UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowoczesne kotły retortowe, czyli nowoczesność w służbie człowieka

2017-05-23
11:07
Nowoczesne kotły retortowe, czyli nowoczesność w służbie człowieka

Kotły zasypowe znają wszyscy, którzy jeszcze kilkadziesiąt, bądź kilkanaście lat temu mieli do czynienia z centralnym ogrzewaniem. I choć przez chociażby ostatnie 20 lat dużo na tym polu się zmieniło, kotły z automatycznym podajnikiem (retortowe) wciąż rzadko spotyka się w polskich gospodarstwach domowych.

Kocioł retortowy - czyli jak to działa?
       Zasada działania nowoczesnego kotła z podajnikiem jest bardzo prosta. Zamiast siłą mięśni, opał jest wprowadzany do paleniska za pomocą specjalnego podajnika, wprost z zewnętrznego zbiornika z węglem. Rola człowieka ogranicza się więc wyłącznie do zapełnienia pojemnika, który zwykle wystarczy na 2 - 3 doby. Wspomniany podajnik żeliwny charakteryzuje się wysoką trwałością, aczkolwiek jest dostosowany wyłącznie do opału o określonej średnicy.
      
       Podajnik to nie wszystko, czyli wszystkie zalety "retortówki"
       Nie ukrywajmy - sam podajnik to za mało, by zapłacić za kocioł retortowy kilka razy więcej, niż w przypadku tradycyjnego kotła zasypowego. Cechami charakterystycznymi nowoczesnych pieców retortowych są między innymi:
       1. Zaawansowany układ elektroniczny - będący jednocześnie sterownikiem układu podajnik - dmuchawa. Dzięki analizie wybranych parametrów pieca, układ ten jest w stanie optymalnie dobrać ilość opału w danej temperaturze. Funkcja ta ogranicza zużycie opału nawet o 20 - 30 procent i efektywnie minimalizuje ilość powstającego w ten sposób popiołu.
       2. Ekogroszek - przyjęło się mówić, że wszystkie piece retortowe to inaczej mówiąc piece na ekogroszek. Jest to sformułowanie zbyt uogólnione. Nowoczesne piece retortowe coraz częściej spalają także miał węglowy. Niektóre, bardziej zaawansowane ich modele przeznaczone są do granulatu z trocin pochodzenia naturalnego.
       3. Kontrola za pomocą aplikacji webowej - nowoczesne piece z podajnikami coraz częściej posiadają funkcję kontroli parametrów pieca w oparciu o... przeglądarkę internetową. Kocioł posiada specjalny czujnik, zsynchronizowany zresztą z sterownikiem pieca, dzięki któremu dane na temat poszczególnych parametrów kotła są udostępniane na serwerze producenta. Klient może otrzymać do nich dostęp po założeniu specjalnego konta i (ewentualnym) wykupieniu dodatkowych funkcji w ramach usługi Premium. Co ciekawe - dostęp do wspomnianej aplikacji można uzyskać zarówno przez komputer jak i przez urządzenia mobilne.
      
       Ekologia a retort - czyli dlaczego piece z podajnikami są tak przyjazne dla środowiska?
       Piece zasypowe (spalające opał od dołu) są w gruncie rzeczy nieekonomiczne. Choć w przypadku spalania "od góry" emitujemy w powietrze znacznie mniej trujących substancji, to i tak jest ich na tyle sporo, by wywołać efekt smogu. Piece z podajnikiem są o wiele bardziej ekonomiczne. Dlaczego?
       Po pierwsze dmuchawa do pieca wprowadza do paleniska optymalną ilość powietrza. Dzięki wyższej temperaturze opału, możliwe jest zredukowanie ilości emitowanych do atmosfery produktów spalania. Po drugie - ekogroszek jest opałem ekologicznym o wysokim (przewyższającym 26 Mj/kg) wskaźniku uzyskanej energii, z minimalnym dodatkiem siarki i niewielkim wskaźniku spopielenia (3 - 4 procent).
       Piece retortowe stanowią potencjał, którego jeszcze nie udało nam się do końca odkryć. Szkoda, bo w ten sposób inwestujemy w zdrowie swoje i swoich dzieci.
       Artykuł poleca sklep internetowy http://sklep.metalvit.pl.
      
                                                                        ---------- artykuł sponsorowany ----------
      
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl