UWAGA!

Nowe tablice GUS korzystne dla przyszłych emerytów

 Elbląg, Nowe tablice GUS korzystne dla przyszłych emerytów
Fot. Michał Skroboszewski (archiwum portEl)

Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy.

Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o świadczenie.

W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r. W rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych.

 

- Aby obliczyć wysokość świadczenia należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy” – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS

 

- Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł – wylicza szefowa ZUS.

 

- Osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego” - mówi Anna Ilukiewicz regionalny rzecznik prasowy ZUS na Warmii i Mazurach.

 

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Najkorzystniejsza to śmierć z pkt widzenia ZUS
  • Martwi mnie, że przyszli emeryci skorzystają na tym, że obecni, w tym ja, krócej będziemy żyli. A jednocześnie cieszy mnie to, że będą mieli wyższą emeryturę. Równocześnie martwi mnie to, że my, pomimo, iż krócej żyjemy nie załapiemy się na wyższe dochody. Lecz cieszy mnie to, że ZUS i Państwo się cieszą z oszczędności na żyjących jeszcze wcześniej urodzonych. Hashtagi: #Roman
  • Powinieneś dodać: emeryta lub rencisty. Nie mieszaj do tego pracujących, płacących ZUS i składkę zdrowotną, ok? Hashtagi: #Roman
  • Największa 4- pokoleniowa (czytaj 40-sto letnia DZIURA FINANSOWA ). Złodziejstwo Komuchów, ustawa z lat post wojennych. @!!! Dlaczego nikt z was tego nie widzi? To było pytanie retoryczno-sarkastyczne... bo to wy staruchy na których my młodzi płacimy ZUS NIE CHCECIE WIDZIEĆ ZMIAN!!! ZUS JUŻ DAWNO POWINIEN PRZESTAĆ ISTNIEĆ !!!
Reklama