UWAGA!

"Kradzież z grobu to nóż wbity w nasze serca"

 Elbląg, Zdjęcia wykonane przy wejściu do cmentarza komunalnego w Pasłęku,
Zdjęcia wykonane przy wejściu do cmentarza komunalnego w Pasłęku, fot. daw

- Jak można nazwać człowieka, który okrada grób dziecka? Łupem hieny cmentarnej padł dziś duży, różowy aniołek. Gdzie ludzkie uczucia, gdzie człowieczeństwo, gdzie serce - czytamy we wpisie pana Marcina, który niedawno pochował na cmentarzu Agrykola 7-letnią córkę Lilianę. Pod postem rozgorzała dyskusja, wiele osób pisało o okradaniu grobów ich bliskich. My pytamy zarządcę elbląskich cmentarzy oraz policję, co mogą w takich sprawach zrobić.

Pod wpisem pana Marcina rozgorzała emocjonalna dyskusja. Internauci podawali liczne przykłady ograbienia grobów ich bliskich znajdujących się na elbląskich cmentarzach Dębica i Agrykola.

- Też niestety tego nie potrafię zrozumieć. Też nas to spotkało. Biorą co im się spodoba - pisze pani Sylwia.

- Wiem coś na ten temat, ostatnio nam u córki ukradli drewnianą doniczkę, w której były kwiaty, brak słów. Nawet nie wiem, jak można kogoś takiego określić - czytamy we wpisie pani Ani.

- Nasz Szymuś jest okradany systematycznie. Giną aniołki, lampiony znicze, nawet doniczki spod kwiatów. Bardzo nas to boli i niestety to się nie zmieni. Zawsze znajdzie się ktoś bez serca, bez sumienia. Zastanawiam się wtedy, czy taki złodziej chciałby przejść przez takie cierpienie, jakie przeszedł Szymuś i Lilianka. Wtedy nie miałby siły kraść! W zeszłym roku do pięknego lampionu z aniołkiem dołączyłam liścik "Nie okradaj naszego Szymusia! A jeżeli już to robisz, to szkoda, że nie mogłeś ukraść Jego cierpienia! Jego nowotworu! - pisze pani Justyna.

- Pochowałam w lipcu syna miał 24 lata. Cały czas walczę z hienami cmentarnymi nawet baterie ze zniczy kradną. Syn leży na Agrykola – napisała pani Anna.

- Z mojego brata grobu tez kradną, również na Agrykola. Baterie z lampek ledowych, lampki ledowe, wkłady, lampiony….. można wymieniać i wymieniać. Trzeba nie mieć sumienia, żeby okradać groby. Bardzo przykre co się dzieje - pisze pani Wiktoria.

Internauci podpowiadają również, jak walczyć z cmentarnymi złodziejami.

- Podpowiem. Na każdym przedmiocie markerem napisać imię i nazwisko. Złodzieje rzadziej kradną, bo więcej dla nich zachodu, bo trzeba to jakoś usunąć. Jak pracowałam w kwiaciarni, a taki delikwent się trafił, by sprzedać "nietrafiony" zakup, to od razu dzwoniliśmy na policję - czytamy we wpisie pani Moniki.

Elbląskimi cmentarzami Agrykola i Dębica administruje Zarząd Zieleni Miejskiej. Zapytaliśmy o to, czy cmentarze mogą zostać objęte monitoringiem. Niestety, takiej szansy nie ma...

- W 2022 roku Wydział Administracji Cmentarzy otrzymał 17 zgłoszeń kradzieży. Była to m. in. ławeczka, kwiaty, wazony, lampiony. Szesnaście zgłoszeń dotyczyło cmentarza Dębica, jedna cmentarza Agrykola. Sześć z tych zgłoszeń miało miejsce w drugiej połowie października 2022 r., przed dniem Wszystkich Świętych. W sprawie kradzieży współpracujemy z policją i strażą miejską. Niewielka ilość zgłoszonych kradzieży oraz wysoki koszt instalacji monitoringu, na który Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu nie posiada aktualnie środków w budżecie sprawiły, że w planach inwestycyjnych nie pojawił się projekt objęcia elbląskich cmentarzy monitoringiem - poinformowała nas Maria Brejdak z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.

