UWAGA!

Kupujemy za dużo

 
Elbląg, Kupujemy za dużo
fot. Anna Dembińska

A potem wyrzucamy do kosza, bo źle zabezpieczone spleśniało albo po prostu nie chcemy tego zjeść. Przeciwko takiemu traktowaniu jedzenia protestowały dziś (16 października) ...kartoniki mleka, kozi serek, zielony groszek, dynia, kapusta czy ketchup – przedszkolaki oraz uczniowie elbląskich szkół postanowili powiedzieć "nie" dla marnowania żywności. Zobacz więcej zdjęć.

Od ponad 30 lat na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Żywności, który przypada właśnie dziś, 16 października. Z tej okazji również i elbląscy uczniowie oraz wychowankowie placówek wyszli na ulice Elbląga z różnymi hasłami - "Nie marnuj jedzenia, bo pójdziesz do więzienia" albo "Szanuj krowę – nie marnuj mleka" czy "Kiedy obiad jest zjedzony każdy jest zadowolony". Większość z nich przebrała się również, były więc i sery, kartoniki mleka, zielony groszek, dynia czy winogrono.
       – Żywność marnuje się w ogromnych ilościach, to są setki tysięcy ton wyrzucacnych nieustannie. Według badań ok. jedna piąta pytanych przyznaje się, że systematycznie wyrzuca mleko oraz produkty mleczne. Po prostu kupujemy trochę za dużo i nie chowamy w porę do lodówki - opowiada Teresa Bocheńska, prezeska Elbląskiego Banku Żywności, który od kilku lat zaprasza do obchodów młodych elblążan. - To nasz autorski, elbląski pomysł. W innych miastach w marszach tych brały udział osoby dorosłe, ale nikt nie wpadł na to, żeby zaangażować w to dzieci.
       Tradycyjnie odbył się również konkurs na najlepsze przebranie z atrakcyjnymi nagrodami.
       Mleko najłatwiej było zrobić, pomagali mi w tym rodzice. Robiliśmy to przebranie przez 4 dni – mówiła Julia, która otrzymała wyróżnienie za swój strój.
       Jedzenia nie można marnować, wyrzucać jak się czegoś nie lubi. Tak mówi moja mama. Lepiej oddać je komuś, nawet zwierzakowi – dodał Kacper.
       Wśród przebrań dominowały te, które opowiadały o produktach mlecznych, bo w tym roku szczególną uwagę zwraca się na marnowanie mleka oraz jego przetworów. Na koniec każde dziecko otrzymało słodką bułkę oraz mogło sprobówać żurku.
      
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • I po co to komu? Zablokowany ruch w mieście, stwarzanie niebezpiecznej sytuacji na drodze dla uczestników ruchu jak i dla dzieci - niepotrzebnie. I tak młodzież w wieku gimnazjalnym zapomina co to jest "ekologia". ..
 • Ciekawe, czy te dzieci wiedzą i zdają sobie sprawę po co "manifestują". Nie sądzę. Nauczycielki kazały się przebrać, to się przebrały. Pewnie z tego powodu również lekcji nie mięli więc jasne, że wolą wyjść na ulicę niż się uczyć matematyki. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  11
  Jasiu(2013-10-16)
 • Niech sie drodzy przedmowcy nie zrazaja na dzieci. Nawet nie wyobrazacie sobie, co w tych mlodych glowkach zostaje na cale zycie, kiedy ktos im dobry przyklad da. A wy wtydzilibyscie sie za taka reakcje. Zamiast dopingowac w slusznej racji wymyslacie glupie niestety powody do takiej manifestacji. Pewnikiem u was nigdy nic sie nie marnuje. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  almerka(2013-10-16)
 • No, tak najlepiej kwękać, krytykować wszystko, co się da i marudzić. .. Dzieci niech siedzą tylko na lekcjach, potem w domu, a kibicowania nauczą się przed komputerem, życia w gromadzie też. .. Na pewno dzisiejszą "manifę" lepiej zapamiętają i to, o czym pani opowiadała o niemarnowaniu jedzenia, aniżeli codzienną lekcję. Pozdrawiam optymistycznie malkontentów. PS Takie komentarze to tylko w naszym "elblążkowie". Bierzmy przykład z radości dzieciaków!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  Obserwatożyciamiejskiego(2013-10-16)
 • Byłoby lepiej, gdyby dzieci spędzili ten czas w ławkach i dowiedzieli się, że bez sensu jest jakiekolwiek działanie- przecież można być próżnym. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  kulabula(2013-10-16)
 • spędziły- pomyłka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  kulabula(2013-10-16)
 • Super akcja! Dzieci bawiły się świetnie. Na pewno to była dla nich ważna lekcja!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  AgaElbląg(2013-10-16)
 • Ciekawe ile lat ma organizatorka bo zapomniała jak za komuny ludność gromadziła zapasy. Tyle że to była zdrowa żywność a wykorzystywania dzieci jest bandytyzmem i powinien się panią zainteresować prokurator
 • Tatuś z mamusią pójdą do pomocy społecznej po przeterminowane papu i już nie będą musieli szukać pracy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  7
  jestemzbudowany(2013-10-16)
 • Boszzz. .. .Ludzie. .. nawet nie macie pojęcia ile dobrego wnosi taka lekcja dla dzieciaków!!! Jestem absolutnie za! Nie rozumiem negatywnych opinii. .. Nauka przez zabawę uczy więcej niż może się Wam wydawać. A widok takich maszerujących Krasnali po szarych ulicach miasta wzruszający! Odrobinę serca i empatii życzę wszystkim maruderom; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Piora;)(2013-10-17)
 • Najlepiej dzieciom mózgi lasować. Zapomnieli ile dzieci dżwigają w tornistrach na plecach O TYM POWINIEN BYC PROTEST.
 • jedzenie najwidoczniej jest za tanie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  andzielika(2013-10-17)
Reklama