UWAGA!

Nowe sanktuarium już w sobotę

W sobotę 19 października dokona się kanoniczne ustanowienie Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej.

Posługę duszpasterską w parafii, gdzie powstaje nowe sanktuarium, pełnią redemptoryści, którzy przybyli do Elbląga w 1957 roku. Dekret w sprawie powstania nowego sanktuarium przy kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Polski wydał 1 stycznia br. ks. bp Jan Styrna.
      
       Papież powierzył obraz redemptorystom
      
W Liście Pasterskim przed uroczystością ustanowienia Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w świątyni przy ul. Robotniczej ordynariusz diecezji elbląskiej wyjaśnił historię obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Napisał: „Obecnie, pierwotny obraz, namalowany na desce z drewna cedrowego o wymiarach 54 cm na 41,5 cm, znajduje się w Rzymie na Eskwilinie, w świątyni św. Alfonsa Liguoriego, założyciela Zgromadzenia Redemptorystów. Obraz uobecnia naszym oczom Maryję, która na lewym ręku podtrzymuje Dzieciątko. Pan Jezus, pochylając się ku Matce obu rączkami, trzyma się Jej prawej dłoni, a równocześnie z niepokojem patrzy w dal. Bo oto obok Archaniołowie ukazują narzędzia męki: Gabriel trzyma krzyż i gwoździe, Michał – włócznię, trzcinę, gąbkę oraz naczynie z octem. Na twarzy Matki Bożej – ból, a równocześnie matczyna troska o wszystkie Jej dzieci i gotowość niesienia im pomocy. W ciągu wieków wiara ludu nadawała obrazowi dwa tytuły: Matki Bożej Bolesnej oraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W centrum obrazu są splecione dłonie Jezusa i Maryi. Palce Matki wskazują na Jej Syna – ukazują Go jako Zbawiciela, naszą Drogę, Prawdę i Życie. Gdy Ojciec Święty Pius IX w roku 1865 powierzał redemptorystom ten święty Obraz, powiedział: „Sprawcie, aby Madonna Nieustającej Pomocy stała się znana i czczona w całym świecie”. I tak się stało, ponieważ misję tę pełnią ojcowie redemptoryści wszędzie tam, gdzie się pojawią – również w naszym mieście, gdzie w kościele przy ul. Robotniczej obraz ten znajduje się od 57 lat.
      
       Sanktuarium dla wszystkich
      
Powołane do życia sanktuarium ma być szczególnym ośrodkiem religijnym, gdzie priorytetem jest głoszenie Słowa Bożego, rozwinięta liturgia, posługa sakramentalna i żywa modlitwa. Dlatego w swoim liście ks. biskup Jan Styrna zaprosił do uczestnictwa w sobotniej uroczystości wiernych oraz ich duszpasterzy z całej diecezji. Przed liturgią, o godz. 10.30 rozpocznie się wspólne odmawianie różańca, a następnie o godz. 11. rozpocznie się uroczysta msza święta, w czasie której nastąpi poświęcenie bocznej kaplicy ku czci bł. Jana Pawła II oraz ogłoszenie świątyni z jej czcigodnym Obrazem Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
      
       Ponadto w niedzielę 20 października o godz. 18. w Parafii Matki Bożej Królowej Polski odbędzie się zwieńczający to wydarzenie oraz tegoroczne Dni Papieskie koncert „Dla Ciebie Matko Nieustającej Pomocy”. Wykonawcy: chór „Redemptoris”, Elbląska Orkiestra Kameralna oraz soliści: Alicja Rumianowska i Piotr Kusiewicz. Dyryguje Leszek Gosk. Wstęp wolny.
      
      
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama