UWAGA!

Moja praca nie poszła na marne (Absolwenci i kadra II LO, odc. 5.)

2015-07-21
Aktualizowany 2015-08-23 10:00
 
Elbląg, Czas spędzony w szkole był dla mnie najlepszą i największą życiową przygodą - podsumowuje Izabela Babraj,
Czas spędzony w szkole był dla mnie najlepszą i największą życiową przygodą - podsumowuje Izabela Babraj, fot. D. Radomska

70. rocznica istnienia II Liceum Ogólnokształcącego skłania tych, którzy spędzili w nim część swojego życia do wspomnień. Izabela Babraj była dyrektorem II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu przez 18 lat (1984-1999). Jej życie jest związane ze szkołą - tu uczyły się jej dzieci, tu uczą się jej wnuki, a ona sama jest ważnym gościem w szkole. Dziś w naszej rozmowie wspomina swoją pracę, kolegów i uczniów szkoły.

- Czas spędzony w szkole był dla mnie najlepszą i największą życiową przygodą. Nie zapomnę mojego pierwszego dnia w pracy. Kiedy weszłam do pokoju nauczycielskiego, zaskoczył mnie widok mężczyzn - było ich wielu, a większość brodatych… Ten obrazek różnił się od rzeczywistości z mojej poprzedniej szkoły - SP 23, gdzie pracowało pięćdziesiąt nauczycielek. Grono pedagogiczne II LO szybko stało mi się bliskie. To był bardzo twórczy zespół, w którym głośno dyskutowaliśmy o problemach i ich rozwiązaniach. Zawsze słuchałam moich kolegów, uczniów i rodziców, a współpraca z tymi środowiskami okazała się wielkim sukcesem - wspomina .
      
       - Sukcesy szkoły były również sukcesami miasta. Jak ocenia Pani minione czasy i współpracę z miastem? Czy udało się Pani zrealizować wszystkie plany?

       Izabela Babraj: Lata 90. były chyba najlepszymi dla rozwoju oświaty. Grono pedagogiczne II LO dobrze to wykorzystało, bo opracowaliśmy wtedy nowy statut szkoły, programy nauczania, a przepełnionym klasom przydzieliliśmy po dwóch wychowawców. Władza nam sprzyjała, nie przeszkadzając w realizacji planów. Cieszyliśmy się życzliwością ówczesnego prezydenta pana Henryka Słoniny. Z urzeczywistnianiem zaś marzeń o uzupełnianiu braków finansowych było trochę trudniej, ale radziliśmy sobie na różne sposoby. Żeby zdobyć wyposażenie szkoły sprzedawaliśmy odzież używaną, sprowadzaną z Niemiec. Mój syn zorganizował transport odzieży i sprzętu z Norwegii. Każdą akcję wspierali rodzice. Bez Rady Rodziców wiele przedsięwzięć nie zostałoby zrealizowanych. Mieliśmy jeszcze jednego sprzymierzeńca - zakład opiekuńczy browar, który dostarczył nam pierwsze komputery, podarował autokary i udostępniał ośrodek wypoczynkowy w Bogaczewie.
      
       - 18 lat to długi okres życia. Czy jest coś, czego Pani nigdy nie zapomni?

       - Mam wiele takich wspomnień. Szczególnie ciepło myślę o nauczycielach, doskonałych dydaktykach, których twórcza inwencja przekładała się na zmianę wizerunku szkoły. Nigdy im niczego nie narzucałam, zawsze słuchając, co mają do powiedzenia. Nie zapomnę, że mimo posiadania bardzo skromnej sali sportowej nasza szkoła miała liczne sukcesy sportowe i plasowała się w czołówce województwa. Miałam z pracy w II LO wiele satysfakcji. Szkoła miała i ma nadal wiele sukcesów w olimpiadach przedmiotowych, konkursach plastycznych. Lubiłam pracować z trudnymi uczniami, których po cichu uwielbiałam, sądząc, że w ich buncie jest potencjał do przyszłych osiągnięć… i wielokrotnie się nie myliłam. Szkoła doczekała się w ich osobach dobrze zorganizowanych, odnoszących sukcesy lekarzy, prawników, biznesmenów, pracowników organizacji pozarządowych. To miłe.
      
       - Nie tylko sukcesy malowały karty historii szkoły. Czy może Pani opowiedzieć o trudnych sytuacjach, koszmarnych przygodach lub problemach, z jakimi się Pani spotkała w pracy?
       - Pamiętam niezwykłą sytuację jak na tamte czasy, kiedy uczennica klasy pierwszej urodziła dziecko. Została wtedy otoczona opieką przez wychowawcę i klasę. Nie zmieniła szkoły, zdała maturę. Po latach ta sama uczennica przyszła do mnie z prośbą o umożliwienie nauki drugiemu synowi, bo bez II LO nie wyobrażałaby sobie jego edukacji.
      
