UWAGA!

Na pomoc!

 
Elbląg, Sprawdzian obejmował m.in. udzielenie pierwszej pomocy motocykliście
Sprawdzian obejmował m.in. udzielenie pierwszej pomocy motocykliście (fot. Anna Dembińska)

Dziś (24 kwietnia) rano w Parku Planty, w pobliżu "Groty", leżał młody motocyklista. Obok nieco starszy mężczyzna z wyraźnymi obrażeniami ręki. Krew się lała, ale panowie byli przytomni i rozmawiali z ratownikami. Na szczęście, krew była sztuczna, a sytuacja symulowana na potrzeby Mistrzostw Pierwszej Pomocy, w których uczestniczyli uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zobacz zdjęcia.

Już po raz 23. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Elblągu zorganizował rejonowe eliminacje Mistrzostw Pierwszej Pomocy. Wzięło w nich udział siedem szkół - z Elbląga i Pasłęka.
       - Jest sześć stanowisk: praktycznych, na których inscenizowane są wypadki m.in. komunikacyjny, losowy, trzeba też udzielić pomocy kobiecie w ciąży i małemu dziecku oraz rozwiązać test - wyjaśniała Ewa Mikołajewska, szefowa elbląskiego biura PCK. - Drużyny mają 10 minut na reakcję na każdej stacji. Oceniają ich ratownicy z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, a sędziami pomocniczymi są studenci EUH-E.
       Przy "Grocie", na trawniku, leżał młody motocyklista, a obok niewiele starszy mężczyzna. Obaj poturbowani.
       - Tu akurat chłopak jechał motorem z góry i potrącił pieszego – relacjonowały uczennice Zespołu Szkół Gospodarczych: Justyna, Sylwia Ciosek i Lidia Dziekanowska. - Mamy tu złamanie otwarte. Musiałyśmy unieruchomić kończynę, a u motocyklisty - zdjąć kask i sprawdzić czy nie ma złamań. Myślimy, że dobrze sobie poradziłyśmy – zakończyły z optymizmem.
       Przyznały, że do dzisiejszego sprawdzianu przygotowywały się same, wiedzę zdobywały m.in. podczas zajęć szkolnych z BHP.
       - Młodzież przygotowuje się sama pod okiem nauczycieli – potwierdziła Ewa Mikołajewska - ale i my, jako oddział rejonowy PCK, służymy pomocą, organizujemy szkolenia, pokazy. Jest i program "Super wiewiórka", który uczy zasad udzielania pierwszej pomocy już od przedszkola. W dzisiejszych czasach takie umiejętności powinien bowiem posiadać każdy – wskazała. - Każdy musi być przygotowany na to, że w domu, na wycieczce, czy na ulicy może się coś zdarzyć, a my musimy umieć odpowiednio zareagować. Nawet wiedzieć, gdzie zadzwonić, bo często ludzie przechodzą i nie interesują się. Powinniśmy mieć automatyczny nawyk udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym.
       Wśród elbląskiej młodzieży ta umiejętność jest duża. Świadczy o tym udział naszych uczniów w Mistrzostwach Pierwszej Pomocy, nawet na szczeblu krajowym.
       Dzisiejsze, rejonowe eliminacje wygrała ekipa Zespołu Szkół Technicznych (drugie miejsce zajęli uczniowie I LO, trzecie zaś Zespołu Szkół w Pasłęku) i to ona 14 maja będzie reprezentowała Elbląg podczas etapu wojewódzkiego mistrzostw.
      
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama