UWAGA!

Nic nie zastąpi rodziny

2018-05-31
Aktualizowany 2018-05-31 15:00
 
Elbląg, Magdalena Falkowska
Magdalena Falkowska (fot. Michał Skroboszewski)

- Potrzebujemy niezawodowych rodzin zastępczych, które przyjęłyby dzieci pod swoją opiekę - mówi Magdalena Falkowska, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu. Kampania „Rodzina to moc" ma przybliżyć ten temat mieszkańcom.

Ograniczenie władzy czy odebranie dzieci rodzicom naturalnym nie jest decyzją podejmowaną przez sąd z dnia na dzień. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej podejmuje działania mające zapobiec tego typu sytuacjom. Rodzina, w której występują dysfunkcje, m.in. alkoholizm, przemoc, bądź uzależnienie od narkotyków lub dopalaczy, otrzymuje pomoc w formie przydzielenia asystenta rodziny.
       - Jeśli rodzice dopuścili się zaniedbań opiekuńczo-wychowawczych, higienicznych lub stosują wobec dzieci przemocy, asystent rodziny zgłasza, że dziecko nie jest bezpieczne w rodzinnym domu – tłumaczy Magdalena Falkowska. – Nie odbieramy dzieci z powody trudnej sytuacji materialnej. Pracownik socjalny zna sytuację rodzin, nad którymi sprawuje opiekę. Rodzinom przyznawane są zasiłki, więc brak pieniędzy nigdy nie jest powodem ograniczenia władzy rodzicielskiej – dodaje.
       Gdy współpraca między pracownikiem socjalnym a rodziną nie przynosi oczekiwanego rezultatu, MOPS wykazuje nieprawidłowości i zaniedbania ze strony rodziców. Następnie ośrodek składa wniosek do sądu o ograniczenie praw rodzicielskich oraz o umieszczenie dziecka, bądź rodzeństwa w rodzinie zastępczej. W przypadku awantur domowych, które są bezpośrednim zagrożeniem, dzieci są odbierane rodzicom podczas interwencji w obecności policji.
       - Dzieci odebrane rodzicom są po przejściach, wiele przeżyły. Wymagają one dużo więcej opieki, uwagi i troski niż maluchy, które nigdy nie miały do czynienia z patologicznym otoczeniem – wyjaśnia Magdalena Falkowska. – Placówka nie zapewni tego, co może zapewnić prawidłowo funkcjonująca rodzina, dlatego dzieci do 10 roku życia nie są umieszczane w placówkach wychowawczo-opiekuńczych. Maluszki trafiają pod opiekę rodziny zastępczej zawodowej bądź niezawodowej.
       By zostać rodziną zastępczą trzeba odbyć szkolenie organizowane przez MOPS oraz otrzymać kwalifikacje. Wypełnienie tych dwóch wymagań oraz spełnienie warunków, o których mówi ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, pozwala pełnić funkcję rodziny zastępczej niezawodowej. Po zdobyciu niezbędnego doświadczenia przez minimum 3 lata, można starać się o bycie rodziną zastępczą zawodową. Jedną z różnic między tymi dwoma typami rodziny zastępczej jest pensja, którą otrzymuje rodzina zawodowa z tytułu pełnienia opieki nad wychowankami. W Elblągu działa także 5 pogotowi rodzinnych, które przyjmują dzieci na krótki czas. Do tych rodzin trafiają najczęściej maluszki odebrane rodzicom podczas interwencji, które mogą przebywać w pogotowiu bez postanowienia sądu.
       - Nie będziemy ukrywać, to rodzina zastępcza ma najwięcej obowiązków po umieszczeniu dziecka w ich pieczy – przyznaje Magdalena Falkowska. – Wychowanek często potrzebuje diagnozy, różnego rodzaju wizyt u lekarzy specjalistów, jeśli takie były pomijane przez rodziców. Lecz rodziny nie są pozostawione same sobie. Jako MOPS zapewniamy wsparcie finansowe np. na wizyty u psychologa, dofinansowujemy wypoczynki wyjazdowe dla dzieci. Nawiązujemy także współpracę z przedszkolem lub szkołą, jeśli podopieczny do nich uczęszcza. Staramy się także, przynajmniej kilka razy w roku, zapewnić szkolenie dla rodzin zastępczych, m.in. na temat dopalaczy wśród uczniów, o przeciwdziałaniu wypaleniu zawodowemu, bądź pomocy dzieciom po przemocy i wykorzystaniu seksualnym. Chcemy pomóc rodzinom zrozumieć problemy z jakimi mogą się spotkać, przyjmując do siebie dzieci z patologicznego środowiska.
       „Rodzina ma moc” niczym superbohater. Zapewnienie bezbronnemu dziecku ciepłego domu, opieki na czas rozwiązania sytuacji prawnej, wymaga wielu poświęceń ze strony rodziny zastępczej. 
       - Dziś w Elblągu działa 47 rodzin zastępczych niezawodowych, 12 zawodowych oraz 5 pogotowi rodzinnych, które łącznie sprawują opiekę aż nad 129 dzieci. To jest po prostu za dużo – mówi Magdalena Falkowska. – Dlatego prowadzimy nową kampanię, która pomoże nam pozyskać nowe rodziny chętne do objęcia opieki nad dziećmi w potrzebie.
Magdalena Jaworska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • jeżeli dzieci mają rodziców to należy wszystko uczynić-skoro Polska składa deklarację pro rodzinne-by wyleczyć rodziny, otoczyć opieką bo zdaje mi się, że taką rolę powinien pełnić MOPS-urzędnicy na państwowych posadach wolą dzieci okaleczyć nim się zająć rodziną, od czego mamy psychologów, psychiatrów-w końcu chodzi o dzieci, które rodziców nie wybierają, ,rozmowy, spotkania, leczenia, to na uwadze pań tam pracujących powinno być, nie trafia do mnie rodzina zastępcza, która również ma swoje grzyby wredności i trucizny, masa dzieci i tak jest krzywdzona, lecz panie się już tym nie interesuj, w końcu oddały dzieci wszędzie jest dobrze, lecz w domu rodzinnym najlepiej to powinny panie wiedzieć, nikt nie zastąpi rodziców tylko trzeba im pomóc, bo każdy się zgubił w cholernym kołowrotku życia, w którym na nic nie starcza, więc niektórzy sięgają po alkohol, by zapić się i nie myśleć, psycholog a nawet psychiatra powinien by przy nich, ,nie rodzina zastępcza-to jak zamiana na alkohol, ,w Polsce życie nigdy nie było łatwe, lecz dziś to tragedia
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  18
  grace(2018-05-31)
 • Magda ...najcudowniejszy czlowiek w MOPSie. Chwala za to co robisz i jakim jestes czlowiekiem. Szczescia zycze, dobro wraca !
 • Brawo!!
 • koleżanki z firmy pochwalają znaczy, tak się w Polsce dzieje, ,
 • ????Madzialena ???? ????????
 • jakoś nie widzę pochwał mieszkańców miasta naszego, ,jedynie kolesiarstwo wpis uczyniło, ,
 • pani falkowska takie bzdury opowiada ze glowa mala mops to jakas pomylka i co niekyorzy pracownicy
 • A co pracowniki zza biurka może wiedzieć o milości, potrzebie dzieci w rodzinie zast. Dajecie nam trudne dzieci, zero wsparcia(na papierze). Juz jedna sie wychylila mowiąc prawdę i czeka ją niemiła przeprawa. Nikomu nie polecam bycie rodzina zastępcza bo to zero, zero wdzięczności a wynagradza sie tych którzy dobrze milczą.
Reklama