       - Czego Pani życzy II LO z okazji jego 70-lecia?
       - Chciałabym, żeby szkoła stała się szkołą akademicką. Obserwuję sukcesy II LO, Gimnazjum nr 3, kibicuję im i życzę dalszego rozwoju. Poza tym życzę szkole zawsze wspanialej kadry z dużym sercem i umiejętnościami. Niech młodzi wzorują się na starszych doświadczonych nauczycielach. Jestem pełna podziwu dla dzisiejszej kadry szkolnej, prężnej dyrekcji. Jestem wdzięczna wszystkim Państwu za to, że nie zmarnowaliście trudu, z jakim budowaliśmy naszą szkołę… A zawsze się bałam, że nastaną czasy kryzysu. Dziś wiem, że to nie grozi szkole. Z takimi cudownymi ludźmi jak obecna dyrekcja, nauczyciele, mądrzy uczniowie i wspierający ich rodzice wraz z otoczeniem można przenosić góry. Życzę wszystkim niegasnących sukcesów.
      
       Rozmawiała Dorota Radomska, rzecznik prasowy II LO
      
       Trwają zapisy na zjazd absolwentów II Liceum Ogólnokształcącego. Szkoła będzie świętować 70. rocznicę istnienia w październiku. Osoby zainteresowane uczestnictwem w zjeździe absolwentów mogą zgłaszać się przez formularz zgłoszeniowy na stronie www.zso2.elblag.pl, drogą mailową na adres: 70lecie@2lo.elblag.pl lub osobiście w sekretariacie szkoły. Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem 55 625-88-85.
      
       Tu przypominamy krótko historię szkoły, a w kolejne niedziele będziemy publikować rozmowy ze znanymi absolwentami szkoły oraz jej pracownikami.
      

       Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl jest patronem medialnym jubileuszu szkoły
      

      
oprac. redakcja
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • niestety poszła na marne Pani praca, teraz ta placówka to wyścig szczurów, nauczyciele tej szkoły odwalają pańszczyznę i szukają tylko możliwości wydarcia kasy od rodziców na korepetycjach, podsyłając sobie wzajemnie delikwentów ( medycyna, prawo, politechnika - popytajcie rodziców jak to wygląda i ile pieniędzy to kosztuje). Dyrektorka tylko się lansuje w mediach a nie prowadzi szkoły tak jak powinna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  6
  zdegustowany(2015-08-24)
 • Malkontenctwo jak widać zeszło coraz niżej. .. .. przecież nauka to nie wlewanie oleum do łba. .. tylko doprowadzanie do kranu z wiedzą. .. .. Ta mentalność, ,cyferkowa, ,klik i już jest obrazek jest fatalna dla umysłów. .. .a gdzie tabliczka mnożenia do 100 w pamięci. .. .Amerykanizacja programu polskiej szkoły to przecież wymysł, ,solidaruchów, ,. .. .A miało być tak piknie. .. Robią z Nas kraj trzeciego czy czwartego świata. .. ..
 • Nie jestem absolwentem II LO ale miałem okazje poznać Panią Dyrektor - wspaniała, charyzmatyczna persona. Teraz Dyrektorom nie zależy na dobrym poziomie nauki !! Prawda jest, że uczniowie nic nie wypocząć ze szkoły musza pobierać dodatkowe lekcje u tych samych nauczycieli ? To granda i chyba celowa robota - należy cos z tym zrobić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  lukaszka1989(2015-08-24)
 • Zawsze mogą zmienić szkołę, ale co by ludzie powiedzieli?
 • Miło Panią widzieć, Pani Dyrektor :) Była Pani dużym autorytetem i dla uczniów i dla nauczycieli. Oczywiście nie opierał się on na strachu.
 • amerykanizacja polskiego systemu nauczania to nie wymysł jakiś solidaruchów czy innych -uchów, tylko. .. Amerykanów (nie mylić z Natywnymi Amerykanami). .. oraz "mitycznego" NWO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  PolskiAnarchista(2015-08-24)
 • Jestem absolwentka i mogę powiedzieć tylko jedno że to był najgorszy okres w moim życiu. Szkoła i nauczyciele pozostawiali dużo do życzenia.
 • Okres nauki był koszmarem na początku lat 1960. Jedynie wspominam milo Profesora Mahometa. Młodzież dętai zzalania. A najmniejsza była historia II wojny światowej. Rodzina moja przyjechała tu z okolic Warszawy a inni to byli mieszkańcy tych ziem lub przybyli ze wschodu. Jak różne spojrzenie na ten okres a już nauczyciel i podręcznik to dopiero była historia.Nawet rodzice i UB. No i tak wyszło na moje. Cóż by dzisiaj powiedzieli profesorze gdyby byli jeszcze z nami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytka2015(2015-08-24)
 • A wracając do osoby Pani Izabel Babraj to należy się ukłon za postawę, starania i organizacje pracy szkoły. Niewiele osób wie na czym polega ta trudna praca. Nie jestem absolwentem II LO, ale z, ,lotu ptaka, ,obserwując edukacje elbląską mam dosyć dobre rozeznanie. Pozdrawiam Panią.
 • bardzo przepraszam, ale Kazio Marcinkiewicz mi się, ,wymsknął, ,. .. ..
 • Witam. Jestem absolwentem II LO i nie żałuję. Jedyny minus to taka wredna baba od matematyki Kusiuk. .ale całe szczęście dla innych pokoleń, że ta pani już nie edukuje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  3
  absolwentIILO(2015-08-25)
 • Ta pani to super babka! Powinieneś się wstydzic :(
Reklama