UWAGA!

Teraz ja - (Nie)bezpieczna droga do szkoły

 Elbląg, (Nie)bezpieczna droga do szkoły

Wczoraj (1 września) uroczyście rozpoczął się rok szkolny. Tym samym ponad siedemnaście tysięcy uczniów z naszego miasta wróciło do szkoły. Większość z nich będzie musiała dotrzeć do swoich szkół, pokonując ruchliwe skrzyżowania czy też podróżując elbląską komunikacją. Niestety, nie wszystkie przejścia dla pieszych znajdujące się przy szkołach są bezpieczne.

Jako mieszkaniec Zawady często bywam w okolicy Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej. Ulica pełna jest kolein, w których zbiera się woda, a nawierzchnia nadaje się do gruntownego remontu. Byłem naocznym świadkiem, jak idące osoby (w tym dzieci) były ochlapywane przez przejeżdżające samochody.
       Kolejną sprawą jest próg spowalniający, którego stan jest katastrofalny. Większość samochodów przejeżdża przez niego bez zmniejszania prędkości, gdyż nie spełnia on swojej funkcji.
       Nie jestem zwolennikiem ustawiania krótkich, gumowych progów, gdyż przejazd przez nie stanowi spory dyskomfort dla kierowców. Dlatego też uważam, że lepszym rozwiązaniem byłyby długie progi z kostki brukowej, które, niestety, są rzadkością w naszym mieście. Najlepszym rozwiązaniem byłoby zamontowanie nowoczesnych progów spowalniających z zawiasem w środku i zamontowanym amortyzatorem o tak dobranych parametrach, by próg spłaszczał się przy powolnym przejeździe, a pozostawał wypukły przy przejeździe z większą prędkością. Ale to raczej kwestia naszych marzeń.
       W obecnym roku na ul. Węgrowskiej zlikwidowano przejście dla pieszych (poprzez postawienie słupków) występujące naprzeciw głównego wejścia do szkoły. Przypuszczam, że miało to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa dzieci. Niestety, nadal w tym miejscu wiele osób nierozsądnie przekracza ulicę.
      

 


       Czy remont ulicy Węgrowskiej jest możliwy?
       Niestety, nie znalazłem o tym wzmianki w budżecie miasta na rok 2010, a więc raczej nie mamy co liczyć na poprawę nawierzchni ulicy Węgrowskiej w nadchodzącym czasie. Nie zamierzam chować głowy w piasek i nic nie robić, dlatego też wysłałem pismo do Zarządu Dróg w tej sprawie.
       Przykładów niebezpiecznych przejść jest znacznie więcej, dlatego też zachęcam wszystkich do wskazywania władzom innych takich miejsc, może wreszcie ktoś z władz miasta zauważy ten problem.
      
       Więcej na blogu czasnaelblag.blox.pl.
      
      
      

Autor Teraz Ja Liczba publikacji: 7
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.8 4 14

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciekawski No niestety, "władza " w mieście ma inny. ważniejszy priorytet. .. MODRZEWINA. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawski(2010-09-03)
 • zgadzam się absolutnie droga w opłakanym stanie dzieci i rodzice w deszczową pogodę mogą liczyć na prysznic, ale pani dyrektor 18 zapraszała do szkoły naszego prezydenta i ten do tej pory nie zareagował? może podjechał tylnymi drzwiami? Panie Prezydencie zwróci pan szczególną uwagę na ten odcinek drogi! można by również wprowadzić ograniczenie prędkości i zamontować tam urządzenie robiące zdjęcia piratom jak na ul. Piłsudskiego GŁOŚNO APELUJĘ !
 • do wyżej. Weź zastanów sie co piszesz ograniczenie i aparat ? to chyba już lepiej zamknąc ten odcienk hehe. Autor proponuje dobre zmiany. Ato fakt że jak tylko popada to tam strasznie długo woda stoi :/
 • Wspaniale, że poruszono ten temat. To wstyd, że 20 metrów drogi nie zostało zrobione tak jak należy, gdy modernizowano Podgórną - WSTYD!!!! Zamiast zrobić to w jednym przetargu to teraz będziemy czekać nie wiadomo ile na kolejny, a na pewno taniej jest robić coś od początku do końca za jednym zamachem. Rozkopali tam niedawno drogę, bo wymieniali światłowody to powstał garb na całą szerokość jezdni-próg zwalniający gratis! Asfalt na tym odcinku jest pofalowany, a przy studzienkach popękał. Może trzeba władze postawić na chodniku w miejscu największej kałuży, na cały dzień, to się łaskawie za to wezmą!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Babilon(2010-09-03)
 • Dobrze że ta kładka odpadła, teraz można przejechać rowerem! ta ulica to wąwóz
 • wezmy kredyt od unii ona da 60% my 40%(z kredytu) i PO problemie, za 1000 lat wyjdziemy z długów(niewolnictwa)
 • 3 września juz sie Policja zmęczyla i po dwoch dniach stania rano przy szkolach odpuściła temat.
 • Panie Robercie. W piśmie do Zarządu Dróg mógł Pan wspomnieć o dodatkowym progu który powstał podczas prac przy układaniu kabli pod ulicą ( skrzyżowanie Węgrowska-Topolowa ). Ciekaw jestem czy ktoś to poprawi czy pozostanie to w takim stanie jak jest. P. S. Miałbym pare uwag do Zarzągu Dróg dotyczących ulic w Elblągu ale niestety zniechęca mnie fakt że Naczelnikiem jest osoba nie mająca prawa jazdy ( czyli nie mająca pojęcia o poruszaniu się samochodem po ulicach miasta ) a pozostałym osobą mam wrażenie nie chce się pracować i wychodzić z jakąkolwiek inicjatywą.
 • Przecież milicjanci mieli akcję 1 wrzwśnia "droga do szkoły" ale jak wiadomo to wszystko pod publikę a nie dla bezpieczeństwa. Niestety jak byli mało rozgarnięci tak są i długo będą. Ważne że potrafią ukryć się z radarem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Balcerek(2010-09-03)
 • Faktem jest że, na tej ulicy samochody często przekraczają (prawie zawsze) dopuszczone zakazem 20 km/h. Fotoradar by tam zarobił.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  uczeń-sp18(2010-09-03)
 • Przejście dla pieszych przy ulicy Sienkiewicza jest również niebezpieczne. Samochody nie zatrzymują się by przepuścić uczniów, czasami trzeba stać parę dobrych minut, żeby przejść do szkoły. Warto by było pomyśleć nad jakimś rozwiązaniem zanim ktoś nie zostanie potrącony.
 • dokładnie przejście przez Sienkiewicza graniczy z cudem. Zwłaszcza w godzinach porannych i szczytowych. Kto wreszcie pomyśli o uczniach z IVLO???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zbulwersowany(2010-09-04)
Reklama