UWAGA!

Kwiatek za niepotrzebny sprzęt

 Elbląg, Kwiatek za niepotrzebny sprzęt
Fot. Mikołaj Sobczak

Warsztaty recyklingu, punkt odbioru zużytej elektroniki, zbieranie punktów i wymiana ich na rośliny oraz finał konkursu dla przedszkoli i szkół. Tak zapowiadają się nadchodzące XV Elbląskie Dni Recyklingu. Zobacz zdjęcia.

W sobotę (25 maja) odbędzie się festyn „Nie marnuj, napraw, wymień”. Impreza rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 14 na placu Jagiellończyka. Organizatorem wydarzenia jest Zakład Utylizacji Odpadów. Jego celem jest promowanie gospodarki obiegu zamkniętego oraz nauka zasad segregowania odpadów i recyklingu.

- W czasie trwania festynu, każda osoba, która posiada zbędny i działający sprzęt, będzie mogła go oddać, dając mu w ten sposób drugie życie, a w zamian otrzymując kwiatka. Przygotowaliśmy wiele atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - zapowiada Andrzej Lemanowicz, dyrektor ZUO.

Na młodszych czeka m. in. dmuchany plac zabaw, tatuaże z brokatu i henny, występy na scenie, pokaz iluzji magika Paulo, malowanie twarzy czy balonowe show. Nie zabraknie też warsztatów edukacyjnych.

  Elbląg, Kwiatek za niepotrzebny sprzęt
fot. Mikołaj Sobczak

Podczas festynu zbierane będą nakrętki, opakowania szklane, kartoniki po płynnej żywności i napojach, zużyte baterie, makulatura, puszki aluminiowe, opakowania z tworzyw sztucznych oraz sprzęt elektroniczny i elektryczny. Za przyniesione odpady, mieszkańcy otrzymają punkty. - Punkty są przyznawane za kilogramy lub za sztukę - zaznacza Joanna Radziuk, kierownik działu ochrony środowiska. - Punkty wymienia się na nagrody w postaci rośliny ozdobnej, wiaderka na bioodpady lub na nowość w tym roku, czyli na drzewko owocowe.

W tym roku odbyła się również 28. edycja konkursu na selektywną zbiórkę odpadów w placówkach oświatowych w Elblągu. - Tegoroczną nowinką jest wprowadzenie zużytej elektroniki do naszej zbiórki - mówi Eliza Leszczyńska-Rogalska, specjalista ds. promocji i edukacji ekologicznej. - Na tym surowcu skupiliśmy się też, przygotowując zadania dla uczniów. Zużyta elektronika jest dużym problemem dla naszej planety, więc postanowiliśmy w tej kwestii wyedukować dzieci w przedszkolach i szkołach za pomocą konkursów.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23 maja w SP 25 przy ul. Wyżynnej. Uczniowie oprócz zużytej elektroniki, mogli zbierać puszki aluminiowe, baterie oraz nakrętki od butelek. Ich zadaniem było też zrealizowanie projektów ekologicznych, takich jak lampion w słoiku i plakat dla przedszkoli i las w słoiku oraz zaprezentowanie cyklu życia wybranego elektroodpadu dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Czas na to był do 19 kwietnia.

- Zapraszamy każdą osobę z Elbląga i okolic na przyjście na festyn, po to, by zobaczyć, jak można postępować z odpadami, wciąż się uczyć o segregacji i recyklingu, bo jest to bardzo ważne - dodaje dyrektor ZUO.

AM

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama