UWAGA!

MOPS ostrzega przed oszustami

 Elbląg, MOPS ostrzega przed oszustami
(fot. Michał Skroboszewski, archiwum portEl.pl)

Epidemia koronawirusa sprzyja niestety oszustom, którzy wykorzystując sytuację, podają się za pracowników opieki społecznej, urzędników czy przedstawicieli innych instytucji, by wyłudzić pieniądze - szczególnie od osób starszych. Ostrzega przed nimi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu ponownie ostrzega osoby starsze przed oszustami:

- szczególną ostrożność należy zachować w stosunku do osób podających się  za  pracowników opieki społecznej, urzędników i przedstawicieli instytucji. Często oszuści podszywają się za urzędu skarbowego, ZUS, Policji, Straży Miejskiej, monterów, pracowników służby zdrowia. Obecnie w związku z panującą epidemią koronawirusa, proponują dezynfekcję lokali mieszkalnych lub zakup leków, środków na zwalczanie koronawirusa.

- często popełnianym przestępstwem, którego ofiarami padają ludzie starsi, jest czyn polegający na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny: wnuczka, siostrzeńca.

- oszuści mogą dzwonić lub odwiedzać osoby starsze w domu namawiając do skorzystania z najnowszych promocji lub ofert, zakupu towarów, zaciągnięcia pożyczki, podsuwają do podpisania umowy lub wysyłają je kurierem nie zostawiając kopii.

 

Nie należy wpuszczać takich osób do swoich domów!

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu  ostrzega i radzi, jak odróżnić pracownika socjalnego od potencjalnego oszusta.

1. Osobę, która przychodzi sprawdzić sytuację trzeba poprosić o okazanie legitymacji służbowej, ponieważ każdy pracownik socjalny ją posiada. Na legitymacji  widnieje zdjęcie pracownika i pieczątka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. Osoby, która odmawia okazania legitymacji, należy nie wpuszczać do domu.

2. Pracownik socjalny nie zaczepia ludzi na ulicy i nie proponuje możliwości otrzymania dofinansowania (np. do  opłat za energię elektryczną, testów na koronawirusa). Każda starająca się o pomoc osoba otrzymuje ją na piśmie.

3. Zadzwonić lub sprawdzić w  Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Elblągu, czy osoba podająca się za pracownika socjalnego to faktycznie pracownik Ośrodka.

4. Pracownik socjalny nie prosi o pokazanie oszczędności ani nie ustala miejsca, w którym ktoś je trzyma, w celu sprawdzenia, czy są przechowywane w bezpieczny sposób. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu nie zbierają żadnych środków pieniężnych  od osób prywatnych. Rozliczenia prowadzone są przelewami bankowymi.

5. Pracownik socjalny nie prosi o kawę czy herbatę. Prośba o zrobienie kawy czy herbaty powinna wzbudzić naszą czujność, gdyż może mieć na celu odwrócenie uwagi lub doprowadzić do sytuacji, w której osoba nas odwiedzająca  zostanie na chwilę sama.

6. W razie wątpliwości i podejrzeń, że osoba, która się podaje za pracownika socjalnego nim nie jest, należy zgłosić ten fakt niezwłocznie policji.

Urząd Miejski w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama