UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Miejskie uroczystości majowe niekompletne (opinia nadesłana)

Początek maja to jak zwykle od wielu lat długi weekend związany z trzema świętami. Są to Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja), Dzień Flagi Rzeczypospolitej (2 maja) oraz Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja). Wszystkie trzy są świętami państwowymi, dlatego zdziwiłem się bardzo, czytając informację o organizowaniu przez władze Elbląga imprez z okazji tylko dwóch świąt. Obchodzić będziemy Dzień Flagi i Konstytucji 3 Maja.

Pytanie, dlaczego? Przecież Międzynarodowe Święto Pracy już dawno przestało być świętem tzw. proletariatu, nie ma już socjalizmu i komunizmu. Jest to święto państwowe od 1950 roku! Ma ono swoją genezę nie, jak mylnie niektórzy sądzą, w komunistycznym ZSRR, a w USA, w Chicago. Jest upamiętnieniem masakry robotników domagających się ośmiogodzinnego dnia pracy i lepszych warunków socjalnych. Od 1955 roku obchodzone jest również jako wspomnienie w kościele katolickim – decyzją papieża Piusa XII pod nazwą Dzień Józefa Rzemieślnika (Robotnika).
       W obecnych czasach nie mówimy już o robotnikach jako takich, mamy do czynienia z pracownikami najemnymi. Są nimi zarówno murarze, jak i dziennikarze, urzędnicy, pielęgniarki, nauczyciele, lekarze, mechanicy, kierowcy i wszyscy inni, którzy pracują. To z ich podatków utrzymywane jest Państwo. Międzynarodowe Święto Pracy jest świętem państwowym i dniem wolnym we Francji (nazywane również Świętem konwalii ), Niemczech, Austrii (Tag der Arbeit), Belgii (Dag van de arbeit), Finlandii (Vappu), Grecji (Ergatiki Protomagia), Hiszpanii (Fiesta del Trabajo), Islandii (Verkalyosdagurinn fyrsti ) i wielu innych krajach. Dlatego zabrakło mi w informacjach chociażby wzmianki o tym święcie, zorganizowania chociaż małej imprezy czy odczytu z tej okazji. Byłby to wyraz szacunku dla ludzi pracy za ich codzienny wysiłek w budowaniu kraju.
       Obchodzić też będziemy Dzień Flagi Rzeczypospolitej, ustanowiony 24 lutego 2004 roku. W tym roku Senat RP uchwalił 2 maja „Świętem Orła Białego”, jednak decyzją Sejmu zmieniono nazwę święta na obowiązującą obecnie. Z tym dniem wiąże się jeszcze jeden istotny fakt historyczny. Drugiego maja 1945 r. żołnierze polscy zawiesili na Pruskiej Kolumnie Zwycięstwa w Berlinie biało-czerwoną flagę. Drugi maja jest też Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
       3 maja obchodzimy Święto Konstytucji 3 maja. Konstytucja ta to najstarsza ustawa zasadnicza w Europie i jedna z najstarszych na świecie. Uchwalona została 3 maja 1791 r. (starsza jest tylko konstytucja USA – 17 września 1787 r.). Jak na owe czasy, była jednym z najbardziej postępowych aktów prawnych w Europie. Zrównała mieszczan i szlachtę, chłopi uzyskali ochronę Państwa, zniosła „liberum veto”.
       W przeddzień nadchodzących świąt życzę wszystkim elblążanom słonecznej pogody i dobrego wypoczynku.
      
Sławomir Kula (SLD)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Nie jest obchodzone te święto bo nie jesteśmy ani robotnikami ani pracownikami JESTEŚMY BIAŁYMI MURZYNAMI którzy za 1.500 brutto zł będą pracować i 10 godz. i na dodatek często na czarno jak to w naszym mieście jest. A zatem BIAŁYM MURZYNOM NIE NALEŻY SIĘ ŚWIĘTO !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ~~kolo~~(2012-05-01)
 • Nie obchodzimy święta pracy, bo nie ma kto świętować. Trudno, żeby świętować mieli bezrobotni, których tu nie brak czy, jak napisano wyżej, biali murzyni, pracujący na czarno, nie jeden nawet dziś, lub u "prywaciarza", po klikanaście godz/dobę, za parę zł, bez płatnego urlopu, żadnego socjalu. NIECH ŻYJE SWIĘTO PRACY!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dota-031(2012-05-01)
 • kolo - własnie o 8 godzinny dzię pracy poszło w Chicago
 • Obchody 1 Maja to było "Święto" narzucone, wówczas bardzo słusznie kojarzące się z proletariatem i wyłącznie władzą. Wręczano nagrody partyjniakom, to było "Święto" komuchów, a nie zwykłego człowieka. Jako dziecko bardzo lubiłem te obchody 1-Majowe, baloniki, dużo ludzi. .. dla dzieci to frajda. Później dorosłem i dorosło moje uświadomienie. Gdybyśmy szli wówczas z poczuciem wartości. .. Niestety tak nie było. Z poczuciem wartości szli jedynie partyjniacy - bo to dla nich było "święto", dla normalnych, zwykłych ludzi było to przymus. Dlatego nie dziwcie się dziś, że 1 Maja to dzień raczej pomijany. Nie możemy liczyć na nic więcej niż tylko własne ręce. To jest obraz naszego kraju. Bardzo mi się podoba Apolityczny Róg 2-Maja :) Ten dzień powinniśmy obchodzić jako Święto, dla komuchów to by nie był ich dzień, a dla tych wszystkich, którzy są przeciwni świętowaniu 1-Maja z wiadomych powodów - mieliby dzień bez skazy :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  m4rtin3z(2012-05-01)
 • czyli historia się powtarza - musimy ponownie walczyć o 8 godzinny dzień pracy - cofnęliśmy się o ponad 100 lat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-05-01)
 • Leninizm zwycięski sztandar naszej epoki; ZSRR obrona pokoju i przyjaciel dzieci; Sztandar Stalina - w mocnych i pewnych rękach; Jedność ruchu robotniczego wzmacnia sojusz robotniczo-chłopski; Młodzieży - naprzód do walki o szczęśliwą socjalistyczną wieś polską; Tylko Polska Ludowa zapewni waszym dzieciom Chleb, Opiekę, Oświatę; Bumelant to dezerter z frontu walki o pokój i silną Polskę; NATO zagrożeniem pokoju; Tęp imperialistyczną stonkę ziemniaczaną; Wróg Cię kusi coca-colą; Cały naród potępia amerykański imperializm; Partia walczy z narodem o lepszą przyszłość kraju (. .ostatnie - ponadczasowe; )
 • hmm. .. rzekłbym, połowa z tego to ponadczasowe. .. PS. Piliście już dzisiaj dzieciaczki coca-colę ze świeżą porcją ASPARTMU? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Aspartam E951(2012-05-01)
 • Myślę, że każdy, nawet ja, mógłby bardziej efektywnie spędzić swoje ustawowe 8 godzin pracy!
 • no to mamy problem Hiuston! roboty nie ma, pracować się chce, a winnych nie ma????? chcieli my do nieba, a trafili gdzie????
Reklama