UWAGA!

Nie bądź zielony - bądź niebieski

 Elbląg, Również i siedziba redakcji PortEl.pl została podświetlona na niebiesko, na znak solidarności z osobami z autyzmem
Również i siedziba redakcji PortEl.pl została podświetlona na niebiesko, na znak solidarności z osobami z autyzmem (fot. Michał Skroboszewski)

W marcu, w mediach społecznościowych, pojawiły się zdjęcia dłoni z nakreśloną na niej kreską – była to akcja, która wspierała osoby z zespołem Downa, a także okazja do tego, żeby przełamać uprzedzenia. Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, obchodzony 2 kwietnia, był kolejną sposobnością do obalenia stereotypów. W całej Polsce, w tym także w Elblągu, odbyły się wydarzenia, podczas których rozbłysło światło w kolorze niebieskim. To właśnie on symbolizuje solidarność z osobami autystycznymi. Zobacz zdjęcia.

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wygląda życie człowieka ze spektrum autyzmu. To jedno z najpoważniejszych zaburzeń na świecie – tak właśnie chorobę tę określiła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Od 2008 roku na całym świecie obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu, który ma poszerzać społeczną świadomość na ten temat, a pomysł ten wyszedł od żony emira Kataru.
       - Problem polega na stereotypizowaniu ludzi z niepełnosprawnością, w tym z autyzmem. Ludzie przypinają im łatki, coś, co słyszą z mediów albo z różnych „fal antyszczepionkowych” i tym podobnych – mówi Adrian Płączyński z elbląskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, które było organizatorem wtorkowego (2 kwietnia) wydarzenia w Elblągu. – Nie wiedzą, jak to naprawdę wygląda, jak wygląda życie z osobą z autyzmem i obcowanie z nią na co dzień. Moment, w którym rodzi się osoba z autyzmem wpływa na funkcjonowanie całej rodziny, musi ona dostosować swoje życie pod nieznane wcześniej potrzeby ich dziecka – wyjaśnia.
       Jak dodaje Adrian Płączyński wiąże się to ze zmianą trybu życia, zapewnieniem rehabilitacji i terapii takiej osobie.
       - Terapia jest wieloletnia i to wsparcie jest potrzebne dziecku przez wiele lat – zaznacza.
       Uczestnictwo w takich akcjach jak ta, która 2 kwietnia odbyła się w Elblągu i wielu innych miastach Polski, może pomóc w zrozumieniu tej choroby. Tym bardziej, że biorą w nich udział osoby autystyczne oraz ich najbliżsi. „Nie bądź zielony w temacie autyzmu” – napisali organizatorzy, zwracając się do czytających informacje na plakacie zapowiadającym wydarzenie. Jeśli więc nie zielony, to jaki? „2 kwietnia bądź niebieski” - odpowiedzieli. I nie jest to przypadek, bo to kolor, który uchodzi za symbol solidarności z chorymi na autyzm. To właśnie on rozbłysł w niektórych firmach i instytucjach, można go było zobaczyć również w strojach uczestników. Wydarzenie zaczęło się na placu Słowiańskim, stamtąd pochód przeszedł ul. 1 Maja i zakończył się na ul. Łączności.
      
       Zobacz zdjęcia z obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Elblągu.

Magda Fedak
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama