UWAGA!

Nie mogą się doczekać spotkania z Franciszkiem

 Elbląg, Młodzi zachęcają do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem
Młodzi zachęcają do udziału w spotkaniu z papieżem Franciszkiem (fot. Michał Skoboszewski)

Około 200 młodych osób z Elbląga wybiera się na Światowe Dni Młodzieży do Krakowa. Przygotowują się już od pół roku. Kto jeszcze się nie zdecydował, by wziąć w nich udział, ma czas do 30 czerwca.

Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Krakowie od 27 do 31 lipca. Wcześniej do Diecezji Elbląskiej przyjadą młodzi chrześcijanie z całego świata. W Elblągu będziemy gościć między innymi grupkę młodych Malezyjczyków. - To są kajakarze, którzy dowiedzieli się, że po Kanale Elbląskim pływał święty Jan Paweł II i oni też chcieliby ten szlak przepłynąć – mówi ks. Wojciech Skibicki, dyrektor diecezjalnego Centrum ŚDM w Elblągu.
       Najważniejsze uroczystości odbędą się w Krakowie z udziałem papieża Franciszka. Wybiera się tam około 200 elblążan. Chętni mogą się zapisywać w parafiach lub w diecezjalnym Centrum ŚDM do 30 czerwca. - Możliwe jest uczestnictwo podczas całego tygodnia uroczystości lub kilka dni, a także tylko we mszy świętej z udziałem papieża – dodaje ks. Wojciech Skibicki.
       Wśród wolontariuszy, którzy wybierają się do Krakowa, są Przemysław Zwański, Martyna Kozakiewicz i Małgorzata Kadziewicz. - Gdy ostatnim razem Jan Paweł II był w Polsce, byłam za mała, żeby się z nim spotkać. Chciałabym teraz spotkać się z jego następcą – mówi Małgorzata Kadziewicz.
       - Będę się mogła spotkać z wieloma młodymi ludźmi, którzy tak jak ja wierzą, którzy chcą się tą wiarą dzielić – dodaje Martyna Kozakiewicz.
       - Jest to jedna wielka akcja ewangelizacyjna, w ten sposób nawracamy siebie i innych. Będę mógł zobaczyć, jak młodzież z całego świata przeżywa swoją wiarę – Przemysław Zwański tłumaczy swój udział w tym religijnym wydarzeniu.
       Można powiedzieć, że przygotowania przebiegają dwutorowo: duchowo i logistycznie. Młodzież modli się, odwiedza chorych w szpitalach, niosąc posługę duchową i prosząc o modlitwę w intencji ŚDM oraz uczestnicząc w wydarzeniach religijnych. Młodzi katolicy z Elbląga planują między innymi udział w pielgrzymce do Świętego Gaju w najbliższą sobotę, udział w uroczystościach na Polach Lednickich. - W ramach przygotowań w czerwcu zapraszamy na Kongres Młodych Diecezji Elbląskiej. Gościem będzie znany raper Bęsiu – informuje ks. Tomasz Wieczorek, diecezjalny koordynator ŚDM .
       Przygotowania logistyczne to przede wszystkim konieczność zapewnienia uczestnikom ŚDM transportu do Krakowa i zapewnienie atrakcyjnego pobytu dla gości ze świata na terenie Diecezji Elbląskiej. - Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim ludziom zaangażowanym w organizację wydarzenia, za to że poświęcają swój czas i swoją pracę w ramach wolontariatu – mówi ks. Wojciech Skibicki.
       Po prologu w Diecezji Elbląskiej (i innych diecezjach Polski) wierni pojadą do Krakowa. Planowany jest taki podział na grupy w Krakowie, aby wierni z Polski mogli wspólnie z katolikami z innych krajów uczestniczyć w wydarzeniach ŚDM. - Z tych spotkań rodzą się później przyjaźnie, które są pielęgnowane przez lata – mówi ks. Tomasz Wieczorek.
       Księża przypominają o tym, że ŚDM to uroczystość religijna, a nie świeckie spotkanie młodzieży. - Trzeba się przygotować duchowo, a z rzeczy bardziej przyziemnych to parasol, plecak i prowiant na drogę. W samym Krakowie pielgrzymi dostaną bony na wyżywienie do zrealizowania w punktach gastronomicznych na terenie miasta – wyjaśnia Dorota Życzkowska z sekcji medialnej Diecezjalnego Centrum ŚDM.
       - Następne Dni Młodzieży mogą się odbyć na drugim końcu świata i może nie być możliwości w nich uczestniczyć – zachęca do udziału Małgorzata Kadziewicz.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama