UWAGA!

Minimum trójka i są ulgi

 Elbląg, Ci, którzy mają trójkę i więcej dzieci będą mogli skorzystać z ulg, jakie zaproponuje Karta Dużej Rodziny
Ci, którzy mają trójkę i więcej dzieci będą mogli skorzystać z ulg, jakie zaproponuje Karta Dużej Rodziny (fot. arch. portEl.pl)

Mniej za bilet miesięczny, mniej za żłobek czy przedszkole, a do galerii czy na lodowisko o wiele taniej – podczas dzisiejszej sesji (14 listopada) Rady Miejskiej radni powiedzieli "tak" i zagłosowali za wprowadzeniem Karty Dużej Rodziny, która zacznie obowiązywać w lutym przyszłego roku.

Karta ta przewidziana jest dla tych rodzin, które mają troje i więcej dzieci w wieku do 18 roku życia lub do 25 roku życia w przypadku, kiedy dziecko studiuje lub uczy się, natomiast gdy w rodzinie znajdują się dzieci niepełnosprawne nie ma tutaj ograniczenia wieku.
       - Z Karty będzie mogło skorzystać ponad 700 rodzin, bez względu na kryterium dochodowe, bo właściwie każda rodzina przeżywa jakieś problemy finansowe. Myślę natomiast, że te, które są w dobrej sytuacji materialnej nie będą korzystać z Karty – tłumaczył Marek Pruszak, wiceprezydent Elbląga, który podczas wrześniowej sesji wystąpił z taką inicjatywą. - To bardzo duże ulgi. Chcemy wprowadzić bilet miesięczny dla dziecka na wszystkie linie, który będzie kosztował 20 zł, dla porównania taki bilet kosztuje obecnie 40 zł. Ponadto rodzice nie płaciliby za dodatkowe godziny w przedszkolu [obecnie pierwsze pięć jest darmowych, za resztę od września tego roku rodzice płacą złotówkę - red.], miesięcznie wyszłoby 60 zł mniej na jedno dziecko, ponadto wprowadzono by 25 proc. obniżkę opłaty za żłobek miejski, 30 proc. dofinansowania wypoczynku letniego oraz zimowego dla dzieci czy tańszy wstęp do kulturalnych i sportowych obiektów miejskich.
       Podczas dzisiejszej (14 listopada) sesji radni jednogłośnie przyjęli uchwałę, która wprowadza Kartę Dużej Rodziny, ale z poprawką, która zakłada, że kontrolę m.in. nad regulaminem czy katalogiem zniżek będzie sprawowała Rada Miejska, która wprowadzi również jej wzór oraz wzór wniosku o jej wydanie. Karta zacznie obowiązywać od 1 lutego 2014 r.
       - W przyszłym roku planujemy przeznaczyć 200 tys. zł na rekompensatę kosztów, jakie z tego tytułu poniosą instytucje miejskie – dodał Marek Pruszak.
      
mw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Mirku a co ty robisz kolo pani magister? :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Piotr123(2013-11-14)
 • Ja jeszcze proponuję dodać "bony żywnościowe" na każdy m-c.
 • a ty idioto myślisz żę emeryturkę to ci państwo da ze swojej kieezeni czy z podatków moich dzieci
 • To jest jedna wielka fikcja że coś robią. Ile jest takich rodzin w mieście dla których ta pomoc ? Biednych co nie mają do garnka co włożyć i tak nie będzie stać iść do kina czy na lodowisko nawet po niższej cenie bo wolą chleb kupić, do kina trzeba dzieciaki jakoś ubrać, na lodowisku wypożyczyć łyżwy. Bezwzględnie konieczny jest za jakiś czas (3 miesiące max pół roku) raport ile rodzin wykorzystało tą kartę i z czego skorzystali. To ściema narzucona z góry przez rząd jako polityka prorodzinna. Tyle że młodzi z biedy i braku perspektyw uciekli i uciekają z tego padołu i tam rodzą im się dzieci które o Polsce nigdy nie będą chciały nawet słyszeć.
 • "Myślę natomiast, że te, które są w dobrej sytuacji materialnej nie będą korzystać z Karty" Nie rozumiem czemu by nie miały korzystać. Czy jeżeli ktoś jest w dobrej kondycji finansowej to znaczy, że nie musi oszczędzać? Raczej odwrotnie- jest w dobrej kondycji finansowej, bo potrafi rozsądnie kasę wydawać, więc jak będzie miał taką możliwość to na pewno skorzysta.
 • przeciez to nie ma sensu sa przeciez mlode rodziny z jednym dzieckiem ktore radza sobie o wiele gorzej niz te z trojak !!! ta "karta" powinna byc dla wszystkich !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  7
  daniel199110(2013-11-14)
 • W końcu ktoś pomyślał!!!!Ludzie jak widzą rodzinę z 3 dzieci to patrzą jak na jakiś dzieciorobów!!!A nie słyszeliści o przysłowiu "Jedno dla mamy, drugie dla taty a trzecie dla Boga".
 • A czy beda zniżki na obiady w szkole?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  Mamax4(2013-11-14)
 • Ja mam jedno dziecko i czym ono różni się od innych dzieci w rodzinach wielodzietnych ?, dlaczego tylko dla tych rodzin? Chyba nie w porządku teraz mamy sobie zrobić kolejną 2 żeby państwo nam pomogło?. Czy to nie jest chore?. A po drugie pieniędzy każdemu nigdy nie jest mało ! A każde dziecko ma prawo do dóbr oferowanym innym rodzinom :/ dość sprzeczna sprawa uważam że teraz rodzinny wielodzietne będą się cieszyć a takie co mają 1 dziecko uważać będą że zostali oszukani. Eeee tam takie prawo i rządy. .. .. Nie zamierzam nikogo oceniać ale rodziny które nie mają dochodu wystarczającego decydują się na kolejne dzieci to jedyne na co liczą to na pomoc państwa lub opieki inaczej nie korzystali by z takiej pomocy, ale teraz jak się należy czemu nie każdy by skorzystał :/ Chore. .. ale prawdziwe
 • @!!Ema Może dlatego, że łatwiej jest utrzymać 1 dziecko niż 3kę. Ty za miesięczny dzieciaka zapłacisz 40 zł, a rodzina mająca trójkę dzieci nawet z karta zapłaci 60 zł, więc juz nie narzekaj jak masz ciężko.
 • Wyjście dla rodzin zarabiających grosze za pracę nawet we dwoje których jest przerażająca większość, jest jeden : albo uciekać do krajów przyjaznych rodzinom albo jak macie już swoje lata i nie widzicie perspektyw bo takich nie będzie a nie chcecie żeby dzieci żyły w nędzy : wykształcić dzieci, niech zdobędą wykształcenie, nauczą się dwóch- trzech języków i uciekają stąd jak najszybciej po szkołach.
 • Niestety, Karta ta chociaż słuszna, nie znajdzie zastosowania na "Zawadzie", gdyz mieszka tu PRAWDA. " PRAWIE STARA GENERACJA " tak powiedziała Pani T. Moczadłowska na Vectra. Za to, mają tu mieć prawdopodobnie, Zastosowanie " wózki", " balkoniki " :, " kule". I nowe chodniki z B. O ?? Oby tak nie było. Bo to zła wizja spod "ciemnej gwiazdy" a może "charakteru" ??? KTO wie ???
Reklama