UWAGA!

Matury pod wielkim znakiem zapytania

 
Elbląg, Matury pod wielkim znakiem zapytania
fot. Anna Dembińska, arch. portel

Nauczyciele strajkują, mimo to dzisiaj egzaminy gimnazjalne w Elblągu odbyły się bez większych problemów. Pod znakiem zapytania stoją jednak matury. W przyszłym tygodniu mija termin wystawienia ocen, wtedy też zaplanowano rady klasyfikacyjne maturzystów. Czy do nich dojdzie, skoro większość nauczycieli strajkuje?

Nic nie wskazuje na to, by strajk został zawieszony. Nauczyciele zagrzewają się wzajemnie na facebooku do dalszej walki, wspierają się, apelują, by nie rezygnować i dotrwać przynajmniej do przerwy świątecznej. Dlaczego właśnie do świąt? Z prostego powodu. To przed świętami właśnie w szkołach średnich zaplanowano wystawienie ocen i rady klasyfikacyjne.
       "Nie przejmujmy się doniesieniami, że egzaminy w części szkół jutro (środa) odbędą się! Na piątek na pewno nie znajdą osób do komisji! Ale najważniejsze poniżej: Pamiętajcie, że rady klasyfikacyjne w ostatnich klasach technikum i liceum w większości muszą odbyć do 16 kwietnia (wtorek), a oceny trzeba wpisać do 12 kwietnia (najbliższy piątek). Nie ma ocen i rad, nie ma matur. Rady klasyfikacyjnej z emerytów i łapanki nie zrobią. Do skutku! Nie dajcie się! Zostało nam 5 dni! Damy radę! Prześlij dalej!" Takie "łańcuszki" krążą na facebooku również wśród elbląskich nauczycieli.
       Sytuacja jest poważna, zaniepokojeni są nią rodzice tegorocznych maturzystów, ale i dyrektorzy szkół. - Przed przystąpieniem do matury uczniowie muszą ukończyć szkołę. Czyli musi być przeprowadzona ich klasyfikacja, tzn. wystawione oceny i zatwierdzone przez radę pedagogiczną. Z tego co mi wiadomo, oceny powinny być wystawione do końca tygodnia. A rada przeprowadzona do przerwy świątecznej. Aby rada była ważna, musi w niej uczestniczyć minimum 50 procent nauczycieli. W przypadku strajku jest to niemożliwe – napisała do nas zaniepokojona mama tegorocznej maturzystki.
       - Sytuacja jest bardzo poważna. 26 kwietnia zaplanowane jest zakończenie roku szkolnego maturzystów – mówi dyrektor jednej z elbląskich szkół średnich, który prosi o anonimowość. - Tego dnia uczniowie muszą otrzymać świadectwa ukończenia szkoły. Do 15 kwietnia nauczyciele muszą wystawić oceny. Oceny przewidywane są już wystawione, ale końcowe jeszcze nie. Zgodnie z prawem ocenę może wystawić tylko nauczyciel uczący. Nie ma ocen, nie ma klasyfikacji. W przyszłym tygodniu zaplanowana jest także rada klasyfikacyjna, podczas której podejmuje się uchwałę klasyfikacyjną (musi być na niej obecnych więcej niż 50 procent nauczycieli). Rada taka odbywa się z reguły dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego, ponieważ wiele czasu zajmuje kompletowanie dokumentów, drukowanie świadectw.
       Jak poinformowała nas Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, miasto czeka na informacje dyrektorów w sprawie matur i "nie ma wpływu na rozwój wydarzeń". Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna matura jest zagrożona i to mocno. Jeśli rząd nie dogada się do świąt ze związkowcami, możemy wątpić, czy matura w ogóle się odbędzie.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • "Nie przejmujmy się doniesieniami, że egzaminy w części szkół jutro (wtorek) odbędą się! Na piątek na pewno nie znajdą osób do komisji! To już jest sk**** ństwo! takie podejście uderza bezpośrednio wyłącznie w uczniów!! a nie w rząd czy ministerstwo. Co są winne te dzieciaki? jaki mają wpływ na nauczycielskie podwyżki??? Dla nich i tak jest to ogromny stres. Do tej pory popierałam strajkujących nauczycieli, ale teraz to absolutnie nie! Postawa psa ogrodnika. Piękny przykład dajecie państwo "pedagodzy" swoim wychowankom.
 • No brawo powska gadzinówka robi się z portelu. Zależy wam na sianiu fermentu serio chcecie zadym w mieście. Myślicie że was to ominie. ? Niech tylko ci ludzie z wami włącznie się nie opamiętają to rzeczywiście może was zaboleć. Czy tak trudno pojąć że was znaleźć najłatwiej. ? Moim zdaniem artykuł namawia do zachowania karalnego.
 • Dostali podwyzki a teraz szantazuja uczniow ze nie wystawia ocen to jest zwykle chamstwo, powinna wejsc ustawa tak jak w niemczech ze nauczyciel nie ma prawa strajkowac
 • Dla tych którzy nie zrozumieli treści tych wypocin informacja tzw redakcja znajduje się na ul. 1 maja. Tam możecie zapytać o co chodzi
 • "Nie przejmujmy się doniesieniami, że egzaminy się odbędą" - to jest chore. naprawdę mówi to nauczyciel?
 • Skandaliczne nawoływania. Szkodzą wszystkim nauczycielom-tym porządnym też. Broniarz już za to przepraszał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  11
  nauczyciel(2019-04-10)
 • normans to ty jestes swinia i egoista ja tez jestem matka ale calym serecem wspieram nauczycieli twoja corka ma zdawac mature a nauczyciel ma goziwie zarabiac za nauczenie twej corki
 • Strajk żeby był skuteczny musi być dolegliwy. Pisiory narobiły tyle złego, ze teraz nauczyciele nie mogą się ugiąć. A te durne teksty o stresie biednych dzieci możecie między bajki włożyć. Stres jest permanentną częścią życia człowieka i trzeba sobie umieć z nim radzić. Nauczyciele walczcie o swoje dla dobra polskiej edukacji pisiorom na pohybel.
 • ależ jesteście ograniczeni, wy belfrzy, stary komuch robi sobie na waszych plecach kampanię do cholera wie czego, on tylko sam wie jaki ma plan, szkoda, że tak nie skakał jak mu rajfurską kiecą niejaka kluzik, powiedziała że kasy nie ma i ma spadać, ogon podkulił i siedział cicho osiem lat. , . teram, przed egzaminami taki odważny, a wy jak te barany trykacie za niego, on pensję dostanie za strajk, a wy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50
  27
  belfer(2019-04-10)
 • Ja myślę że za te strajkowanie to powinni im odjąć z pensji, jaka praca taka płaca.
 • wszystkich nauczycieli strajkujących wysłać z łopatami do przekopu mierzei
 • w du. pach się poprzewracało tum nauczycieom
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  37
  24
  bolekmolek(2019-04-10)
Reklama