UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Młodzi wobec demokracji

 
Elbląg, Młodzi wobec demokracji
Młodzi wobec demokracji

W piątek, 20 grudnia o godz. 14 w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się międzynarodowa konferencja w ramach projektu „Europe of all citizens”, realizowanego w Elblągu od sierpnia 2013 r. Jego celem jest uświadomienie młodym ludziom, czym jest demokracja i jak ważny jest ich udział w życiu politycznym. O konferencji i projekcie rozmawiam z Borysem Klejnotą ze Stowarzyszenia Elbląg Europa.

– Do kogo adresowana jest jutrzejsza konferencja i czemu będzie poświęcona?
      
Borys Klejnota: – Konferencja będzie się składała z trzech paneli. Dwa z nich będą dotyczyły wymiany międzynarodowej. Konferencja zaadresowana jest głównie do młodych ludzi, a jej celem jest uświadomienie im, że demokracja bardzo ich dotyczy, że niesie ze sobą możliwość zmiany otaczającej ich rzeczywistości, że nie jest tylko suchą teorią wyczytaną w podręczniku wiedzy o społeczeństwie. Pierwszy panel będzie cyklem wykładów gości reprezentujących instytucje zajmujące się programami europejskimi. Głos zabiorą m.in. dr Krzysztof Sidorkiewicz, pracownik naukowy PWSZ w Elblągu oraz Jakub Radzewicz, przewodniczący Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych. Potem będzie miała miejsce debata z młodzieżą na temat, jak ona postrzega swój udział w mechanizmach demokracji, co chciałaby zmienić, jakie są jej odczucia na ten temat.
      
       – Odbędzie się także wernisaż fotografii pt. „30 Małych – Wielkich Bohaterów Demokracji”.
      
– Tak, na fotografiach zobaczymy osoby, które na co dzień mają ogromny wpływ na kształtowanie demokracji w swoim lokalnym środowisku. Są to postacie od profesora, poprzez animatora kultury do ratownika medycznego. Będą to fotografie ukazujące te postacie w kontekście ich pracy. Zdjęcia będą dodatkowo opatrzone cytatami bohaterów zdjęć, które odnoszą się do ich pracy.
      
       – Jedno z poruszanych zagadnień będzie dotyczyło wyborów do Parlamentu Europejskiego?
      
– Tak, bardzo ważną częścią naszego programu jest zachęcenie młodych ludzi do aktywności w wyborach. Nie tyle ważne jest głosowanie na konkretną partię, ile samo oddanie głosu. Chodzi tu o aktywność obywatelską, o to, by młodzież uczestniczyła w wyborach, bo od ich aktywności zależy ich przyszłość.
      
       – Dlaczego będzie mowa o aktywności w wyborach do Parlamentu Europejskiego, a nie w innych?
      
– Parlament Europejski dla przeciętnego człowieka wydaje się bardzo odległą przestrzenią, która ma przecież bardzo duży wpływ na nasze codzienne życie. Parlament Europejski został uwypuklony tu dlatego, że nasz projekt ma wymiar międzynarodowy. Przestrzeń wyborów do Parlamentu Europejskiego jest wspólna dla młodzieży z Polski i Rumunii, która również bierze udział w projekcie. Oczywiście zachęcamy młodzież do udziału we wszelkiego rodzaju wyborach, bowiem chodzi nam głównie o pobudzenie młodzieży do działania.
      
       – Czyli zachęcamy naszą młodzież, by oddawała swój głos w wyborach?
      
– Jak najbardziej. Ludzie, którzy są wybierani do Parlamentu Polskiego, Europejskiego czy do władz lokalnych, są to ludzie, którzy mają nas reprezentować. Jeżeli nie pójdziemy do wyborów, to niektórzy z nich, może ci właściwi i odpowiedni, nie zostaną wybrani. Bardzo ważne jest to, byśmy nie bali się oddawać naszego głosu, bo tylko w ten sposób jest on reprezentowalny. Jutrzejsza konferencja ma charakter otwarty i zapraszamy na nią szczególnie młodzież. Na konferencji będą też nasi przyjaciele z Rumunii, którzy wspólnie z nami realizują projekt.
      
       „Europe of all citizens” to projekt współtworzony przez Stowarzyszenie Elbląg Europa, Młodzieżową Radę Miasta Elbląga oraz dwie rumuńskie organizacje młodzieżowe z miejscowości Roman i Craiova. Projekt dofinansowano przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu „Młodzież w działaniu”.
      

       Patronat nad wydarzeniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Moim zdaniem i tak większość młodych jest zirytowana tym co oferuje polska demokracja, zwłaszcza w porównaniu z zagranicznymi demokracjami - z drugiej jednak strony większość potrafi się odnaleźć w istniejącej rzeczywistości więc nie jest aż tak źle (co nie znaczy że jest jakoś super dobrze) Poza tym interesuje mnie gospodarka, rachunkowość, ksiegowyexpert.pl i hodowla zwierząt futerkowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  kangoria(2013-12-20)
 • Kapitalizm to jest " komuna" ograniczona do bogatych. Wszystkie te pier. .. .o wolnym rynku, konkurencji, wolności gospodarczej, prawach człowieka, równości wobec prawa to brednie i kłamstwa. O wszystkim decyduje zasobność portfela. Niedługo będziemy budować komputery kwantowe, a organizację społeczeństwa mamy w zasadzie sprzed 2000 lat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciemnylud(2014-02-25)
Reklama