UWAGA!

Na królewskim szlaku - w stronę wsi tematycznych

W grudniu 2007 r. Urząd Miasta i Gminy Tolkmicko przy współpracy z Elbląskim Stowarzyszeniem Wspierania Inicjatyw Pozarządowych rozpoczął realizację projektu „Na królewskim szlaku - w stronę wsi tematycznych”. Głównym celem projektu jest zwiększenie aktywności społecznej mieszkańców trzech wsi: Pogrodzia, Kadyn i Suchacza.

Pod koniec stycznia br. w każdej z trzech wsi odbyło się spotkanie z mieszkańcami, na którym projekt został zaprezentowany. Celem tych spotkań było wyłonienie 15-osobowych grup roboczych, które pracować będą nad dalszymi etapami projektu. Dodatkowo podczas ostatniego spotkania w Suchaczu z prelekcją wystąpił krajowej rangi ekspert - Wacław Idziak z Fundacji Wspomagania Wsi, który przekazał informacje dotyczące modelowych rozwiązań z zakresu specyfiki tworzenia strategii wsi - pod kątem wsi tematycznej.
     Zainteresowanie spotkaniami otwierającymi było bardzo duże, wzięło w nich udział łącznie 180 osób.
     Kolejnym etapem projektu jest dwudniowy wyjazd trzech grup roboczych do Aniołowa. Pierwszy wyjazd odbył się w dniach 15-16 lutego i wzięła w nim udział grupa z Pogrodzia.
     Aniołowo to jedyna w regionie wieś tematyczna. Dzięki temu grupa zapozna się z ideą tworzenia i funkcjonowania takich wsi od strony praktycznej oraz będzie mogła się zintegrować i stworzyć więzi pomiędzy sobą o trwalszym charakterze, jako element procesu tworzenia strategii. Pozwoli to na trwałą kontynuację tworzenia „wsi tematycznej” w poszczególnych miejscowościach.
     Warsztaty są elementem tworzenia strategii, ale też mają na celu zaangażowania mieszkańców w tworzenie lokalnej koalicji. Koalicja ta z założenia ma zapewnić upowszechnianie idei wioski tematycznej i kontrolę nad pracami dążącymi do wprowadzenia tej idei przez poszczególne wsie. Warsztaty założono jako dwudniowe, wyjazdowe, by uczestnicy mogli efektywnie i w pełni poświęcić swój czas pracy nad strategią i by nie było zagrożenia oderwaniem od udziału w warsztatach. Tematyka warsztatów poświęcona jest tworzeniu dokumentu wyznaczającego długofalowo kierunki i sposoby stworzenia „wsi tematycznej” przez jej mieszkańców.
     

 


     Kolejny wyjazd odbędzie się w dniach 22-23 lutego i wezmą w nim udział przedstawiciele Kadyn i Suchacza.
     Dofinansowanie projektu przyznane zostało w ramach Projektu „EQUAL - upowszechnianie dobrych praktyk na obszarach wiejskich” z Fundacji „Fundusz Współpracy”.

Piotr Ćwikliński, koordynator projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama