UWAGA!

Nie bądź tabletowym rodzicem!

Jakie pierwsze słowa wypowiada Twoje dziecko? Mama? Tata? Tablet? Jeśli słowo ”tablet” wcześnie pojawia się w słowniku malucha, być może wychowujesz Homo Tabletis. Ta kampania Fundacji Dzieci Niczyje zwraca uwagę na zagrożenia związane ze zbyt wczesnym i niekontrolowanym korzystaniem z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci. Z kolei akcją „Pomyśl, zanim kupisz” organizatorzy przypominają rodzicom i opiekunom, na co zwracać uwagę, wyposażając dzieci w nowe technologie.

Mama, Tata, tablet
       Według badań Millward Brown S.A.1, przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje (FDN), ponad 40% dzieci w Polsce do drugiego roku życia korzysta z tabletów i smartfonów, a blisko 30% dzieci w tym wieku korzysta z tych urządzeń codziennie. W przedziale wiekowym: 5-6 lat odsetek dzieci korzystających z urządzeń mobilnych wzrasta aż do 84%. Nowa kampania FDN „Mama, Tata, tablet” zwraca uwagę na zagrożenia związane ze zbyt wczesnym i niekontrolowanym korzystaniem z urządzeń elektronicznych przez małe dzieci.
       Większość polskich rodziców udostępniających media mobilne dzieciom do 6. roku życia przyznaje, że robi to, aby zapewnić im rozrywkę i zająć się „swoimi sprawami”. Tymczasem specjaliści zwracają uwagę, że zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie z urządzeń elektronicznych przez dzieci, może być dla nich szkodliwe.
       Celem zainaugurowanej przez Fundację Dzieci Niczyje kampanii społecznej „Mama, tata, tablet” jest edukacja w obszarze rozważnego korzystania przez dzieci z technologii mobilnych oraz kształtowanie odpowiednich postaw rodzicielskich w odpowiedzi na szybko zmieniającą się rzeczywistość i rozwój nowych mediów. Kampania przestrzega przed zbyt wczesnym i niekontrolowanym udostępnianiem dzieciom urządzeń elektronicznych, takich jak tablety czy smartfony. Autorzy kampanii wskazują jednocześnie, kiedy i jak udostępnić media elektroniczne z pożytkiem dla rozwoju najmłodszych.
       - Tablety i smartfony stały się popularne zaledwie kilka lat temu, więc ich wpływ na rozwój dzieci dopiero od niedawna jest przedmiotem refleksji naukowców. Niektóre ustalenia badawcze zdecydowanie przestrzegają przed udostępnianiem tych urządzeń dzieciom, podczas gdy inne entuzjastycznie wskazują na pozytywny wpływ korzystania z aplikacji za pośrednictwem urządzeń elektronicznych na rozwój dziecka. – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje.
       - Za dostępnymi badaniami przyjęliśmy w FDN założenie, że zbyt wczesne i niekontrolowane korzystanie przez dzieci z urządzeń mobilnych może być dla nich szkodliwe, podczas gdy odpowiednio dobrane treści, dostosowane do wieku dzieci i odpowiednio dawkowane, mogą pozytywnie wpłynąć na ich rozwój. Kluczem, jak zwykle, jest umiar. - Rekomendujemy, by dzieci do 2. roku życia, nie korzystały z urządzeń typu tablet czy smartfon, później mówimy rodzicowi: sprawuj kontrolę, towarzysz dziecku, wybieraj tylko odpowiednie treści, unikaj przesady, nawet jeżeli bardzo CI to ułatwia życie. Nie bądź tabletowym rodzicem. – dodaje Wojtasik.
       Podstawowym elementem kampanii „Mama, tata, tablet” jest kilkuminutowa, humorystyczna animacja stylizowana na film przyrodniczy, prezentująca nowy gatunek „Homo Tabletis”. Głosu projektowi użyczyła Krystyna Czubówna. W filmie słyszymy: Homo Tabletis, człowiek tabletowy – to podobnie jak Homo Sapiens – człowiek rozumny – ssak naczelny z rodziny człowiekowatych. Praktycznie od urodzenia człowiek tabletowy, zwany na tym etapie rozwoju, również dzieckiem tabletowym, pozostaje pod permanentnym wpływem urządzeń elektronicznych, takich jak tablet, smartfon, czy konsola do gier. Urządzenia te pełną ważną rolę w wychowaniu dziecka, często niemal zastępując mu biologicznych rodziców…
       Akcji towarzyszy kampania medialna. Poza filmem, przygotowany został spot telewizyjny oraz spot radiowy. W wybranych mediach ogólnopolskich – tytułach opiniotwórczych, parentingowych, kobiecych, poradnikowych – pojawią się ogłoszenia prasowe. Zaplanowane zostały także działania w internecie oraz mediach społecznościowych. Platformę kampanii stanowi dedykowany serwis internetowy www.mamatatatablet.pl. Po wejściu na stronę można zapoznać się z wynikami badań i materiałami kampanii, czy wskazówkami przygotowanymi dla rodziców.
       Rodzice będą mogli dowiedzieć się, jakie są rekomendacje FDN, za pośrednictwem kierowanej do nich broszury. Wszystkich, którzy będą chcieli poradzić się w kwestiach dotyczących korzystania przez dzieci z nowych technologii, Fundacja zaprasza też do skorzystania z bezpłatnego numeru Telefonu dla Rodziców i Nauczycieli w sprawie Bezpieczeństwa Dzieci 800 100 100.
      
