UWAGA!

Mały okularnik

 Elbląg, Mały okularnik
fot. Anna Dembińska

Noworodek nie ma od razu doskonale rozwiniętego zmysłu wzroku. W pierwszych dniach życia widzi on najlepiej z odległości około 25 cm, czyli wtedy, gdy się nad nim pochylamy. W pierwszych trzech miesiącach zaczyna widzieć dwuwymiarowo, ale już pod koniec trzeciego miesiąca życia zaczyna widzieć przestrzennie.

Dzieci od urodzenia poznają świat zmysłami. Aby dobrze się rozwijać, muszą mieć prawidłowo rozwinięty wzrok.
       – To dzięki niemu od pierwszych dni swojego życia poznajemy świat i nasze otoczenie – mówi Grażyna Dębińska, właścicielka jednego z salonów optycznych w Elblągu. – Od pierwszych dni życia naszego dziecka powinniśmy intensywnie obserwować jego zachowanie. Należy zwracać uwagę, czy dziecko przechyla główkę, czy mruży oczy, czy je trze. Każde z tych objawów może świadczyć o niewłaściwym widzeniu. Gdy dziecko jest już większe, możemy się zaniepokoić, jeśli zbyt blisko siada przed telewizorem, przymyka jedno oko, mruży powieki, potyka się o przedmioty czy zbyt nisko pochyla główkę nad rysunkiem. To daje nam sygnał, że musimy sprawdzić stan jego widzenia.
       Czasy, gdy dzieci były skazane na noszenie ciężkich i niewygodnych oprawek, już dawno minęły. Dziś okulary są lekkie i wygodne. Gdy dziecko się do nich przyzwyczai, praktycznie nie czuje, że je nosi.
      

  Elbląg, Mały okularnik
fot. Anna Dembińska

– Niemowlęciu najlepiej jest wykonać okulary, gdzie oprawka będzie żelowa lub silikonowa – mówi Grażyna Dębińska. – W takich oprawkach zamontowane są soczewki wykonane z plastiku. Oprawki takie nie mają elementów metalowych, są bezpieczne, dokładnie przylegają do twarzy i nie ugniatają za uchem. Ważne jest, by oprawki miały miękkie zauszniki i ochronne noski.
       Najważniejsze jest bezpieczeństwo i wygoda dziecka. Dzięki lekkim okularom, które łatwo nosić, dzieci bez problemów mogą odkrywać otaczający ich świat.
      
      

K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama