UWAGA!

"Nie ma dobrej armii bez sprawnej żandarmerii". Szkarłatne berety świętują

 Elbląg, "Nie ma dobrej armii bez sprawnej żandarmerii". Szkarłatne berety świętują
Fot. Mikołaj Sobczak

13 czerwca Żandarmeria Wojskowa obchodzi swoje święto. Dziś (21 czerwca) jego obchody odbyły się w Elblągu, w siedzibie elbląskich żandarmów przy ul. Królewieckiej. Zobacz zdjęcia.

Dzisiejsze święto było dla żołnierzy i pracowników cywilnych formacji okazją do celebrowania kolejnych awansów i wyróżnień. Za służbę i pracę przyznano liczne odznaczenia, zarówno ministerialne jak i te od dowództwa formacji.

- Żandarmeria Wojskowa została sformułowana z dniem 1 września 1990 roku i od ponad 30 lat pełni nową historyczną misję, stojąc na straży porządku, dyscypliny - mówił podczas rozpoczęcia uroczystości płk Andrzej Nowakowski, komendant Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Elblągu. - Niech ten dzień będzie powodem do dumy oraz inspiracją do dalszej służby i pracy – powiedział o święcie formacji. Złożył też żandarmom i pracownikom życzenia i dziękował za podejmowane działania. Przypomniał słowa Napoleona: "Nie ma dobrej armii bez sprawnej żandarmerii".

- Chciałbym podziękować za trud i wysiłek żołnierzom Żandarmerii Wojskowej i pracownikom wojska i spojrzeć na ten aspekt troszeczkę szerzej. To pierwsza uroczystość w takim gronie od dwóch, może trzech lat, ze względu na walkę nas wszystkich z epidemią COVID-19, jak również wytężoną pracą i służbą na granicy białoruskiej i na południowym wschodzie naszego kraju jeżeli chodzi o agresję Rosji na Ukrainę - podkreślał gen. dywizji Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej. Dziękował też m. in. rodzinom i bliskim żołnierzy i pracowników za codzienne wspieranie formacji i jej przedstawicieli.

- Sprawność państwa mierzy się sprawnością jego służb, my od ponad dwóch lat mamy ciągły egzamin z tej sprawności - stwierdził Piotr Opaczewski, wicewojewoda warmińsko-mazurski. Dziękował żandarmom za ich pracę "jako przedstawiciel administracji rządowej". - Chciałbym także podziękować jako obywatel w krótkich żołnierskich słowach: dziękuję i wszystkiego dobrego - zakończył.
      

  Elbląg, "Nie ma dobrej armii bez sprawnej żandarmerii". Szkarłatne berety świętują
Fot. Mikołaj Sobczak

- Dziękuję za wspólne działania podejmowane wraz z elbląskim samorządem oraz innymi służbami mundurowymi na rzecz bezpieczeństwa naszego miasta - między innymi takie słowa skierował do żandarmów prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Jego okolicznościowy list odczytał wiceprezydent Janusz Nowak. - Życzę samych sukcesów, wszelkiej pomyślności i satysfakcji z pełnionej służby na rzecz obrony naszego kraju - napisał prezydent miasta.

"Żandarmeria Wojskowa jest wyodrębnioną i wyspecjalizowaną służbą wchodzącą w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. W Siłach Zbrojnych RP i wobec żołnierzy realizuje zadania przewidziane dla policji" – przypominają strony rządowe. Dowódca oddziału żandarmerii w Elblągu wskazywał dziś, jaki mają charakter działania realizowane przez formację. To czynności "prewencyjne, dochodzeniowo-śledcze, operacyjno-rozpoznawczym, administracyjno-logistyczno-technicznym".

- Od kontroli przestrzegania przepisów ubiorczych i regulaminów po kierowanie działaniami antyterrorystycznymi, od spotkań profilaktycznych po wykrywanie i pociąganie odpowiedzialności sprawców najcięższych zbrodni – mówił komendant Andrzej Nowakowski o zakresie pracy tej formacji.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama