UWAGA!

Maskotki wkrótce zasypią Afrykę

 
Elbląg, Maskotki wkrótce zasypią Afrykę
fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl.pl

Nadszedł czas na podsumowanie akcji „Pluszaki dla Afryki”. W wakacje do naszej redakcji napłynęły dziesiątki kilogramów maskotek. Wkrótce 180 kartonów z pluszakami wyruszy do Afryki i uszczęśliwi przedszkolaki z Kamerunu i Republiki Centralnej Afryki. Zanim jednak to nastąpi, mamy dla was pewną propozycję.

Czekamy na wasze ilustracje

By uatrakcyjnić małym Afrykańczykom tę niespodziankę, chcemy dołączyć do paczek rysunki z pozdrowieniami od elbląskich dzieci. Zachęcamy więc dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych do wykonania ilustracji, które wraz z maskotkami dotrą do dzieci z Afryki. Ilustracje mają nawiązać do tematu „Pluszaki od polskich dzieci dla Afryki”. Na odwrocie prosimy o wpisanie imienia i nazwiska autora, klasy i szkoły. Do ilustracji można również dołączyć logo szkoły czy przedszkola. Prace należy przynieść do redakcji portEl do 23 września. Pod koniec września maskotki wyruszą do Kątów Wrocławskich, a w listopadzie popłyną statkiem do Afryki. - Paczki pomoże nam wysłać fundacja, która wspiera misjonarzy – mówi Tadeusz Makulski z Ruchu Maitri w Gdańsku, koordynator akcji. - Mieści się ona w Kątach Wrocławskich, gdzie ma magazyn i dwa razy w roku wysłała kontenery do Afryki.

 

Maluchy z Afryki czekają na pluszaki

W listopadzie maskotki trafią do dzieci z Kamerunu i Republiki Centralnej Afryki. Dzieci już nie mogą się doczekać. - Na każdej paczce będzie identyfikator, do jakiej misji ma trafić – mówi Tadeusz Makulski. - Docelowo kontener trafi do jednej z misji w Kamerunie i tam misjonarze z innych misji będą odbierać paczki. W Kamerunie mamy około 20 miejsc, z którymi współpracujemy. W każdej jest przedszkole, ośrodek zdrowia i szkoła. Współpracujemy też z dwiema misjami w Republice Centralnej Afryki. Do tych miejsc również zostaną dostarczone paczki. Jeżeli okaże się, że paczek jest tak dużo, że możemy jeszcze nimi kogoś obdzielić, będziemy współpracować z Caritasem diecezji Doume Abong Mbang – dodaje. - Tam ordynariuszem jest polski biskup, są tam też polskie siostry palotynki. Na pewno paczki dotrą też do nich, bo one również prowadzą szkołę i przedszkole i już czekają na paczki. Kilka paczek wyślemy też do Katmandu w Nepalu. Prowadzimy tam akcję dożywania dzieci z najuboższych rodzin w jednej ze szkół na przedmieściach stolicy. Pracuje tam wolontariuszka, która z nami współpracuje, ona również bardzo ucieszyła się z tych paczek.

 

Maskotki i ich wzruszające historie

Z maskotkami wiąże się wiele wzruszających historii. Przekonała się o tym Bożena Lemierska, główna organizatorka akcji. Jeden z pokoi mieszkania pani Bożeny po brzegi wypełniony jest maskotkami. Spakowała ona wraz z mężem łącznie 180 kartonów. Szacuje się, że pluszaki mogą w sumie ważyć około tony. - Przyjechało do nas małżeństwo z dwójką dzieci, żeby przekazać maskotki – opowiada Bożena Lemierska. - Mama powiedziała wcześniej swoim córeczkom w wieku 4 i 5 lat, że ja adoptowałam na odległość dziecko z Afryki. Pokazałam im wtedy zdjęcie tej mojej adopcyjnej córeczki. Jedna z dziewczynek zapytała mnie: „a czemu ona jest taka brudna?” Mama jej odpowiedziała: „Mówiłam Ci, że tam nie ma wody”. I ona w tej samej chwili wyciągnęła swoją ulubioną maskotkę i powiedziała: „ja bym chciała, żeby pani przekazała tę maskotkę swojej córeczce”. Była też inna bardzo smutna historia. Przyszły do nas maskotki z samego Krakowa od mamy, która straciła dwuletnie dziecko. Trzymała bardzo długo zabawki po nim, bo czekała na właściwą okazję. Wtedy przeczytała artykuł o naszej akcji i poczuła, że właśnie tym dzieciom chce oddać tak cenne dla niej pamiątki po zmarłym synku. Było to smutne i piękne zarazem. Dostaliśmy też trzy worki zupełnie nowych maskotek od pary młodej, która ogłosiła, by goście zamiast kwiatów, przynieśli na ślub maskotki z przeznaczeniem na naszą akcję.

