UWAGA!

Natalia. Rzuciła wyzwanie światu i wygrała

Jest ikoną sportu niepełnosprawnych. Niezwykle ambitna, pracowita i rzecz jasna – utalentowana. Natalia Partyka, złota medalistka Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach, Londynie i Pekinie jest bohaterką najnowszego filmu Sławomira W. Malinowskiego. - To nie jest film o sportowcu, a o dziewczynie, która dorasta, która po raz pierwszy kocha. Dziewczynie o pięknych oczach – mówi reżyser.

Młoda gdańszczanka wśród sportowców niepełnosprawnych od 10 lat jest gwiazdą pierwszej wielkości. Od Igrzysk Paraolimpijskich w Atenach jest niepokonana. Natalia rywalizuje też w sporcie pełnosprawnych odnosząc sukcesy. "Bije" na głowę rywalki, choć sama od urodzenia pozbawiona jest części prawej ręki...
       - Nigdy nie uznała siebie za mniej sprawną. Nie chciała litości. Rzuciła wyzwanie światu i zwyciężyła – tak o Natalii Partyce mówi Sławomir W. Malinowski (elbląski dziennikarz, podróżnik, reżyser), który właśnie tej młodej dziewczynie poświęcił swój najnowszy film. - Film "Natalia" jest filmem o dziewczynie, nie o sportowcu – przekonuje. - O dziewczynie, która dorasta, która po raz pierwszy kocha. A także o rodzinie, która bardzo wspiera najmłodszą Natalię. Wspiera, ale nie wyręcza. Babcia do dziś wspomina, jak 4-letnia Natalia tak długo siedziała na podłodze w przedszkolu aż samodzielnie zawiązała sznurówkę. Już jako dziecko była uparta i zdeterminowana. Poprzeczkę zawsze stawiała sobie bardzo wysoko – podkreśla Sławomir W. Malinowski.
       Nakręcenie filmu o Natalii nie było proste. Reżyser przyznaje, że początkowo myślał o miesiącu zdjęć. Ostatecznie praca nad dokumentem trwała pół roku.
       - Natalia trenuje trzy razy dziennie, do tego dochodzą wyjazdy na sparingi, turnieje etc. - wylicza Malinowski. - Zdarzało się, że plany zmieniały się z dnia na dzień. Jeździliśmy też za nią na zawody.
       Do Czech filmowcy pojechali na "wariackich papierach", bo podróż planowali w zaledwie kilka dni. Opłacało się.
       - Tam nakręciliśmy chyba jedną z najlepszych sekwencji – zdradza reżyser. - Ale to nadal nie jest film o sportowcu – podkreśla. - Patrzymy na Natalię, jak na kobietę, piękną kobietę. Każdy mężczyzna to przyzna, gdy spojrzy w jej oczy...

 


       Jednak film "Natalia" ma otworzyć też dyskusję na temat sportu osób niepełnosprawnych, który nadal jest słabo promowany, nie mówiąc o finansowym wsparciu.
       Film zrealizowało Stowarzyszenie Instytut Ekoprussia dzięki wsparciu PFRON. Pokaz przedpremierowy odbędzie się już w najbliższy poniedziałek, 28 października, o godz. 18.30 w kinie Światowid w Elblągu. Bezpłatne wejściówki można odbierać w kasie kina. Udział w projekcji zapowiedziała bohaterka dokumentu, Natalia Partyka.
       Film "Natalia" będzie też pokazywany w TVP Olsztyn, Telewizji Elbląskiej, trafi również do 10 tys. uczniów polskich szkół. Natomiast w przyszłym roku kopie mają trafić do zagranicznych stacji telewizyjnych (przygotowane są kopie w sześciu wersjach językowych). Dokument został też już zgłoszony do udziału w festiwalach.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Hehe każdy na w dup. .e niepełnosprawnych, przecież nawet nie było transmisji z igrzysk w telewizji, co ciekawe niepełnosprawni zdobyli o wiele wiecej medali niz zwykli ktorzy pojechali i transmisja byla całą dobe.
  • ale ekipa szaj producent, a malinowski reżyser koń by się uśmiał
  • A MOIM SKROMNYM ZDANIEM. .. NIE MOŻNA ZAUWAŻAĆ RÓŻNICY POMIĘDZY LUDŻMI, JUTRO TY MOŻESZ STRACIĆ RĘKĘ I CO JESTEŚ INNY ? Nie tu chodzi o kasę za film ! Patrycja jest piękna i nie ma znaczenia że nie ma ręki, jast sobą taka sama jak my wszyscy !
  • To na prawdę wzruszająca historia - panowie Malinowski i Szaj zrobili coś cennego dla społeczności. Jest tyle historii ludzkich do sfilmowania !!!!!
  • hmm. .. pan Malinowski, co on tak naprawdę zrobił dla naszego miasta? Złożył interpelację, by otworzyć basen? Cytuję: "Chcę prosić pana prezydenta Wilka, żeby prac modernizacyjnych basenu nie powierzać firmom zewnętrznym, ale robić to siłami gospodarczymi, jak to było robione dotychczas – siłami pracowników Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Możemy prosić o pomoc również wojsko – zapowiada Malinowski" idea iście jak za panowania systemu komunistycznego
  • panie szaj obserwując pana "karierę" odnieść wrażenie że pan jesteś człowiekiem od wszystkiego nosiłeś pan teczkę za ministrem, byłeś pan dyrektorem w ursusie, w zarządzie portu morskiego w gdańsku, w zarządzie elektrociepłowni Elbląg, obecnie dyrektorem w pkp - rodzice mi mówili, że jak ktoś zna się na wszystkim to nie zna się na niczym - co pan na to?
  • szczyro prowodo. .. .to z górarskiego!
Reklama