UWAGA!

Teraz ja - Nowoczesny oręż w rękach burmistrzów?

 Elbląg, Nowoczesny oręż w rękach burmistrzów?

Od trzech lat na Zalewie Wiślanym pracuje międzynarodowa grupa badaczy, której celem jest dać do rąk, nie tylko burmistrzom i starostom, nowoczesne narzędzie zarządzania środowiskiem Zalewu Wiślanego. Model GEMS to amerykański produkt, który ma pracować dla potrzeb poprawy jakości środowiska Zalewu.

Model ma być rozbudowany i dostosowany w taki sposób, aby jak najdokładniej odzwierciedlał funkcjonowanie Zalewu Wiślanego. Precyzyjność modelu zależeć będzie w dużej mierze od wielości danych: geodezyjnych, meteorologicznych, hydrodynamicznych, biologicznych i chemicznych nie tylko z polskiej części Zalewu, ale również rosyjskiej. Stąd dobrze układająca się współpraca z Rosjanami w ramach projektu VISLA. Projekt ten to przedsięwzięcie, które już dzisiaj budzi zainteresowanie wielu jednostek badawczych z Trójmiasta i Kaliningradu.
       Właśnie na Zalewie Wiślanym zakończyła się kolejna kampania pomiarowa. Polsko-norwesko-szawjacarska grupa zbierała kolejne dane do modelu. Specjalistyczny sprzęt łączący się z satelitą pozwolił tym razem zebrać dane optyczne wody z Zalewu.
      

 


       Jest bardzo duża szansa, że już niedługo burmistrzowie gmin nadzalewowych, aby podjąć strategiczną decyzję dotyczącą poprawy jakości wód Zalewu Wiślanego, będą mogli zrobić to z przekonaniem, że wybrali najkrótszą i skuteczną drogę. Tym bardziej, że współpraca dla wspólnego dobra, jakim jest Zalew Wiślany, nie zna granic państwowych czy politycznych.
      
       Projekt VISLA - wsparcie udzielone przez Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.
      
      

Wowka Liczba publikacji: 66
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 5 0

A moim zdaniem...
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama