UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie zamykaj się w swoim świecie

 
Elbląg, Barbara Gąsak
Barbara Gąsak (fot. AD)

Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych zaprasza do skorzystania z dwóch projektów: „Droga do samodzielności” oraz „Samodzielny niepełnosprawny”. O projektach rozmawiamy z Barbarą Gąsak, kierowniczką Działu Interwencji, Wsparcia, Poradnictwa w Elbląskiej Radzie Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych.

– Do kogo skierowany jest projekt „Droga do samodzielności”?
      
– Barbara Gąsak: „Droga do samodzielności” to projekt zatrudnieniowy, współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Jego głównym celem jest zatrudnienie osób niepełnosprawnych z tak zwaną I i II grupą na otwartym rynku pracy. Chodzi tu o osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności oraz z lekkim, wydanym ze względu na lekkie upośledzenie umysłowe. Jest to projekt trzyletni, zakładamy, że uda nam się zatrudnić siedemdziesiąt dwie osoby niepełnosprawne, co w ciągu roku daje wskaźnik dwudziestu czterech osób zatrudnionych na otwartym rynku. Rekrutacja do tego projektu potrwa do końca czerwca, osoby chętne, by wziąć w nim udział mogą się do nas zgłosić.
      
       – Czy są jakieś granice wiekowe?
       – Nie ma tutaj granicy wieku, ale chodzi tu o osoby w wieku aktywności zawodowej. Wiadomo, że żeby doszło do zatrudnienia na otwartym rynku pracy osób niepełnosprawnych, osób które miały na przykład wieloletnią przerwę w pracy, trzeba również przekonać do tego pracodawców. Taką „kartą przetargową” w tej kwestii są profity dla pracodawców z tytułu zatrudnienia tych osób. Jednakże nie można zapomnieć też o tym, że osoby niepełnosprawne są dobrymi pracownikami, szanują pracę, a z racji tego, iż wiedzą czym jest choroba i niepełnosprawność mają też inne podejście do ludzi.
      
       – A jakie korzyści będzie miał beneficjent programu?
       – Osoby, które chcą podjąć zatrudnienie i zdecydują się przyjść do nas, będą miały wsparcie psychologa, doradcy zawodowego oraz trenera albo pośrednika pracy. Innowacją, którą wdrażamy w ERKON-ie jest tak zwane „zatrudnienie wspomagane”. Polega ono na udzielaniu odpowiedniego wsparcia nie tylko do momentu zatrudnienia, ale także pół roku po podjęciu pracy. Dość trudno jest zachęcić osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym lub umiarkowanym do pracy. Wynika to z faktu, iż takie osoby często uważają, iż skoro są niepełnosprawne, mają „grupę”, rentę to już do niczego nie są przydatne, że muszą zostać w domu. My chcemy pokazać, że tak nie jest. Udzielamy zatem pomocy i odpowiedniego wsparcia. Jeżeli stan zdrowia oraz lekarz pozwolą, by dana osoba zaktywizowała się to uważam, że warto to zrobić, nie ma co zamykać się w „swoim świecie”. Osoba niepełnosprawna może być aktywna zarówno społecznie, jak i zawodowo.
      
       – A czym jest drugi projekt – „Samodzielny Niepełnosprawny”?
       – Można powiedzieć, że oba te projekty w pewien sposób się zazębiają. „Samodzielny niepełnosprawny” jest nastawiony na poradnictwo, ma na celu umożliwienie osobom niepełnosprawnym, a także ich rodzinom i starszym dotarcie do bezpłatnych porad prawnych oraz specjalistycznych i również jest współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych. Dzięki temu niepełnosprawny otrzymuje wiedzę dotyczącą na przykład warunków zatrudnienia. Trzy razy w tygodniu w siedzibie elbląskiego ERKON-u [ul. Zw. Jaszczurczego 15- przyp.red.] są udzielane bezpłatne porady prawne, zaś specjalistyczne codziennie. Natomiast w naszych siedzibach w Pasłęku oraz w Gdyni można codziennie korzystać zarówno z porad specjalistycznych, jak i prawnych. Zainteresowanie projektem jest ogromne. W ciągu roku udzieliliśmy ponad dwa tysiące takich bezpłatnych porad. Przychodzą także osoby, które nie są niepełnosprawne, a potrzebują pomocy w zakresie poradnictwa i zatrudnienia, takimi osobami również się zajmujemy, nikomu nie odmawiamy pomocy.
      
       Więcej informacji: http://erkon.elblag.com.pl
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dziwnym zbiegiem okoliczności osoba o takim nazwisku i imieniu startowała na radną z listy PO - okręg wyborczy nr 4,miejsce 10.Czy to aby na pewno zbieg okoliczności?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nie wydaje mnie sie:):)(2012-05-25)
 • popierała Pani program Nowaczyka ze względu na zapowiedzi likwidacji barier architektonicznych w naszym mieście. .. i co? Jakie bariery zostały zlikwidowane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  uf uf(2012-05-25)
 • A ja u siebie na FaceBook-u mam Jasia Fasolę. Czy to się liczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Pelargonik(2012-05-25)
 • Oby wszystkie osoby "niepełnosprawne" i "upośledzone umysłowo" a także mające "innego typu problemy" zamieszkujące miasto Elbląg znalazły u was wsparcie, zrozumienie i szacunek - przecież są pełnoprawnymi obywatelami tego miasta a poza tym zapewne często nie jest im łatwo w życiu. Obyście mieli 100% frekwencję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  M.P. Socrat.(2012-05-25)
 • Większośc POlityków i urzędników musiała już skorzystac z tego programu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Śpiewak(2012-05-25)
 • nie ma to jak złapać trochę wiatru w żagiel. .. .ale wiaterek wieje do czasu i PO wiaterku. .. już niedługo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-25)
 • temat osob niepelnosprawnych sie zaczal wiec sie spytam czy ktos zna w okolicy jakas organizacje stowarzyszenie ktore oferuje pomoc psychologiczna opiekunom osob niepelnosprawnych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  nan(2012-05-25)
 • żalll!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-05-25)
 • Erkonie. .. Nie zamykaj się w swoim świecie. .. i zacznijcie naprawdę pomagać ludziom chorym a nie robicie tylko pozorne działania
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  mnbvc(2012-05-25)
 • Jedna wielka ściema! Wielka idea a szanse marne. Już się 2 razy na to kiedyś nabrałam. Żenada!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2012-05-25)
 • Chciałbym wiedzieć jaka jest skuteczność tego typu programów i jakie są ich koszty. Ile z naszych podatków pochłania utrzymanie tego typu instytucji ? Oczywiste jest to, że jedynymi beneficjentami takich programów są ich organizatorzy. Powinno powstać jakieś społeczne stowarzyszenie monitorujące koszty i efekty działań takich tworów jak ta cała Elbląska Rada. .. .Myślę, że utrzymywanie ich nam się po prostu nie opłaca i powinno się je zamknąć, a Pani Gąsak powinna zająć się jakąś pożyteczną pracą, a nie żerowaniem na pieniądzach podatników tylko dlatego, że ma koleżków w układzie naszej obecnej władzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Inżynier(2012-05-26)
 • Bedąc pełnosprawną osoba na etacie ERKON i doradzać niepelnosprawnym za społeczne i panstwowe pieniadze, to jest fucha! Żyć nie umierać! Ileż w tym wywiadzie jest obłudy i hipokryzji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  umiarkowianie niesprawna(2012-05-26)
Reklama