UWAGA!

Na barykady!

 
Elbląg, Tak było na inscenizacji w ubiegłym roku
Tak było na inscenizacji w ubiegłym roku (fot. WS, archiwum portEl.pl)

1 sierpnia elbląska starówka po raz kolejny zamieni się w warszawską. W inscenizacji Powstania Warszawskiego weźmie udział około 50 osób. Będą barykady, uliczne walki, a nawet powstańczy ślub. Wszystko po to, by propagować historię Powstania i oddać hołd jego uczestnikom.

Uroczystości 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego rozpoczną się w Elblągu o godz. 17 pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. gen. Grota-Roweckiego. W całym mieście zawyją syreny, pod pomnikiem zostanie odegrany hymn państwowy, przedstawiciele władz wygłoszą okolicznościowe przemówienia, odbędzie się również apel pamięci, salwa honorowa i składanie kwiatów. Uczestnicy uroczystości przejdą następnie do kościoła Miłosierdzia Bożego przy ul. Bema, gdzie o godz. 18 odbędzie się msza w intencji uczestników Powstania Warszawskiego.
       Obchody zakończy inscenizacja historyczna „III Barykada 44”, którą pod okiem Piotra Imiołczyka i Grzegorza Wołoszczaka przygotowały Międzyszkolne Koło Historyczne oraz Elbląskie Forum Odtwórców Historycznych. W tym roku jest ona poświęcona Zgrupowaniu Chrobry II, które liczyło 3200 żołnierzy, w walkach poległo około 400.
       - Będzie jeszcze bardziej widowiskowo i efektownie niż w ubiegłym roku – zapowiadają Piotr Kaliszewski, Kaja Szynkielewska, Kamil Marzec, Piotr Boss i Artur Tużyk, młodzi uczestnicy inscenizacji, którzy odwiedzili dzisiaj naszą redakcję w strojach powstańców.
       W trakcie inscenizacji, która rozpocznie się o godz. 20 przed Ratuszem Staromiejskim, widzowie będą świadkami walk ulicznych z wykorzystaniem broni, wozu bojowego, środków pirotechnicznych. Zobaczą, jak wyglądał ślub powstańczy, otrzymają również pamiątkowe koperty z replikami znaczków z okresu Powstania Warszawskiego. Połączone siły elbląskich grup rockowych Asteria i Pejszcz (projekt „Barykada 44”) oraz chór „Pro Musica” z Próchnika zagrają i zaśpiewają piosenki powstańcze, utwory muzyczne do słów poezji Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Kulminacyjnym punktem inscenizacji będzie przedstawienie alegorii według obrazu Jacka Malczewskiego „Błędne Koło”.
       - Przewidujemy, że w inscenizacji będzie brało udział od 50 do 60 osób. Będziemy starali się o to, by w inscenizacji wzięli udział widzowie. Mamy przygotowane dla chętnych repliki strojów z epoki. Prosimy również, by w miarę możliwości zabrać ze sobą świece lub znicze – dodają organizatorzy.
      
       WAŻNE! Ze względu na skalę przedsięwzięcia oraz użycie replik pojazdów bojowych oraz środków pirotechnicznych organizatorzy ustalają następujące środki bezpieczeństwa:
       1. Cały teren inscenizacji będzie ogrodzony taśmą, której przekroczenie przez publiczność spowoduje natychmiastowe wstrzymanie inscenizacji. Fakt taki zostanie ogłoszony przez trzy długie dźwięki wojskowego gwizdka.
       2. Czasowo wstrzymany pozostanie ruch uliczny i drogowy na części ulic: Rzeźnicka i Mostowa przylegających do budynku Ratusza Staromiejskiego i Kościoła św. Mikołaja.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Elbląg nie ma własnej historii ? Nigdy nas nie atakowali, nigdy sie nie broniliśmy ? Rownie dobrze można odtworzyc bitwę o pearl harbor
 • Fatalny finał powstania 1831 - gen. Bem - egzekucja w Fiszewie to własna historia w tym smutnym mieście. Mało ale coś do celebrowania rocznicy.
 • I co, szli na śmierć za Stalina, zamiast źyć u Niemców. Stalon później im odplacil.
 • K784 - to jest jakiś wybryk natury i namacalny dowód ograniczania przez Partie Ogłupiaczy lekcji historii. Bardzo dobrze, że takie inscenizacje powstają, może choć w ten sposób lemingi się czegoś nauczą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  1
  aligator(2015-07-27)
 • w tym komuszym grajdole to na ten przykład Pałac Zimowy powinni zdobywać, jak to bywało (i niestety ciągle bywa) na dzikim wschodzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  AMalejużniekoniecznie(2015-07-27)
 • Elbląska Starówka już kiedyś zamieniła się w warszawską, gdy cały naród budował swoją stolicę. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  0
  VonBalk(2015-07-27)
 • Bezsens.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  sterofonista(2015-07-27)
 • damy rady - hough: chwała bohaterom !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  hrStrus(2015-07-28)
 • Czy w ramach inscenizacji zostaną odegrana rzeź ludności cywilnej? Jak dla mnie takie inscenizacje to gówniażeria i profanacja pamięci o tragedii Powstania Warszawskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  5
  JesusAlvaro(2015-07-28)
 • Czy koniecznie młodzi Polacy muszą ginąć za nie swoje racje? A to demonstracja przeciw Churchilowi i Stalinowi w oczywistej sytuacji podzielenia tej części Europy w Jałcie, a to w walkach dzielących świat na dobrych i złych wg finansjery amerkańsko-izraelskiej. .. .przecież kraj się wyludnia. Walka trwa. Czy tego nie widzicie? W czasie 5 lat wojny straciliśmy 6 milionów Polaków, w ostatnich 3 latach ubyło na, ,zmywak, ,3 miliony młodych. .. .Pakują nam ludzi z Afryki, Syrii, niekoniecznie ofiary wojny. Popatrzcie na tych młodych wojowników islamskich. .. i martwcie się o swoje dziewczyny. .. ..
 • Stwórzcie inscenizacje nowych miejsc pracy w Elblągu!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  plpoczek(2015-07-28)
 • Będą ciężarne kobiety mordowane bagnetami przez ukraińców?
Reklama