UWAGA!

Konferencja Regionalna „Czas na kobiety w polityce”

Elbląg, Elbląskie liderki „Kongresu Kobiet”
Elbląskie liderki „Kongresu Kobiet” (fot. AD).

Członkinie Rady Programowej Stowarzyszenia „Kongres Kobiet” zapraszają na Konferencję Regionalną „Czas na kobiety w polityce”. Udział w spotkaniu zapowiedziały Olga Krzyżanowska, była wicemarszałek Sejmu, prof. Małgorzata Fuszara, socjolog, Henryka Bochniarz, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” oraz Magdalena Środa, etyk i filozof. Konferencja odbędzie się w środę 2 czerwca o godz. 13.30 w Teatrze im. Sewruka.

Kongres Kobiet jest ogólnopolskim stowarzyszeniem zarejestrowanym w styczniu 2010 roku w Warszawie, którego celem jest wspieranie kobiet w różnych sferach ich funkcjonowania, zachęcanie ich do aktywności zawodowej, społecznej i politycznej oraz zwalczanie dyskryminacji kobiet wynikającej z nierównego statusu kobiet i mężczyzn.
       Kongres ma również swoje przedstawicielki w naszym mieście. Jadwiga Król oraz Danuta Tchorowska są w ramach działalności stowarzyszenia głównymi inicjatorkami wielu spotkań i akcji, których założeniem jest walka o prawa kobiet i o zmienianie świadomości na temat roli kobiety w różnych sferach życia. Do głównych osiągnięć elblążanek należy zorganizowanie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy wprowadzającej parytety wyborcze. Listę z podpisami osobiście przekazały marszałkowi Bronisławowi Komorowskiemu, uczestniczyły w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy wprowadzającej parytet płci na listach wyborczych. Panie miały również okazję odwiedzić Brukselę, gdzie spotkały się z prof. Danutą Hübner, posłanką do Parlamentu Europejskiego. Poza tym organizują wyjazdy na Ogólnopolskie Kongresy Kobiet, do udziału w których zachęcają kobiety z różnych środowisk. Taki Kongres odbędzie się również w tym roku – 18 czerwca w Sali Kongresowej w Warszawie.
       Kolejnym krokiem w działalności Elbląskiego Kongresu Kobiet jest zorganizowanie Konferencji Regionalnej „Czas na kobiety w polityce” (podoba konferencja była organizowana rok temu, gościem była wówczas prezydentowa Jolanta Kwaśniewska). Podczas konferencji poruszane będą kwestie związane ze zrównaniem praw kobiet i mężczyzn również na polu życia politycznego. Zadawane będą pytania, dlaczego na scenie politycznej naszego kraju kobiet jest tak niewiele. Nie bez powodu udział w spotkaniu zapowiedziały czynne zawodowo w polityce kobiety: Olga Krzyżanowska, prof. Małgorzata Fuszara, Henryka Bochniarz oraz Magdalena Środa.
       Konferencja, na którą serdecznie zapraszają członkinie Elbląskiego Kongresu Kobiet, odbędzie się 2 czerwca o godz. 13.30 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka. Na spotkaniu mile widziani są wszyscy, zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którym problematyka kobieca nie jest obca i którzy chcą wziąć udział w dyskusji na temat roli kobiety w życiu politycznym. Przyczynkiem do dyskusji będą wystąpienia zaproszonych gości
      
       Program Konferencji Regionalnej „Czas na kobiety w polityce”
      
13.30-13.45 – Rejestracja
       13.45-14 – Otwarcie konferencji i powitanie gości przez członkinie Rady Programowej stowarzyszenia „Kongres Kobiet”, Jadwigę Król i Danutę Tchorowską
       14-14.15 – „Wizerunek kobiety na przestrzeni dziejów” – prezentacja
       14.15-16 – Wystąpienie gości i dyskusja panelowa:
       „Kobiety 1994, 2009 i 2010” – Olga Krzyżanowska, poseł na Sejm i wicemarszałek Sejmu oraz senator w minionych kadencjach
       „Kobiety w polityce – realia i wyzwania” – prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, socjolog, współtwórczyni Gender Studies przy Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW
       „Blaski i cienie rynku pracy kobiet” – Henryka Bochniarz, ekonomistka, była minister przemysłu, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”
       „O co powinny walczyć Polki i dlaczego?” – Magdalena Środa, etyk, filozof, publicystka, prof. Uniwersytetu Warszawskiego
       16 – Występ aktorów Teatru im. A. Sewruka.
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Czas na nawiedzone panie, to dzięki takim osobom będziemy pracowały do śmierci. One nam powiedzą jak mamy żyć bo same jesteśmy za głupie. Uchowaj mnie Panie Boże od takiego myślenia jak np. p. Środa, bo wtedy to tylko się powiesić. Drogie panie myślmy same co dla nas dobre, nie pozwólmy sobą manipulować.
  • kobieta powinna walczyć o to żeby nie niańczyć wnuki tylko pracować i jeszcze raz pracować. Do 70-tki.
  • I spotkanie w Elblągu i kongres w Warszawie zapowiadają się ciekawie. Kobietki, czas najwyższy, by upominać się energicznie i skutecznie o sprawy społeczne, ochronę zdrowia, edukację, sprawy ważne dla rodziny a wtedy będzie nam wszystkim lepiej. Jeśli państwo, w którym żyjemy, będzie "dla ludzi", to i kobietom łatwiej będzie się realizować w tym do czego czują się powołane - jedne zawodowo, inne w polityce, a jeszcze inne, jako matki i żony, czy singielki. A żaden z tych wyborów nie będzie "lepszy" ani "gorszy". Po prostu - wywalczmy sobie prawo do bycia sobą bez wciskania nas w role "jedynie słuszne" bo tak samo jak mężczyźni jesteśmy wolnymi ludźmi. Wszelką wolność i równość gwarantuje nam co prawda prawo ale rzeczywistość skrzeczy. Ktoś musi wychować dzieci - to jasne. I jasne, że lepiej zrobi to kobieta niż mężczyzna. Ale jednocześnie od kobiety wymaga się, żeby była konkurencyjna na rynku pracy, miała taki sam staż pracy (co najmniej) jak facet, no i jeszcze dobrze by było żeby dłużej pracowała a krócej żyła, prawda? Los większości starych kobiet po długim, pracowitym życiu jest doprawdy żałosny. Czy tak być musi? Jeśli kobiety nie wejdą aktywniej do polityki to zawsze piłkarskie mistrzostwa będą ważniejsze niż przedszkola, żłobki, opieka zdrowotna i zabezpieczenie matek na starość.
  • Kochane kobiety - jeśli jesteście "kobiece", dbacie o siebie ( wcale nie muszą to być koszty), jesteście w zgodzie z sobą samą i i z innymi ludźmi ( szczególnie z najblizszym otoczeniem), to wcale nie musicie się "wygłupiać", a często ośmieszać, na siłę próbować zaistnieć w polityce, mediach itp. Kazda kobieta, tóra ma coś do zaoferowania, przekazania jakiejś madrości, czy okazać pozytywną postawą życia - wszędzie - sens bycia kobietyą, to wystarczy. Jeżeli jesteś mądra, pozytywna, to kazdy cię zauważy i doceni.
Reklama