UWAGA!

Można być rodzicem, a można tylko mieć dziecko

 
Elbląg, - Dzieci muszą się ruszać, w ten sposób poznają świat - mówiła Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, znana z programu Super Niania
- Dzieci muszą się ruszać, w ten sposób poznają świat - mówiła Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, znana z programu Super Niania (fot. AD)

 Trzeba prosić o pomoc, mało tego, partnera trzeba prosić o pomoc, ojca dziecka, któremu się mówi: „Słuchaj, ja wiem, że Ty pracujesz, ale ja też pracuję. W domu. Nie mogę chodzić na rzęsach”. Umówmy się, że nie może być tak, że on śpi i mówi „Ewa, dziecko płacze”, a ona odpowiada „Dopóki mnie nie obudziłeś nie słyszałam”. Usłyszałeś? Wstań, zajmij się nim – tak o cieniach, ale i blaskach rodzicielstwa opowiadała Dorota Zawadzka, psycholog rozwojowy, znana z programu Super Niania, która wczoraj (11 października) odwiedziła Elbląg. Zobacz więcej zdjęć. 

Czy każdy rodzic powinien mieć wrodzoną intuicję? Nie, nie powinien, wszystkiego uczymy się z czasem, a swojego malucha poznajemy stopniowo. Czy warto przekarmiać naszą latorośl? Też nie, bo dziecko, które jest grube przeżyje traumę wśród rówieśników, a nauczyciele podświadomie będą uważali, że wolniej myśli, co nie jest oczywiście prawdą. Czy dziecko powinno być ruchliwe? Jak najbardziej, w ten sposób poznaje świat. To, które się nie rusza wzbudza jej niepokój. Dorota Zawadzka odwiedziła wczoraj (11 października) Elbląg i poprowadziła specjalne warsztaty dla rodziców w Ratuszu Staromiejskim. A na nich opowiadała, w sposób dowcipny i przystępny, o tym co gryzie rodziców, zwłaszcza tych młodych i jak radzić sobie z problemami.
      
       Nie zaprzeczajmy
       Było więc o tym, że dziecko rozwija się w sześciu sferach – fizycznej, motorycznej, emocjonalnej, intelektualnej, społecznej i moralnej – a każda niesie ze sobą swoiste problemy. I tak np. w sferze emocjonalnej zdarza się, że rodzice zaprzeczają temu, co czuje dziecko. W jaki sposób? W taki, że kiedy ono płacze, że ulubionemu misiowi odpadło oczko i jest to dla niego dramat to rodzic często mówi: „Daj spokój, to nic ważnego”
       – Zaprzeczamy temu, co dziecko czuje – wyjaśniała Dorota Zawadzka i dodała, że dzieciom czasami może być po prostu smutno, tak samo jak dorosłemu. – Dzieci to mali ludzie, różnica polega jedynie na tym, że dorośli potrafią nazwać emocje, a dzieci nie.
       Maluchy też mają prawo je odczuwać, również te negatywne, jak złość, niemniej musi to robić w sposób społecznie akceptowalny.
      
       Szanujmy siebie i innych
       Przy dziecku można się również kłócić, nie wolno jednak używać wulgaryzmów (bo dziecko w lot je łapie), a słowa trzeba ważyć. Istotne jest, aby na koniec pogodzić się, aby maluch wiedział, że już jest bezpiecznie, że mama z tatą pomimo swoich wad jakoś się dogadują.
       Dorota Zawadzka mówiła również, że ważne jest to, aby szanować czyjeś rodzicielstwo i decyzje.
       – Kiedyś nie chciałam kupić synowi lizaka. Obok stała pani, która powiedziała „co za mamusia, nie chce kupić dziecku lizaka!”, na co ja odpowiedziałam: „Proszę dziecko, ta pani kupi ci lizaka”. Jaki był efekt? Pani raz dwa uciekła – mówiła Dorota Zawadzka. – Nie wychowujmy cudzych dzieci.
      
       Z masłem czy bez?
       Wspomniała również o konieczności wychowania małego człowieka na samodzielną jednostkę, tak, by umiało sobie poradzić w różnych sytuacjach.
       – Dziecko też powinno podejmować decyzje, może nie o tym czy się gdzieś przeprowadzamy czy nie, ale na przykład jaką chce kanapkę, posmarowaną masłem czy nie – wyjaśniała znana psycholożka. – Dzieciom warto pokazywać świat, bo człowiek rozwija się przez całe życie.
      
       Nie wolno bić dziecka. Zdecydowanie
       – Dziecka nie wolno bić, a klaps jest również przemocą fizyczną. Każde uderzenie dziecka to przyznanie się do własnej bezradności jako rodzica. My, dorośli, nie wyobrażamy sobie, że można nas uderzyć, a przecież z dziećmi jest tak samo – mówiła Dorota Zawadzka.
      
       Anegdot, uwag i przykładów było mnóstwo.
       – Można być rodzicem, a można tylko mieć dziecko – mówiła Dorota Zawadzka, która rodzicom zebranym na sali przekazała jak tylko umiała najlepiej, że wychowanie dziecka i budowaniem relacji z nim to ciężka praca, wysiłek, który trzeba podjąć, nie tylko dla własnej satysfakcji, ale i po to, aby nasze dziecko było jak najlepiej ukształtowaną jednostką.
      
      
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A czy przebieranie chłopców za dziewczynki i na odwrót, promowane przez feministki w niektórych przedszkolach zgodnie z filozofią gender aby dzieci "wybrały sobie płeć jak im pasuje", jest też ok. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  rolio(2013-10-12)
 • a ze swoją nadwagą nie umie sobie poradzić
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  12
  hodowcaświń(2013-10-12)
 • Czy to ta co po rozwodzie ???
 • Po rozwodzie, reklamująca margarynę jako niezwykle zdrowy produkt, udowadniająca rodzicom, że nie wiedzą co jest lepsze dla ich dzieci. ..
 • NIe mam dobrego zdania o tej Pani-jako o rodzicu i jako o psychologu. .. .
 • Ja chciałabym mieć taką wiedzę na temat dzieci jaka ma Pani Dorota. Mam dziecko ktore ma pol roku i urodzilam je w wieku 20 lat. Moja wiedza i mojego przyszlego meza w wychowaniu dzieci jest za mala. Nie mam wsparcia w rodzinie poniewaz sa w Polsce. Bardzo bym chciala aby Pani Dorota przyjechala do Liverpool ipodzielia sie tym wszystkim. Moglaby pomoc nie tylko mnie.
 • Ja chciałabym mieć taką wiedzę na temat dzieci jaka ma Pani Dorota. Mam dziecko ktore ma pol roku i urodzilam je w wieku 20 lat. Moja wiedza i mojego przyszlego meza w wychowaniu dzieci jest za mala. Nie mam wsparcia w rodzinie poniewaz sa w Polsce. Bardzo bym chciala aby Pani Dorota przyjechala do Liverpool ipodzielia sie tym wszystkim. Moglaby pomoc nie tylko mnie.
 • O tej wiedzy trzeba było pomyśleć przed wypięciem tyłka!
 • można kupić jej książki. ..
 • Do Ang Ja również nie miałam wsparcia w rodzinie i mało wiedziałam o dzieciach. Znajoma psycholog poleciła mi książkę, którą ja polecam każdemu rodzicowi (nie tylko mamie, ale tacie czy choćby babci)- jest to cała seria: "W oczekiwaniu na dziecko", "Pierwszy rok życia dziecka" itd-pani Heidi Murkoff z zespołem. Kiedy później byłam na szkole rodzenia okazało się, że wiem więcej od mam, które miały już po 2 dzieci:)O zachowaniu dziecka, pielęgnacji, rozwoju, odpowiednich zabawach czy rozmowach. Dlaczego małe dzieci nie powinny głaskać kóz w zoo?itd. Polecam każdemu!!!Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Mamaniedługocudownejtrójki(2013-10-14)
 • To tego o, ,wypieciu tyłka'' o co do tego ma wiek ??? dojrzałość emocjonalna w wieku 20 lat sie ma albo sie jej nie ma. Mozna miec 40 lat i byc fatalnym rodzicem nastawionym tylko na siebie. No gratuluje Ci wiedzy !!! Rozgarniety jestes jak nic. .. .. Ja równiez jestem rodzicem, który rodził w wieku 21 lat i uważam, ze to bardzo fajnie, rodzicielstwa nie ucza w szkole, to trzeba czuć, chciec sie angażować, bo daliśmy temu dziecku życie. Nie przeszkadzało mi to w skończeniu studiów, wychowałam sama dzieci do wieku szkolnego, teraz robie kariere nikt mi nie pomagał i do tej pory nie pomaga a jestem po rozwodzie. Rodzice byli zawsze zdania, ,masz dzieci to sobie je wychowaj, żebys miała pretensje tylko do siebie jak już. .. nie do babci, pani w żłobku, przedszkolu. .. Nie mówie, ze jest łatwo, ale rodzicelstwo to przede wszystkim odpowiedzialność i nie ma tu nic do tego WIEK !!!! mam koleżanki co maja dopiero teraz dzieci małe i bez pomocy armii mam, tesciowych przy jednym dziecku nie daja rady, ale to kwestia obrotności i przestania użalania sie nad sobą, ,bo ja mam dziecko'' i zgadzam sie z nianią, ,MOZNA BYC RODZICEM A MOŻNA MIEĆ TYLKO DZIECKO''. .. ..
 • Oj tam oj tam, swędziało to wypięła.
Reklama