy ognisku, wieczory poezji, a nawet pokazy mody w wykonaniu samych Amazonek , a przeznaczone dla wszystkich kobiet. Staramy się szerzyć profilaktykę raka piersi i raka szyjki macicy. Organizując różnego rodzaju spotkania z kobietami, przekazujemy swoją wiedzę, a swoim życiem świadczymy o tym ,że chorobę można pokonać i dalej żyć dla rodziny i społeczeństwa.
       W naszej grupie Amazonek zgłębiamy wiedzę na temat choroby raka piersi, nowych możliwości jej leczenia i zapobiegania. Wiedza ta jest nam potrzebna do prawidłowych decyzji w procesie leczenia onkologicznego i rehabilitacji. Spotykamy się dwa razy w miesiącu, w każdy pierwszy i trzeci piątek miesiąca w SM Zakrzewo przy ul. Robotniczej 246. Prawie codziennie mamy dyżury w swoim biurze przy ul. Zw. Jaszczurczego 17 pokój 119 Zapraszamy ! Natomiast gimnastykę mamy we wtorki godz. 17 i czwartki godz. 18 w Centrum Rehabilitacji przy ul. Królewieckiej.
      
       Co daje kobietom przynależność do stowarzyszenia?
       - Stowarzyszenie daje kobietom – Amazonkom możliwość prawidłowej rehabilitacji, szczególnie fizycznej, ponieważ ćwiczenia zapobiegające obrzękom trzeba wykonywać już do końca życia i systematycznie. Wsparcie i integracja Amazonek jest szczególnym zjawiskiem w procesie leczenia i powrotu do zdrowia. Atmosfera koleżeństwa wręcz przyjaźni w momencie, kiedy wszystko się wali i perspektywy wydają się jedną czarną plamą, jest tą siłą, która nas zmienia i daje nam nadzieję ! Ważnym elementem naszych prac jest wolontariat, my to nazywamy „ochotniczkowaniem”. W momencie, gdy kobieta znajduje się w szpitalu i tam zaczyna się jej choroba – nasze Amazonki tam właśnie, przy szpitalnym łóżku, pomagają kobietom, wspierają je.
      
       Ile kobiet należy do stowarzyszenia?
       - Elbląskie Stowarzyszenie Amazonek liczy około 120 kobiet. W Elblągu jest Amazonek dużo więcej, ale o potrzebie pomocy i spotykania się z nami same muszą zdecydować.
      
       Kto może przynależeć do stowarzyszenia?
       - Do Stowarzyszenia należą kobiety chorujące na raka piersi. Zawsze jednak możemy spotkać się z innymi kobietami. Zapraszamy !
      
       Czy każda kobieta może liczyć na Wasze wsparcie?
       - Każda Amazonka może liczyć na wsparcie w naszym Stowarzyszeniu.
      
       Jak wielkie znaczenie ma organizowanie tego typu stowarzyszeń?
       - Myślę, że na to pytanie już odpowiedziałam, ale podkreślam, że rehabilitacja fizyczna tak często i tak długo jest tylko u nas. NFZ ma zaplanowane dla nas jedną lub dwie transze po dziesięć gimnastyk. Natomiast wsparcie psychiczne jest nie do ocenienia! Chcę jeszcze zaznaczyć, że współpracujemy z młodzieżą szkół gimnazjalnych i licealnych, a także szkól pomaturalnych. Razem organizujemy różne akcje profilaktyczne. Przy organizacji Marszu Zdrowia pomagają nam młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Skoro już o tym, to czy ktoś mógłby mi dać jakiś namiar na dr Z. Słabkowskiego- gdzie ma gabinet, albo numer telefonu, bo chciałabym wykonać usg piersi, a słyszałam, że jest najlepszy. Skoro już mam płacić to chcę, aby zrobił to fachowiec. Z góry bardzo dziękuję życzliwym osobom za odpowiedź.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    usg 27(2012-10-10)
  • hetmańska 7 552338421
Reklama