[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowodworzanie zapraszają na Dzień Osadnika

2019-09-13
Aktualizowany 2019-09-24 13:30
Elbląg, Nowodworzanie zapraszają na Dzień Osadnika

W sobotę, 28 września w Nowym Dworze Gdańskim obchodzony będzie Dzień Osadnika. To święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski, które ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław.

Już po raz szósty mieszkańcy regionu spotkają się w Nowym Dworze Gdańskim, by wspólnie wspominać swoich przodków, którzy odważyli się, tuż po wojnie przyjechać na Żuławy i przywrócić je do życia. Na ten jeden dzień miasto i mieszkańcy przenoszą się w czasie.
      - W zeszłym roku, oprócz stałych elementów naszego wspólnego święta, na uczestników czekały wydarzenia, związane z rekonstrukcją ślubu i wesela. Ten pomysł tak bardzo spodobał się naszym uczestnikom, że i w tym roku przygotowaliśmy dla nich coś wyjątkowego – tłumaczy Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. - Tym razem zapraszamy na Dożynki! Motywem przewodnim tegorocznego Dnia Osadnika będzie tradycyjne Święto Plonów.
      Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze" wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku.
      Następnie w kolorowym korowodzie, przy akompaniamencie dożynkowej kapeli, uczestnicy ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji.
      W programie m.in. pamiątkowe zdjęcie grupowe, występy ludowe, tańce i śpiew, animacje dla dzieci i wykłady historycznych. Nie zabraknie również osadniczego poczęstunku. Autentyczne gospodynie – córki żuławskich osadników będą serwować przysmaki z dawnych lat. Będzie prosto, swojsko i bardzo smacznie. Ponownie zarządzanie tą trudną strefą wzięła na siebie jedna z wolontariuszek Klubu Nowodworskiego - Maria Bernacka.
      - Jest coś takiego w zapachach i smakach, że potrafią nas w sekundę przenieść o setki kilometrów i dziesiątki lat w czasie. Dlatego w tym roku, naszych gości prosimy o również przyniesienie ze sobą dań, które pamiętają ze swojego dzieciństwa. Takich, które przygotowywały ich mamy lub babcie – mówi Maria Bernacka. - Chcemy, aby poprzez kuchnię swoich przodków, opowiedzieli nam historię swojej rodziny. Powojenni osadnicy przybywając na nieznane, żuławskie ziemie, za wszelką cenę starali się podtrzymać rodzime tradycje. Z jednej strony umożliwiały im utrzymanie własnej odrębności kulturowej, a z drugiej ułatwiały codzienne funkcjonowanie w nowej rzeczywistości. Dlatego w domach współczesnych Żuławiaków, tak często można znaleźć wielokulturowy wachlarz smaków z całej Polski. Usiądźmy przy wspólnym stole i na wzór dobrze znanych imprez "koszykowych” pokażmy żuławską gościnność – dodaje.
      
      Program VI Dnia Osadnika:
      11:30 – 12:00 Inscenizacja scen przybycia na Żuławy osadników po 1945 r.
      w wykonaniu SGO Pomorze (Stacja Żuławskiej Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29).
      12:00 – 12:30 Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych
      w stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (Dworcowa, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego).
      12:30 - 13:30 Inscenizacja „Dożynek” (Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17). Pamiątkowe zdjęcie grupowe. Świętowanie zebrania pierwszych plonów. Występy ludowe, tańce i śpiew, przy akompaniamencie lokalnej kapeli. Poczęstunek kuchni osadniczej przygotowany przez żuławskie gospodynie i dzielenie się specjałami przyniesionymi przez osadników przy wspólnym stole. Animacje dla przebranych dzieci.
      
      Wykłady historyczne:
      13.30-14.00 dr Marcin Owsiński - “Tradycja i polityka. Pierwsze powojenne dożynki na Żuławach i Pomorzu w relacjach z epoki.”.
      14.00-14.30 dr Aleksandra Paprot-Wielopolska - “Jaki strój powinni nosić mieszkańcy Żuław?  O współczesnym poszukiwaniu wyznaczników dla stroju regionalnego”.

inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama