UWAGA!

Kulturalna zabawa w adwencie? Czemu nie!

 Elbląg, Wielu elblążan wzięło udział w rekolekcjach
Wielu elblążan wzięło udział w rekolekcjach (fot. WS)

Adwent jest obok wielkiego postu dla katolików okresem szczególnym. Kościół katolicki zachęca swoich wiernych, by obok przedświątecznej krzątaniny znaleźli czas na chwilę zadumy i refleksji, proponuje im udział w rekolekcjach i roratach. A jak ten przedświąteczny czas spędzają elblążanie?

Adwent nie jest czasem pokuty w takim wymiarze, jak wielki post, przybiera jednak bez wątpienia refleksyjny charakter. Powinien być czasem skupienia i oczekiwania. Ciężko jednak się skupić w czasie przedświątecznej bieganiny, pośród migoczących światełek i uginających się półek z prezentami. Niektórym elblążanom jednak się to udaje.
       – Myślę, że wszystko jest dobre, gdy ma właściwe proporcje – mówi elblążanka. – W tym całym kieracie, w którym jestem na co dzień, udaje mi się znaleźć czas także i na modlitwę. Brałam udział w rekolekcjach, mam zamiar kilka razy pójść na roraty. W międzyczasie oczywiście przyziemne sprawy: zakupy, sprzątanie, prezenty. Na wszystko trzeba umieć znaleźć czas.
       Jeszcze do niedawna w przykazaniach kościelnych istniało takie: „W czasach zakazanych zabaw hucznych nie urządzać”. Ostatnio jednak zreformowano pięć przykazań kościelnych i to przykazanie już nie istnieje. Czy oznacza to jednak, że w adwencie i wielkim poście można już chodzić na dyskoteki czy huczne imprezy? Jak podchodzą do tego mieszkańcy naszego miasta?
       – Jestem tak przepracowana, że nie pomyślę nawet o hulankach i swawolach w czasie dozwolonym, więc adwent nie jest dla mnie wyjątkowy w powstrzymywaniu się od nich – mówi mama trzyletniego Pawełka. – Na pewno powstrzymywanie się od pewnych pokarmów i w ogóle post jest dla mnie dotkliwy zawsze, gdyż w natłoku obowiązków mam dużo stresu i mało ruchu, za to szczęką ruszałabym nieustannie – żartuje. – Czyli objadam się pysznościami. Jednak adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście małego Jezusa, więc umartwianie i post dużo bardziej odczuwam w Wielkim Poście.
       – Nie jestem osobą zbyt rozrywkową i w związku z tym nie mam problemu, aby zrezygnować z jakiejś imprezy w adwencie – mówi nauczycielka jednej z elbląskich szkół. – Osobiście nie widzę nic zdrożnego, aby dobrze bawić się na imprezie w tym czasie. Wszystko jednak w granicach zdrowego rozsądku. Myślę, że tylko ludzie bardzo wierzący przywiązują wagę do powstrzymywania się wtedy od hulanek. Dla ateisty nie ma najmniejszego znaczenia, czy swawoli podczas adwentu.
       Adwent to nie tylko czas zadumy i refleksji, lecz także dobra okazja do spędzenia go w gronie rodzinnym, wspólnego przygotowywania ozdób choinkowych czy adwentowego kalendarza.
       – Adwent to szczególny czas – czas radosnego oczekiwania, kiedy można się cieszyć przygotowaniem do świąt: można zrobić kalendarz adwentowy wspólnie z dziećmi, ozdoby choinkowe i inne, wieniec adwentowy, przygotować ciasto na pierniczki itp. – mówi mama czteroletniego Adama i sześcioletniej Oli. – Na huczną zabawę bym nie poszła, ale impreza typu imieniny cioci w domu jak najbardziej. Na pewno jest to czas szczególny.
       – W czasie adwentu nie piję alkoholu – deklaruje elblążanka. – W piątki mięsa też nie jadam, więc nie jest to wyrzeczenie. Faktem jednak jest, że po krótkim poście świąteczne dania smakują bardziej. No i jest na nie więcej miejsca…
       – Jestem ateistą i nie interesują mnie nakazy i zakazy kościelne – zapewnia inny elblążanin. – Pewnie namieszałem w statystykach, za co z góry przepraszam – żartuje. – Święta spędzam bardzo rodzinnie, bo na spotkania z bliskimi na co dzień jest mało czasu.
       – Jeśli idzie o zabawy w adwencie, to jak mawiano w kościelnych przykazaniach: „Zabaw hucznych nie urządzać” – przypomina nasz kolejny rozmówca. – Dziś jednak przykazania te brzmią nieco inaczej. Poza tym adwent to czas oczekiwania na przyjście Bożego Syna, czyli to czas radosny (w odróżnieniu od wielkiego postu). Skoro tak, to dlaczego rezygnować z kulturalnej zabawy i radości w oczekiwaniu na Zbawiciela?
       A Wy, Drodzy Elblążanie? Jak spędzicie rozpoczynający się adwent?
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A ja w piątki JADAM mięso bo mam tylko to w lodówce, a poza tym takie spotkania powinny być organizowane tylko i wyłącznie w KOŚCIOŁACH. Hala sportowa nie jest od praktykowania takich rzeczy, ma lepsze przeznaczenie
 • Mam pytanie do ateisty. A o jakich świętach mówisz?
 • Wszyscy biskupi i księża którzy kiedykolwiek gwałcili dzieci muszą być osądzeni i skazani na karę więzienia. Wszyscy biskupi i księża którzy kiedykolwiek kryli zboczeńców gwałcących dzieci muszą być osądzeni i skazani na karę więzienia. Są tak samo winni. Zbrodnia gwałtu na dzieciach jest drugą w kolejności zbrodnią po zabójstwie. Organizacja ta musi wypłacić odszkodowania pieniężne wszystkim pokrzywdzonym. Rząd Polski musi oficjalnie potępić tę organizację tak jak to miało miejsce w Irlandii.
 • Czekam na artykuł: Kulturalna zabawa na pogrzebie? Czemu nie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  krzychu77(2013-12-02)
 • nie ma nic lepszego od braku tolerancji, zacietrzewienia i agresji. Każdy czas na zrealizowanie takich pragnień jest dobry. Czas Adwentu, jak się okazuje, też. Ou Dżizas.
Reklama