Co policja może zrobić w tej sprawie? Elbląscy funkcjonariusze odnotowali w ubiegłym roku 11 cmentarnych kradzieży.

- Najczęściej kradzione były metalowe elementy nagrobne lub fragmenty pomników, czyli misy. Cmentarze są objęte patrolami policji. Ulokowane są w pobliżu parkingów, ciągów komunikacyjnych czy parków, gdzie jest duży ruch i może dochodzić do zdarzeń kryminalnych. Dodatkowo służba była pełniona przez policjantów umundurowanych i nieumundurowanych podczas okresu Wszystkich Świętych - informuje kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

Przypomina on również, że okradanie grobów to przestępstwo z art. 262 par. 2 kodeksu karnego: kto ograbia zwłoki, grób lub inne miejsce spoczynku zmarłego podlega karze 8 lat pozbawienia wolności.

- Nam jako rodzicom, zapewne jak i innych ludzi po stracie bliskiej osoby, miejsce spoczynku naszej córeczki jest naszym jedynym miejscem, gdzie możemy się z nią spotkać na tej ziemi. Dbając o grób, wyrażamy swoja miłość i pamięć o Liliance, koimy swój ból i tęsknotę. Kradzież z grobu jest nieposzanowaniem zmarłego, a dla cierpiących rodziców, bliskich to jak nóż wbity w nasz serce, które już przecież mocno krwawi.- mówi pan Marcin, tata śp. Liliany.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie dziwi nic. Kradzieże w obecnej Polsce to dziś plaga!!! Kradną na potęge już nawet bułki dla dziecka a sklepy żabka to darmowa dla żuli stołówka...
 • Dla zwykłego, kulturalnego człowieka to takie zachowanie jak kradzież rzeczy z grobu dzieci to wykracza poza jakiekolwiek ramy pojmowania racjonalnym rozumem.
 • Z artykułu wynika, że przepisy i restrykcje w tej kwestii są ''martwe '', czyli w zasadzie nie ma o czym gadać. Monitoringu nie założą, policja ustami rzecznika twierdzi że robi swoje, pozostaje zatrzymanie obywatelskie takiej kreatury ale przecież nikt nie będzie po nocach czuwał w oczekiwaniu na hienę cmentarną.
 • Po złapaniu takiego, który okrada groby, powinno się przykleić go na taśmę klejącą przy głównym wejściu do cmentarza z karteczką : to ja jestem świnią, która okrada zmarłych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62
  2
  Ksiądz Szufelka(2023-01-13)
 • @ddrree - Nie ma już kulturalnych ludzi a raczej to mniejszość. Osiem lat PiSu wygumkował i zniszczył wszystkie autorytety.
 • Taki był podły plan PIS (miska ryżu), jest bezczelnie kontynuowany. Nie zatrzymają sie cwaniaki.
 • Czekałem aż ktoś wtrąci politykę. Tak, oczywiście za AWSu, SLD i PO-PSL byli sami kulturalni ludzie. Dopiero za PiSu to nie. Ehhh...
 • Od prawie 8 lat z rządzących gardeł płynie nienawiść do Europy LGBT i TVN. Co chwila słychać o kolejnych milionerach z pis. Jeśli rządzący i ich pociotki i poplecznicy grabią ten kraj to nie dziwne że prosty lud też chce w ten sposób się dorobić
 • @Przypadek? - zapomniałeś dodać, że w wolnych chwilach duszą konie po stadninach i wypalaja trawę. Pisanie na temat to jednak trudna sztuka jest.
 • Nadzieja rośnie widząc miłosierdzie płynące z serc rodzicow wobec tych którzy zeszli z drogi Jezusa i dopuszczają się kradziezy bo Jezus przyjmie także ich do swego królestwa a rodzice życzą im jak najszybszego tam wstąpienia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  11
  St. Kprl Troll(2023-01-13)
 • @ddrree - Masz zupełną rację, dopiero za PiSu wypłynął brak ogłady i kultury, ludzie bez grama przyzwoitości.
 • Współczuję rodzinie. Od kilku lat chamstwo i zdziczenie wychodzi z Polaków. Ten rząd wyciąga z ludzi wszystko co najgorsze
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  22
  Syndrom pis(2023-01-13)
Reklama