 

Po artykule opublikowanym na naszych łamach maskotki napływały z całej Polski: z Krakowa, Katowic, Częstochowy, Zabrza, Elbląga i okolic oraz wielu innych miast. W akcję włączyły się szkoły, przedszkola, świetlice, osoby prywatne a nawet elbląski ZUS. - Telefony się urywały, przychodziły paczki, po nocach pakowaliśmy maskotki, miałam ręce pełne roboty – mówi Bożena Lemierska. - Była to ciężka praca, ale i przyjemna. Dziękujemy portelowi za zaangażowanie i pomoc w przechowaniu maskotek.

 

A my do 23 września czekamy na prace przedszkolaków i uczniów. Prace można też przekazać Bożenie Lemierskiej, dzwoniąc pod numer telefonu – 512 267 791.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mają je zjeść aby przeżyć?
 • cóż za hipokryzja, wysłać zabawkę do afryki i będzie dobrze, przeciez im nie są potrzebne zabawki tylko edukacja i założenie jakiś biznesów małych czy średnich żeby pchnąć te kraje do przodu, po za tym prawo w tych krajach nie działa a jak działa to tak jak u nas, samowolka interpretacja, ci ludzie są biedni bo dają sie doić na max po prostu a skorumpowana elita zarabia miliony, z tych krajów wywozi się wszystko co można wywieść to jaka tam bieda? rządzić sie po prostu nie potrafią, najpierw doili ich francuzi i angole a teraz sami sie doją, po za tym co roku rodzi sie tam bardzo dużo dzieci a dzieci to sie rodzą bo nie ma co jeść wiadomo, są rejony dotknięte susza itd wiadomo tak tak, ale nie przesadzajmy a najlepiej to do europy na pontonie, i rozdawać mieszkanka, auta i wszystko bo mamy ale żeby samemu coś zrobić na miejscu to nie bo po co leżeć trzeba
 • RobertKoliński @007 - Dobrze zacząłeś swój wpis, ale skończyłeś rasistowskimi głupotami - wiele jeszcze również Polacy potrzebują edukacji i oświecenia. Podobnie zresztą jak Afrykańczycy, którzy oprócz możliwości zdobywania edukacji potrzebują przede wszystkich programów rozwojowych, ale bynajmniej nie drogą przerabianą już nieszczęśliwie przez m. in. Polskę czy dziś Ukrainę (czyli drogą barbarzyńskiego, dzikiego kapitalizmu), lecz zapewniających wyrównanie szans w starciu z korporacyjnymi gigantami oraz możliwość gospodarowania u siebie, bez ulegania dyktatowi wielkiego kapitału. Hashtagi: #KapitalizmKanibalizm,#rownosc,#praca,#woda
 • Może niech lepiej przedszkolaki i uczniowie nie tworzą żadnych prac. W naszej lewackiej Europie już nawet narysowanie "murzynka Bambo" to straszny rasizm.
 • @RobertKoliński - przestań sie odurzać i skontaktuj sie z lekarzem
 • @RobertKoliński - idz złogś sie do ABW i opowiedz im swoje fantazje socjalistyczne
 • @RobertKoliński - a bo towarzysz zna się na afryce wiadomo był tam i ogłaszał im wiekopomne dzieła socjalistyczne i obiecywał im dobrobyt i zniszczenie kapitalistycznych panów i rozdanie ich majątków biednym, kolektywizacje rolnictwa, mercedesy dla wszystkich, cygara i złote kiety
 • @RobertKoliński - weś już przestań cymbale i wypier. .. .do moskwy
 • @RobertKoliński - 007 i rasistowskie głupoty ? twoi koledzy wymordowali 50 mln ludzi w obozach, ku chwale twoje zawszonej demokracji ludowej i sprawiedliwości społecznej i dobrobytu, wiec zgłoś sie do ABW, oni ci pomogą.
 • głupek sie zalogował i każdemu minusy daje hahahaha no no
 • Czy te dzieci potrzebują pieniędzy, jedzenia, edukacji jak niektórzy komentują powyżej? Tak. Oczywiście, że tak. Ale są dziećmi i te maskotki mogą być dla nich największym skarbem. Fajna akcja.
 • @cobytuwpisac - ale przeciez nikt nie napisał że nie wolno im dać tych maskotek, tylko napisałem o problemie, ale to przecież koledzy towarzysza Kolińskiego po upadku imperiów francuskiego i brytyjskiego od razu przebranżowili się do swoich mocodawców z moskwy bo tam były pieniążk i układyi i tak zostali najukochańszymi duszeńkami kremlowskimi moskwa niczego im nie odmawiała - Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna, Angola, Burkina Faso, Zair, Mozambik, Libijska Dżamachiirija Ludowo Socjalistyczna, Etiopia itd i te wszystkie zawszone fronty wyzwolenia, pracy, demokracji, rewolucji, ludowo-społeczne, przyniosły im śmierć, głód, zwyrodnienie, korupcję, sadyzm, zniszczenie i masowe groby. tak wygląda socjalizm nie ważne gdzie się pojawi
Reklama