       Pomyśl, zanim kupisz 

       Okres świątecznych zakupów już w pełni. Wymarzonym prezentem dla dzieci staje się z roku na rok coraz częściej sprzęt elektroniczny: smartfony, tablety, laptopy, konsole do gier… Akcją „Pomyśl, zanim kupisz” NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje przypominają rodzicom i opiekunom, na co należy zwracać uwagę, wyposażając dzieci w nowe technologie.

 

Tablet, smartfon, czy laptop, są nieodłącznym elementem życia znacznej części dzieci i młodzieży, jednak niewłaściwie wykorzystywane mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa dziecka i jego właściwego rozwoju. Świadomość istniejących zagrożeń muszą mieć przede wszystkim dorośli decydujący o zakupie komputera, smartfonu, czy też konsoli do gier. Także dziecko, odpowiednio do swojego wieku, powinno nie tylko umiejętnie posługiwać się urządzeniami mobilnymi, ale mieć choćby podstawową wiedzę na temat niebezpieczeństw, jakie mogą je spotkać online.
       Przekaz akcji dotyczy w szczególności takich kwestii, jak zabezpieczenie przed złośliwym oprogramowaniem, ściąganie aplikacji, dostosowanie gier do wieku użytkownika lub stosowanie narzędzi kontroli rodzicielskiej w przypadku młodszych internautów. W przygotowanym poradniku można zapoznać się m.in. z radami dotyczącymi niezbędnych aktualizacji, dowiedzieć się, że konsola jest coraz częściej zintegrowana z serwisami online i za jej pośrednictwem mogą zostać udostępniane dane osobowe, a dzieci mogą być narażone na kontakt z treściami nie zawsze właściwymi dla ich wieku. We wstępie poradnika znajdują się też statystyki dotyczące korzystania przez dzieci z nowych technologii oraz wykaz najczęstszych i najpoważniejszych problemów, z jakimi mogą spotkać się dzieci i młodzież w internecie.
       Realizatorami akcji „Pomyśl, zanim kupisz” jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą NASK oraz Fundacja Dzieci Niczyje.
       W ramach akcji eksperci przygotowali materiały informacyjne z poradami dla dorosłych. Poradnik „Pomyśl, zanim kupisz” znajdziecie na stronie akcji www.zanimkupisz.saferinternet.pl.
      

oprac. redakcja na podst. materiałów przekazanych przez Fundację Dzieci Niczyje
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W zyciu nie dałbym dziecku tabletu do lozka na zasniecie. Sa ksiazki, ktore nalezy dzieciom czytac. 5-10 minut nie zbawi!
  • Niestety, pogoń za pieniędzmi powoduje że nie mamy czasu dla swoich dzieci. Cały czas i energia zostały zużyte w pogoni za kolejną stówą aby spłacić ratę kredytu zaciągniętego na 30lat. Istota kapitalizmu.
  • Jaka pogoń? Wystarczy dobrze zorganizowac czas. ..
  • ludzie!!! nawet nie kupujcie dzieciom tabletów, ani smartfonów!!! Po co macie dzieci???? Żeby się z nimi nie bawić? Zainteresujcie się swoimi dziećmi, to są żywe stworzenia! Nie widziałam jeszcze szczęśliwego dziecka z tabletem w ręku!
Reklama