UWAGA!

Media z przesłaniem dla obywateli

 Elbląg, Media z przesłaniem dla obywateli
(fot. Natalia Skopel)

- Misją mediów obywatelskich jest informowanie bez sensacji, pisanie o ważnych sprawach, które dotyczą różnych grup społecznych. Pokazujemy ludzi i historie, które warto opowiedzieć, a jest ich mnóstwo – mówią przedstawiciele mediów obywatelskich, działających w naszym regionie. Spotkali się w Elblągu, by dyskutować o misji i wyzwaniach, jakie ich czekają. Zobacz zdjęcia.

Media obywatelskie są prowadzone przez różnego rodzaju stowarzyszenia, które pozyskują środki na swoją działalność w formie grantów, dotacji, niektóre z nich prowadzą również działalność komercyjną, pozyskując fundusze od sponsorów i donatorów. Przedstawiciele niektórych z takich mediów – z Elbląga, Olsztyna, Górowa Iławeckiego i Ostródy wzięli dzisiaj udział w debacie na temat swojej misji, realiów i przyszłości, zorganizowanej w Ratuszu Staromiejskim przez Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.

- Misją mediów obywatelskich jest informowanie bez sensacji, pisanie o ważnych sprawach, które dotyczą różnych grup społecznych. Pokazujemy ludzi i historie, które warto opowiedzieć, a jest ich mnóstwo – opowiadali przedstawiciele mediów obywatelskich, zwracając uwagę na to, jak trudno pozyskiwać fundusze na tego rodzaju działalność i zagrożenia dla ich funkcjonowania, wśród których wymieniano coraz szerzej kolportowane w sieci fake newsy.

Dr hab. Urszula Doliwa, kierownik katedry dziennikarstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, mówiła o tym, jak wiele takich mediów powstało w ostatnim czasie w województwie warmińsko-mazurskim. Naukowcy z UWM podjęli już próbę ich skatalogowania i opisania – powstało Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego, w którym ujęto już około 40 różnego rodzaju mediów obywatelskich.

  Elbląg, Media z przesłaniem dla obywateli
(fot. Natalia Skopel)

Naukowcy zaliczają do nich projekty medialne, które nie są tworzone przez komercyjne firmy i rządowe instytucje, ich głównych celem nie jest zysk, są tworzone przez mieszkańców województwa lub osoby, które prowadzą tutaj swoją aktywność, nie stosują mowy nienawiści. – Prowadzimy badania naukowe w tym zakresie. Niestety, jest jeszcze wiele do zrobienia w kwestii prawnych i finansowych uregulowań działania mediów obywatelskich w naszym kraju w porównaniu z krajami zachodniej Europy – mówiła dr hab. Urszula Doliwa.

Konferencji towarzyszył wykład „Chatboty a dziennikarstwo”, a także warsztaty filmowe i na temat walki z hejtem, w których wzięli udział uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu oraz studenci Akademii Nauk Stosowanych w Elblągu.

RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama