UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Niepełnosprawni też mają swoje potrzeby

 
Elbląg, Niepełnosprawni też mają swoje potrzeby
(fot. AD)

Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii akceptacji potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych, akceptacji prawa do miłości i zawierania przez nich związków małżeńskich – powiedziała wykładowca PWSZ Bogumiła Salmonowicz podczas konferencji „Niepełnosprawni intelektualnie jako osoby seksualne”, która odbyła się wczoraj (19 kwietnia) w Ratuszu Staromiejskim.

Jakże często spotykamy się we współczesnym świecie z ignorancją wszelkich zachowań, które stanowią w naszym mniemaniu odstępstwo od normy. Za takie uznajmy zachowania osób niepełnosprawnych. Nierzadko spotykamy się ze zjawiskiem odrzucenia, a nawet wykluczenia osób niepełnosprawnych, bo są inne, bo inaczej funkcjonują czy inaczej się zachowują. Inny nie znaczy gorszy. Osoby niepełnosprawne są inne, ale tak samo jak my odczuwają emocje: lęk, smutek, żal, tak samo kochają i cierpią. Mają podobne potrzeby, także i te związane ze sferą seksualności. Właśnie temu zagadnieniu poświęcona została konferencja, która odbyła się w elbląskim Ratuszu Staromiejskim. W jej ramach na temat seksualności osób niepełnosprawnych wypowiedzieli się specjaliści. Mówiono o normie i patologii w obszarze seksualności, zdrowiu intymnym, przemocy seksualnej wobec osób niepełnosprawnych intelektualnie czy seksualności osoby niepełnosprawnej intelektualnie w świetle prawa.
       O zachowaniach pożądanych i niepożądanych w obszarze seksualności mówiła pedagog, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Bogumiła Salmonowicz: – Zachowania pożądane i niepożądane w obszarze seksualności jest to temat bardzo ważny, ale także bardzo trudny, budzący mnóstwo wątpliwości i kontrowersji – stwierdziła. – Trudno jest nam mówić o najbardziej intymnych stronach naszego ja. Na przekór naszym tendencjom do ujednolicania wszystkiego, co nas otacza, ludzie nie są tacy sami. Choć wszyscy nimi jesteśmy. Bardzo często obserwując w innych ludziach inność, czujemy się zbici z pantałyku. Ta inność przyciąga uwagę. Ważne jest jednak, by ta inność nie prowadziła do złego traktowania człowieka tylko dlatego, że inaczej wygląda czy inaczej się zachowuje.
       Wciąż zmienia się i ewoluuje podejście do seksualności. W sierpniu 2002 roku została uzupełniona norma medyczna w zakresie seksualności poprzez opublikowanie Deklaracji Praw Seksualnych. Nowością tej deklaracji jest prawo do seksualnej równości osób niepełnosprawnych oraz prawo do zachowań autoerotycznych. – Ponad dwieście lat w kulturze zachodu trwała dyskusja nad zjawiskiem masturbacji – mówi Bogumiła Salmonowicz. – Nowością deklaracji jest też prawo do seksualnej informacji. Po to jest ta konferencja, byśmy honorowali to prawo, byśmy je w naszym świecie umacniali w świadomości innych. Mamy też prawo do wyczerpującej edukacji seksualnej. Niestety wciąż brakuje również i w naszym mieście fachowców w tym zakresie.
      

 


