UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe auto co trzy lata, czyli jak działa kredyt z ratą balonową?

2018-05-17
11:09
 
Nowe auto co trzy lata, czyli jak działa kredyt z ratą balonową?

Każdy kierowca, który zamierza kupić samochód i nie ma odłożonej na ten cel gotówki, staje przed dylematem, w jaki sposób sfinansować jego zakup. Auto z salonu, nowiutkie, pachnące jeszcze taśmą produkcyjną, wbrew wielu opiniom, że nie opłaca się kupować nowych samochodów, bo szybko tracą na wartości, jest marzeniem większości kierowców. Jednak wysokie raty kredytu czy to tradycyjnego samochodowego, czy gotówkowego i długi okres spłaty, mogą przerażać. I wówczas opłaca się bliżej przyjrzeć kredytom z ratą balonową. Na jakich zasadach działają te kredyty, jakie są plusy i minusy tej formy finansowania zakupu samochodu?

Niska miesięczna rata - jak to możliwe?
Kredyty z ratą balonową, inaczej zwane również kredytami z ratą wykupową, działają na bardzo prostych zasadach. Idziesz po samochód do salonu, wpłacasz część jego wartości (przykładowo 10%). 40% wartości pojazdu stanowić będzie ostatnia rata, a pozostałą część bank rozkłada na raty miesięczne, czyli 50% plus odsetki. Spłacasz auto w miesięcznych ratach, a na koniec umowy wpłacasz pozostałe 40% wartości samochodu i jest Twój, ale wcale nie musisz wpłacać tej raty, są inne rozwiązania, o czym za chwilę. Kredyt z ratą balonową w najprostszym schemacie wygląda tak: wkład własny- raty miesięczne- rata balonowa. Ponieważ ostatnia rata jest wysoka, miesięcznie płacisz niskie kwoty, dużo niższe niż mają zwykłe kredyty samochodowe bądź gotówkowe. I dzięki temu na kredyt z ratą wykupową może pozwolić sobie również osoba, która nie ma wysokich dochodów czy też posiada inne zobowiązania.
      
      
Ostatnia rata - wymiana auta na nowe
Gdy zbliża się czas płatności ostatniej raty, musisz podjąć decyzję co dalej. Jeśli samochód uważasz za udany zakup, spełnia Twoje oczekiwania i nie chcesz go zmieniać, wówczas wpłacasz ostatnią ratę i samochód jest Twój. Brak całej kwoty nie jest problemem, bo bank rozłoży ją na dogodne raty i możesz nadal jeździć samochodem i spłacać kredyt. I jest jeszcze jedna opcja, czyli wykup samochodu przez dealera i wzięcie kolejnego auta na podobnych warunkach. Kwota wykupu powinna pokryć również wkład własny na nowy samochód i takim sposobem pod koniec umowy, nie ponosząc kosztów, wychodzisz z salonu z nowym samochodem.
      
      
Ostatnia rata uzależniona od okresu kredytowania
Im dłuższy jest okres, na który zaciągniesz kredyt, tym ostatnia rata będzie niższa. Jest to uzależnione od spadku wartości auta. Ostatnia rata będzie wynosić 50% wartości samochodu najczęściej przy kredytach do dwóch lat. W przypadku rozłożenia spłaty na 5-7 lat, spada ona już do 10%.
      

       Zalety i wady kredytu z ratą balonową
Główną zaletą tego typu kredytu jest niska rata, a poza tym zyskujesz jeszcze:
      
  • opcję wymiany auta na nowe, lepiej wyposażone, za kilka lat, przy zachowaniu wysokości tej samej raty,
  • auto z salonu objęte jest gwarancją,
  • różne możliwości działania, gdy zbliża się spłata ostatniej raty,
  • gwarancję wykupu, a to oszczędność czasu, nie musisz szukać kupca tygodniami,
  • mniejsze obciążenie zdolności kredytowej.
Żeby nie było tak pięknie, jak każdy kredyt, ten z ratą balonową ma też swoje wady. Główne z nich to:
  •  często wyższe oprocentowanie niż kredytów gotówkowych, samochodowych, co związane jest z tym, że zwrot dużej części pożyczonej kwoty przewidziany jest na koniec umowy,
  • gromadzenie środków na wpłatę ostatniej raty, jeśli chcesz zatrzymać auto, ewentualnie rozłożenie jej na raty,
  • przy wymianie auta, oferta ograniczona do jednego dealera.
Kiedy opłaca się wziąć kredyt z ratą wykupową?
Jeśli co kilka lat wymieniasz samochód na nowy, to jest to dla Ciebie korzystniejsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy. Natomiast, jeśli przywiązujesz się do posiadanych czterech kółek i chcesz kupić auto na długie lata, wówczas musisz porównać kredyty gotówkowe i z ratą balonową. Kredyty na samochód porównasz szybko na Financer Polska.
       Sposobów finansowania zakupu samochodu jest wiele, aby wybrać najlepszą opcję, konieczne jest porównanie wszelkich dostępnych kredytów.
      
      
---- materiał płatny ----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl