UWAGA!

Lekiem na bezrobocie staże, szkolenia, a może własna firma?

 
Elbląg, - Szkolenia indywidualne, staże to skuteczna forma poszukiwania pracy - zachęca Iwona Radej, dyrektor PUP w Elblągu
- Szkolenia indywidualne, staże to skuteczna forma poszukiwania pracy - zachęca Iwona Radej, dyrektor PUP w Elblągu (fot. AD)

7 687 osób bezrobotnych w mieście i 5 615 w powiecie – dane Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu nie pozostawiają złudzeń. A będzie jeszcze gorzej. W pierwszym kwartale br. zapowiadane są zwolnienia grupowe w dwóch zakładach produkcyjnych. Z drugiej strony - PUP otrzymał ponad 16,5 mln zł na aktywizację bezrobotnych. - Zachęcamy do udziału w szkoleniach indywidualnych, do zakładania własnych firm, odbywania stażu. To jest skuteczna forma poszukiwania pracy – zapewnia dyrektor Iwona Radej.

Kiepska statystyka
       Według stanu na 31 grudnia 2012 roku liczba zarejestrowanych w PUP: w Elblągu – 7 687 osób (wzrost o 6 % w stosunku do roku 2011), w powiecie elbląskim – 5 615 osób (wzrost o 5,7%). Stopa bezrobocia w naszym mieście, ale i w powiecie przewyższa tę w województwie, jak również – i to znacznie – w skali kraju.
       - Jest coraz gorzej – przyznaje Iwona Radej, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu. – Od września odnotowujemy coraz większą liczbę osób zarejestrowanych. Połowa bezrobotnych to kobiety, znaczną część stanowią osoby po 45. roku życia. Tylko 18 proc. zarejestrowanych ma prawo do zasiłku. Wiemy też o tym, że część osób bezrobotnych wcale pracy nie szuka i szukać nie chce – zwraca uwagę dyrektor PUP. – Rejestrują się, bo chcą mieć opłacane ubezpieczenie zdrowotne. Będziemy jednak to weryfikować.
      
       Zwolnienia grupowe
       W pierwszym kwartale 2013 r. grono bezrobotnych powiększy się o ponad 100 osób. Zapowiadane są bowiem zwolnienia grupowe w dwóch zakładach produkcyjnych. Firma ELSIN wskazała, iż przyczyną zwolnień jest likwidacja spółdzielni z uwagi na trudną sytuację ekonomiczną. Zgłoszono zwolnienia ogółem 76 osób. Zwolnienia mają być przeprowadzone w okresie do 31 marca.
       Z kolei firma LEM sp. z o.o. zwalnia pracowników z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej zakładu, zmian organizacyjnych (nastąpi likwidacja wydziałów w związku ze zmniejszeniem produkcji). Wypowiedzenia otrzyma w sumie 30 osób.
       - Szczególnie trudno o zatrudnienie dla osób niepełnosprawnych, w tym niewidomych – wskazuje na sytuację spółdzielni ELSIN Iwona Radej.
       Sprawa spółdzielni ELSIN nie jest do końca przesądzona. Jeśli pomoc z PFRON nadejdzie, może uda się uniknąć zwolnień.
      
       Dla kogo praca?
       W 2012 roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu wpłynęło 3 247 ofert pracy. Kto ma największe szanse na zatrudnienie? Osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym, zawodowym, pracownicy niewykwalifikowani. Znacznie trudniej o pracę dla specjalistów po studiach.
       - Ci jednak korzystają nie tylko z ofert przekazanych do PUP. Sami rozeznają się na rynku pracy, przeglądają ogłoszenia w prasie – stwierdza Iwona Radej.
      
       Aktywizacja na plus
       W ubiegłym roku na 14 578 osób zarejestrowanych w PUP, 5 196 podjęło pracę. Dzięki determinacji własnej, korzystaniu z pomocy urzędu (szkolenia, staże, własna działalność gospodarcza itp.), korzystaniu z ofert od pracodawców.
       - Dzięki aktywnym programom realizowanym przez PUP w ub. r. 63 proc. osób, które z nich skorzystały, podjęło pracę. Oznacza to, że na 10 bezrobotnych, którzy poddali się aktywizacji 6 znalazło zatrudnienie – cieszy się dyrektor Radej. - A są jeszcze osoby, które dopiero w lutym zakończą aktywizację.
       W 2012 roku Powiatowy Urząd Pracy w Elblągu aktywnymi programami rynku pracy objął 2 301 osób bezrobotnych angażując środki finansowe w wysokości blisko 15 mln zł pochodzące z różnych źródeł.
       W tym roku na promocję zatrudnienia, łagodzenie skutków bezrobocia i aktywizację zawodową elbląski PUP otrzymał z Funduszu Pracy więcej, bo ponad 16,5 mln zł. Z pomocy będą mogły skorzystać 1 923 osoby bezrobotne. Program aktywizacyjny rusza jutro (19 lutego) .
      
       Co i dla kogo?
       - 125 osób bezrobotnych będzie mogło uzyskać dotację na podjęcie własnej działalności gospodarczej (w tym na utworzenie spółdzielni socjalnej); planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 16,53% limitu,
       - 195 osób bezrobotnych będzie mogło podjąć zatrudnienie na utworzonych stanowiskach pracy w wyniku refundacji pracodawcom kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy dla skierowanych bezrobotnych; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 26,10% limitu,
       - 355 osób bezrobotnych będzie mogło skorzystać z pomocy w formie szkoleń indywidualnych, szkoleń w Klubie Pracy, studiów podyplomowych, przygotowania zawodowego dorosłych; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 5,90% limitu,
       - 365 osób bezrobotnych w szczególnej sytuacji na rynku pracy będzie mogło ubiegać się o skierowanie na staż zawodowy; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 18,94% limitu,
       - 450 osób bezrobotnych do 25 roku życia będzie mogło odbyć staż u pracodawcy; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 22,14% limitu,
       - 150 osób bezrobotnych będzie mogło być skierowanych do pracy w ramach prac interwencyjnych; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 5,39% limitu,
       - 283 osoby bezrobotne będą mogły podjąć zatrudnienie w ramach robót publicznych i prac społecznie użytecznych; planowane zaangażowanie środków Funduszu Pracy – 5,00% limitu.
       W tych formach wsparcia preferowane będą wnioski pracodawców zapewniające trwałe lub okresowe zatrudnienie osób bezrobotnych, po zakończeniu finansowania ze środków Funduszu Pracy.
       Informacje o tym, jak skorzystać z formy pomocy będą zamieszczanie na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Elblągu oraz Urzędu Miejskiego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • No tak. Ruda baba dyrektorem PUP. Bez koneksji nic nie załatwia:)
 • UP w elblągu istnieje sam dla siebie, pracodawców traktuje jak zło konieczne a nie jak partnara.
 • Lekiem na bezrobocie jest odwołanie tej Pani ze stanowiska. Bezrobocie fakt jest ale jest też spowodowane złym funkcjonowaniem tego urzędu co odczuwają osoby bezrobotne poprzez jakość jego usług. Naprawdę dziwie się nowaczykowi czemu nie odwołał jej ze stanowiska, ma fajną osobę na stanowisko dyrektora PUP Panią Marię Kosecką.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Figo34(2013-02-18)
 • Aby uratować Elbląg, przed całkowitym upadkiem, należy połaczyć go z aglomeracją trójmiejską. W tym celu należy wybudować bezpośrednią linią kolejową łączącą Elbląg z Gdanskiem. Zelektryfikowane pociągi na tej tracie powinny poruszać się z prędkością minimalną 160 km/godzine. Na trasie może byc tylko jedna stacja w Nowym Dworze Gdanskim. Podróż z Elbląga do centrum Gdańska powinna trwać 20 minut. Linia kolejowa pośpieszna powinna zaczynać się na stacji Elbląg Zdrój, przechodzić równolegle do drogi S7 na północ od Nowego Dworu Gdańskiego i kończyć się na stacji Gdańsk Głowny. Aby Gdańszczanie zainwestowali w tę linnię kolejową należy również odbudować i zelektryfikować linnię kolejową nadzalewową. Linia ta powinna połączyć Kaliningrad, poprzez: Braniewo, Frombork, Tolkmicko, Kadyny, Suchacz, ze stacją Elbląg Zdrój. Na tej trasie pociągi powinny porzuszać się z prędkością do 100 km/godzinę. Przed stacją Elbląg Zdrój należy wybudować parkingi samochodowe i doprowadzić linnie tramwajowe i autobusowe. W Gdańsku elblążanie przesiądą się do SKM, tramwajów i autobusów. Dojadą do pracy i galerii handlowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jurek M(2013-02-18)
 • Jednym słowem spółdzielni socjalnych nie ma i nie będzie bo i już. .. .Czas najwyższy pozbyć się tych nieudaczników bo nie tylko nie potrafią zaproponować czegoś sami to jeszcze propozycje innych ich nie interesują. Żenujące. Ośrodek Wspieranie Inicjatyw Ekonomi Społecznej ma nada wspierać Prezesa a nie bezrobotnych. Ktoś ma jeszcze wątpliwości że to klika żerująca na problemie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-02-18)
 • brak mi tu możliwości odbycia i refundacji kursu na prawo jazdy - zawodowi kierowcy zawsze są potrzebni, a bezrobotnych nie stać na takie koszty :-(
 • Taa, zawodowych kierowcow potrzeba. Ciekawe gdzie? Zobacz w ogloszeniach ilu szuka pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_21961(2013-02-18)
 • Taa, zawodowych kierowcow potrzeba. Ciekawe gdzie? Zobacz w ogloszeniach ilu szuka pracy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_21961(2013-02-18)
 • 26 lutego godzina 17 - Ratusz Staromiejski zapraszam i Panią Dyrektor i Pana Witka i te 13 000 bezrobotnych pogadamy sobie o bezrobociu oko w oko. Przed kamerkami każdy taki mądry.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz Lewandowski(2013-02-18)
 • pier. .. .e o szopenie coz mozna powiedziec jak ma sie koryto.
 • w związku z decyzją rady miejskiej zezwalającej, ,ogrodom, ,na rozbudowę podjąłem decyzję o likwidacji mojej firmy i wyjeżdzie z Elbląga. Całą załogę z przykrością muszę zwolnić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  handlowiec(2013-02-18)
 • piszecie o kursach na sztaplarki kierowców a co z tymi którzy takich predyspozycji nie maja zeby to robic kursy komputerowe o kant d. .y rozbić bo informatyków na pęczki i tez bez pracy.
Reklama