       Podczas wykładu mogliśmy się dowiedzieć, kiedy zachowania seksualne u dziecka stają się problematyczne oraz jakie są przyczyny ryzykownych zachowań seksualnych. Każdy człowiek ma inny poziom libido. Siła popędu płciowego jest cechą indywidualną niezależną od różnych niepełnosprawności, defektów czy deficytów.
       – Popęd formułuje się na drodze indywidualnych doświadczeń każdej jednostki – wyjaśnia Bogumiła Salmonowicz. – Te doświadczenia powodują, że może on być zarówno rozbudzany, jak i hamowany.
       Istnieje kilka koncepcji dotyczących seksualności osób niepełnosprawnych. Pierwsze podejście mówi, że im głębsze jest upośledzenie, tym bardziej wzmożony jest popęd. Z kolei drugi przeciwstawny pogląd mówi, że im większy jest deficyt intelektualny, tym niższe są potrzeby seksualne czyli obniżony popęd. – Jednak współcześnie obowiązujący pogląd na temat seksualności osób niepełnosprawnych jest taki, że popęd osób niepełnosprawnych jest taki sam, jak wszystkich ludzi – wyjaśnia Bogumiła Salmonowicz. – Wiele czynników zewnętrznych, środowiskowych stymuluje lub hamuje rozwój osób niepełnosprawnych w sferze seksualności.
       Osoby niepełnosprawne mają nierzadko problem ze zrozumieniem zmian związanych z dojrzewaniem płciowym. – Im lepiej będą rozumiały te zmiany i wiedziały, co się dzieje z ich ciałem, tym łatwiej będą mogły pokierować swoimi zachowaniami seksualnymi – mówi pedagog.
       Do najczęstszych problemów zgłaszanych przez rodziców osób niepełnoprawnych związanych z zachowaniami seksualnymi ich dzieci należą masturbacja, brak dystansu w bezpośrednich kontaktach, kontakty seksualne i związana z nimi ciąża czy ekshibicjonizm. Powszechnym problem jest przede wszystkim brak akceptacji zachowań seksualnych osób niepełnosprawnych ze strony społeczeństwa.
       – Badania pokazują, że my deklarujemy akceptację osób niepełnosprawnych ze wszystkimi ich zachowaniami, a w efekcie nie przyznajemy im praw do seksualności – mówi Bogumiła Salmonowicz. – Bardzo ważne jest kształtowanie właściwych relacji między osobami niepełnosprawnymi, a całym otoczeniem. Mamy jeszcze bardzo dużo do zrobienia w kwestii akceptacji potrzeb seksualnych osób niepełnosprawnych, akceptacji prawa do realizacji potrzeb przynoszących im satysfakcję, prawa do miłości i zawierania przez nich związków małżeńskich. Niezmiernie ważne jest też kształcenie osób odpowiedzialnych za wychowanie seksualne osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz rodzin i opiekunów.
       Miejmy nadzieję, że w przyszłości zmieni się ludzkie podejście do kwestii seksualności osób niepełnosprawnych, a temat seksualności przestanie być traktowany jako społeczne tabu.
      
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • no i mamy pierwszy artykuł pod którym nie widać podpisu Mariusza Lewandowskiego :) hehehehe
 • gratulacje dla organizatorów, wspaniała druga częsć konferencji, zwłaszcza p. Bernardetta, wiedza i doswiadczenie ogromne. Może wreszcze Elbląg wypłynie na szerokie wody i tu bedziemy organizować spotkania dla zainteresowanych a nie w Olsztynie. Gratulacje.
 • Gratulacje dla pani pedagog, ale w E-gu mamy doskonalych lek. seksuologow i nalezy z ich wiedzy korzystac. ..
 • Tak, Pani Bernadeta miała niezwykle ciekawy wykład. Ogromna wiedza i lekkość, płynność wypowiedzi sprawiły, że warto było uczestniczyć w tym spotkaniu. Z przyjemnością słuchało się również Pani pedagog ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego z ul. Kopernika. Wielka wiedza, doświadczenie i troska o osoby niepełnosprawne, tak aby żyły podobnie jak ich pełnosprawni rówieśnicy. Równie ciekawie swój temat przedstawiła Pani prokurator.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  podziękowania(2013-04-21)
 • Pani Pedagog, ja też mam potrzeby ale jestem pełnosprawny, czy mogę liczyć na edukacje w Pani ośrodku ?
 • I potwierdza się, że seks to jest jednak. .. " motur życia". .. " bo moje na Cię spojrzenie i na Twoje przyjemności. .. .. ku miłości !
 • No pełnosprawny to ty na pewno nie jesteś skoro piszesz taki komentarz i z tak poważnego tematu żarty sobie stroisz. Nie zazdroszczę ci tej pełno sprawności i jednocześnie ci współczuje.
Reklama