UWAGA!

Ku czci generała

Elbląg, Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski podczas setnych urodzin,
Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski podczas setnych urodzin, fot. arch. portel

W czwartek, 28 września o godz. 9 w Centrum Sztuki Galeria EL przy ul. Kuśnierskiej 6 odbędzie się uroczysta sesja Rady Miejskiej poświęcona generałowi Bolesławowi Nieczuja-Ostrowskiemu. Przed sesją o godz. 8:15 nastąpi odsłonięcie tablicy na skwerze między ul. Żeromskiego i Mickiewicza, który niedawno został nazwany imieniem generała.

Był to człowiek niezłomny, który od najmłodszych lat służył Ojczyźnie, najpierw jako harcerz, potem żołnierz i oficer, odznaczony Krzyżem Walecznych za męstwo, dowódca 41. Rezerwowej Dywizji Piechoty w czasie Kampanii Wrześniowej. Zainicjował powstanie „Ubezpieczalni” – sieci warsztatów i fabryczek broni i materiałów wybuchowych na potrzeby dywersji i powstania zbrojnego. W 1943 awansowany do stopnia majora, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami i mianowany inspektorem Inspektoratu Miechowskiego Armii Krajowej. - czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, która ma być przegłosowana na uroczystej sesji Rady Miejskiej 28 września. Rok później mianowany dowódcą 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej walczył na terenie Małopolski wyzwalając duże obszary powiatu Pińczowskiego i Miechowskiego. Za zasługi awansowano go do stopnia podpułkownika i odznaczono Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.
       Po rozwiązaniu dywizji wyjechał wraz z grupą byłych żołnierzy do Elbląga. W Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo-Społeczną zrzeszającą byłych żołnierzy AK i ich rodziny. W 1949 został aresztowany i dwukrotnie skazany na karę śmierci. W więzieniu spędził 7 lat. Przez kolejne lata był prześladowany wraz z rodziną za działalność w Armii Krajowej, przekonania religijne i nieugiętą postawę patriotyczną. Był człowiekiem wielkiego serca, który powierzył życie Bogu i Ojczyźnie, stawiającym na pierwszym miejscu honor oficera Wojska Polskiego. Zmarł 8 lipca 2008 roku, w wieku 101 lat.
      
       Porządek uroczystej sesji:
       1. Hejnał elbląski.
       2. Powitanie.
       3. Prelekcja - upamiętnienie 110. rocznicy urodzin Generała.
       4. Odczytanie i podjęcie uchwały.
       5. Występ artystyczny dzieci.
       6. Wręczenie medali okolicznościowych.
       7. Występ Elbląskiej Orkiestry Wojskowej.
       8. Poczęstunek.
      
Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Czy każdy mieszkaniec Elbląga może uczestniczyć w uroczystościach w Galerii El ?
 • Szajba to nie uleczalna choroba znowu generałomania wraca generał od spółdzielni produkcyjnych
 • A żona generała będzie.
 • Tak generałomania a generaly się policmajstra boja.takich mamy bohaterow. Każdy mu przytakuje a ten robi co chce.zreszta to pisowskie mściwe plemię jednostki wojskowe niszczy.W szydło na zasadzie panie dyrektorze ale tu jest jezioro, a jezioro się przeniesienie.Wspolczesni generałowie to klakiekrz władzy.wsztyd żeby jeden policmajster rządził wykształconymi GE. Wstyd zdejmijcie swoje dystynkcje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  4
  Gosc8567(2017-09-22)
 • On był z pisu czy z po
 • Z tego co wiem to jest stale grono ludzi tzw. Kierownicy jednostek.Nic nie robią tylko jeżdżą po takich imprezach.Zapraszaja się nawzajem z różnych okazji np.wreczenia sztandaru a potem jest picie we własnym gronie i tak życie płynie a pieniądze podatnicy płacą na darmozjadów. Tak jak w komunie nie jeszcze gorzej. To jest dopiero nepotyzm Było tak A PO jest i za PIS.A do roboty nie świętowanie.Ale czasy same darmozjady .Gorzej niż w komunie.
 • Tak jako statysta .Bo takie imprezy to spotkania kierowników jednostek gdzie jak za komuny mogą nazrec się i nachlac
 • Okazja do nachlac i pozarcia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  Hahadg(2017-09-22)
 • Ludzie skąd u Was tyle nienawiści? Czy na prawdę rajcuje Was "glanowanie" wszystkich, którzy coś osiągnęli. Każdy może spróbować być społecznikiem. Spróbować coś zbudować, a nie tylko wyśmiewać. Do Autora tekstu - w czasie kampanii wrześniowej Bolesław Nieczuja-Ostrowski, wtedy jeszcze w stopniu porucznika, był dowódcą kompanii w 42DP, a nie dowódcą dywizji. I chyba za przekonania religijne przez UB nie był prześladowany.
 • @Tramp5689 - z WP kolego
 • Oczywiście miało być 41DP (a nie 42DP)
 • Wielki człowiek, wzór do naśladowania. Elbląg ma prawo czuć się dumny, iż taka osoba mieszkała w jego granicach. Każdy kto znał Generała osobiście nie może zaprzeczyć.
Reklama