UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Mieszkajmy w czystym mieście

 
Elbląg, Sprzątali dorośli, a wraz z nimi dzieci
Sprzątali dorośli, a wraz z nimi dzieci (fot. Anna Dembińska)

Szklane butelki, foliowe siatki, niedopałki po papierosach, kapsle po piwie, a nawet kołpaki, klamry do włosów czy jednorazowe maszynki do golenia – w to wszystko obfitował brzeg nad rzeką Elbląg, w granicach Wyspy Spichrzów. Został posprzątany w ramach akcji "Czysta rzeka, czysty Elbląg". Zobacz zdjęcia. 

Czym skorupka za młodu nasiąknie...
       - Najwięcej jest butelek, pudełek po papierosach i takich wędkarskich śmieci. Chodzę na spacery nad rzekę i widzę, że jest brudno. Najgorzej jest chyba po masowych imprezach... To nie jest dobra wizytówka miasta – mówiła Paulina Jachlewska ze Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski Lokalna Grupa Działania. Wraz z innymi pomagała nie tylko organizować dzisiejszą (25 marca) akcję, ale również sprzątała.
       Kilka metrów dalej nadrzeczny teren Wyspy Spichrzów oczyszczała pani Aleksandra.
       - Trzeba dbać o najbliższe otoczenie. I przede wszystkim mniej śmiecić, ale wiadomo, że nie możemy decydować za innych. Trzeba więc po nich posprzątać – mówiła elblążanka.
       Za worki chwycili również przedstawiciele elbląskiego okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego.
       - Bardzo często bywamy nad tą rzeką, robimy tutaj zawody nie tylko dla naszych wędkarzy seniorów, ale i dla młodzieży. Szkolimy dzieci i zawsze mówimy im, że przed przystąpieniem do łowienia muszą wokół siebie posprzątać, a po odejściu ze stanowiska zostawić to miejsce w nienagannej czystości – mówiła Teresa Konopka, wiceprezes ds. młodzieży w elbląskim okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego, która dziś sprzątała razem z grupą dzieci ze szkółki wędkarskiej. - Zauważyłam, że również i starsi, dzięki temu młodszemu pokoleniu, zaczynają te śmieci coraz częściej zabierać, bo im może trochę głupio. Tym bardziej, jak synek zapyta: "tata, a te woreczki po zanęcie to gdzie masz?". Także jest coraz lepiej.

  Elbląg, Sprzątanie miało nie tylko wymiar praktyczny, ale i wychowawczy
Sprzątanie miało nie tylko wymiar praktyczny, ale i wychowawczy (fot. AD)


       One nie znikną w magiczny sposób, trzeba je posprzątać
       - Wikingowie zawsze dbali o siebie, o swoje otoczenie. A jako, że chcemy na dłużej zakotwiczyć w Elblągu i tutaj budować port, to musi być tutaj wygodnie. Jak są więc śmieci to nie jest fajnie - opowiadał Wojciech Ławrynowicz, inicjator akcji "Czysta rzeka, czysty Elbląg", wiking oraz współzałożyciel Bursztynowego Portu. - Większość z nas nie rozrzuca odpadów, ale są tacy, którzy siadają nad rzeką, wypiją piwo, coś tam zjedzą i zostawiają te śmieci. Są również jeszcze gorsze przypadki, czyli ludzie, którzy przywożą worki ze śmieciami i po prostu je porzucają. Tego nie rozumiem.
       Skalę problemu widać zwłaszcza po zimie, kiedy nie ma już śniegu.
       - Podczas zimy mało się sprząta, bo nie ma do tego warunków, służby mają ograniczone możliwości. Po drugie nie ma jeszcze bujnej zieleni, która ukryje te śmieci. Przykryje je trawa i krzaki, ale to nie oznacza, że one znikną – mówił Wojciech Ławrynowicz. - Sporo odpadów przynosi również cofka, co pokazuje, że mieszkańcy dużo śmieci wrzucają również do rzeki. Stąd pomysł, żeby zaangażować grupę kajakarzy z PTTK, którzy zbierali śmieci z rzeki, czyli tam, gdzie nie da się sięgnąć rękoma. 
      
       Niech Elbląg będzie czysty
       Akcję "Czysta rzeka, czysty Elbląg" zakończyło wspólne ognisko, opowieści przewodnika PTTK oraz gry i zabawy wikińskie. Warto dodać, że włączyło się w nią wiele organizacji i wielu ludzi, w tym elbląski okręg Polskiego Związku Wędkarskiego, elbląski oddział PTTK, Lokalna Grupa Działania Łączy nas Kanał Elbląski, Fundacja Bursztynowy Port, Spółdzielnia Socjalna „Wehikuł Czasu” Wikingowie, Słowianie, Bałtowie, grupa Teen Challenge Elbląg, oraz media: telewizja Truso.tv i Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. Działania organizatorów wspierał logistycznie Urząd Miejski w Elblągu. Akcja była również symboliczną inauguracją ogólnopolskich obchodów Roku Rzeki Wisły 2017.
       - Czysta rzeka, czysty Elbląg to trochę takie "hasło-worek" z tego względu, że można wymienić słowo rzeka na inne, na przykład Czysta Bażantarnia, czysty park – mówił Ławrynowicz i dodał, że ma nadzieję, że takie kolektywne sprzątanie wejdzie mieszkańcom w krew. - Mieszkamy w pięknym, cudownym mieście. Warto, żeby było czyste.
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Byłam widziałam,naprawde dobra inicjatywa. Lecz tutaj jest coś nie tak. Widziałam gupe ludzi,która nie należy do żadnej wymienionej w artykule. Bardzo aktywnie pracowali i uczestniczyli w akcji. Pózniej dowiedziałam się ze to jest grupa z dworca Szacun za to co robicie. A WY DZIENNIKARZE I panie Wojtku,bądzcie szczerzy.
 • Super
 • Wojtku, super inicjatywa! Pozdrowienia dla wszystkich, którym bliska jest nasza Wyspa. To byli Teen Challenge- wielki szacunek dla tej organizacji! Jeszcze raz dziękuję za dobrą robotę Wszystkim.
 • Dziękuje za nazwe tej grupy,bardzo mnie zaciekawiła. Dziękuje.
 • "Byłam, widziałam". A podniosłaś choć jeden papierek Majko? I czy przyszło Ci do głowy, że być może Ci ludzie nie chcą rozgłosu?
 • Brawo dzieciaki ze "Szkółki wędkarskiej" z SP 15
 • A ja chciałem bardzo podziękować panu przewodnikowi, który w obrazowy sposób opowiedział mi o czasach świetności Wyspy Spichrzów, wikingowi, który z wielką precyzją trafiał do tarczy i oczywiście Wodzowi :). Wojtku ciekawe wydarzenie bardzo dziękuję że mogłem tam być. Pozdrowienia dla Piotra i jego niestrudzonych ludzi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  byłemteż(2017-03-25)
 • Brawo dla was. A wystarczyło tylko nie wyrzucać śmieci.
 • Ja dziś sam scinalem pobocze na drodze powiatowej. Na instytucje nie ma co liczyć. :-(
 • Asfalt zarośnięty, woda stoi w kałuży, nawierzchnia popękane. Scinka poboczy to naprawdę ważna sprawa dla drogi.
 • Słuchajcie, to trzeba powtórzyć. Byłem wczoraj już po akcjii na rybach obok mostu na Warszawskiej. Tam leżą tony śmieci!!!! Oczywiście to efekt obowiązujących tam amatorów alkoholu (mnóstwo szkieł) I mieszkających ww pozostanie bezdomnych zróbmy coś z tym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Karton(2017-03-26)
 • Dlaczego Polacy są takimi brudasami i olewają wszystko wyrzucając praktycznie wszystko, gdzie popadnie??? Kiedy my nauczymy się dbania o nasze środowisko należące przecież do nas wszystkich!!! Na zachodzie ludzie są jakoś bardziej ogarnięci, bo dbają o swoje otoczenie a u nas jak zwykle musi być zawsze syf !!!
Reklama