UWAGA!

O parkowaniu na "kopercie"

 
Elbląg, Ewa Cybula, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności
Ewa Cybula, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności (fot. AD)

Od kiedy zmieniły się przepisy dotyczące wzoru oraz trybu wydawania i zwrotu kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych, liczba uprawnionych do parkowania na "kopertach" znacznie się zmniejszyła. O tym, kto może z kart korzystać i gdzie na terenie miasta nowe karty należy wyrobić mówi Ewa Cybula, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Marta Kowalczyk: - Według znowelizowanych przepisów „stare” karty miały stracić ważność z dniem 30 listopada 2014 roku, datę tę jednak przesunięto na 30 czerwca 2015 roku. Dlaczego tak się stało?
       Ewa Cybula: - 10 października br. Sejm zdecydował o przedłużeniu okresu ważności tzw. starych kart parkingowych do dnia 30 czerwca 2015 roku. Aktualnie projektem ustawy zajmie się Senat. Powodem tego działania były obawy, czy Powiatowe Zespoły Orzekające z uwagi na kumulację ilości wniosków zdąża z ich obsługą przed 30 listopada 2014 roku.
      
       - Zmieniły się przepisy. Zmienił się też wzór kart parkingowych, które posiadają teraz zabezpieczenia przed kopiowaniem. Kto stracił uprawnienia do parkowania na „kopercie”?
       - Osoby posiadające lekki stopień niepełnosprawności oraz osoby , które nie otrzymają w orzeczeniu o niepełnosprawności w punkcie 9 przesłanki określonej w art.8 ust. 3a pkt1 i 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r.-Prawo o ruchu drogowym ( Dz.U.z 2012r.poz.1137, z póź.zm.) o wskazaniu do wydania karty parkingowej.
      
       - Czy w Elblągu osób, które straciły uprawnienia do parkowania na „kopercie”, jest dużo?

       - Z uwagi na wydłużenie okresu ważności kart parkingowych osoby zainteresowane w dalszym ciągu posiadają uprawnienia do parkowania na kopercie.
      
       - A kto nadal jest uprawniony do parkowania na „kopercie” według nowych przepisów?

       - Według nowych przepisów kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Od 1 lipca 2014 r. kartę parkingową może otrzymać:
       - osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się, na podstawie orzeczenia wydanego po 1 lipca 2014 r.
       - osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) na podstawie orzeczenia wydanego po 1 lipca 2014 r.
       - osoba do 16 roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się na podstawie orzeczenia po 1 lipca 2014 r. - W przypadku osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności przed 1 lipca 2014 r., spełnienie tych przesłanek może zostać stwierdzone w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).
       - Gdzie i do kiedy uprawnieni mieszkańcy naszego miasta mogą się zgłaszać po nowe karty?
       - Nowe karty parkingowe bezterminowo wydawane są w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Elblągu przy ul. Winnej 9.
      
       - Jakie dokumenty są potrzebne, żeby nową kartę wyrobić?
       - Należy złożyć: wniosek o wydanie karty parkingowej, fotografię o wymiarach 3,5 cm x 4,5 cm, odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby, której wniosek dotyczy, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami i dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty parkingowej w kwocie 21 zł. - Składając wniosek przedstawia się do wglądu oryginał wraz z kserokopią prawomocnego orzeczenia o niepełnosprawności, o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień - wraz ze wskazaniem do karty parkingowej. Dodam, że osoby, które po 1 lipca 2014 r. muszą uzyskać nowe orzeczenie ze wskazaniem do uzyskania karty parkingowej – najpierw muszą stanąć na komisji orzekającej, a dopiero potem, w razie uzyskania uprawnienia do otrzymania karty, uiścić opłatę za jej wyrobienie.

  Elbląg, Karta według wzoru
Karta według wzoru (fot. AD)


      
       - Jak długo trzeba czekać na nowy dokument?
       - W pierwszej kolejności wydajemy karty osobom, które nie posiadają tego dokumentu, a są do tego uprawnione. Osoby posiadające tzw. stare karty parkingowe ważne do 30 czerwca 2015 r., aktualnie oczekują na nowy dokument około trzech tygodni.
      
       - Ile osób, zgłosiło się już do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, żeby wyrobić kartę uprawniającą do parkowania na kopercie według nowych zasad?

       - Na dzień 17 października 2014 roku wydaliśmy około 200 nowych karty parkingowych.
      
       - Co trzeba przekazać osobom niepełnosprawnym w związku z wdrażaniem w naszym mieście nowych przepisów dotyczących korzystania z kart parkingowych?
       - Nowe przepisy wprowadziły zmiany w sposobie ubiegania się o nową kartę parkingową. Wniosek o wymianę lub wyrobienie nowej karty należy składać osobiście w Zespole ds. Orzekania. Kartę parkingową należy także odebrać osobiście, okazując dokument tożsamości, lub przez pełnomocnika, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz pisemnego pełnomocnictwa do odbioru karty. Kartę parkingową wydaje się osobie prywatnej maksymalnie na 5 lat , placówce na 3 lat. Osoby zainteresowane mogą uzyskać informację na temat nowych kart parkingowych pod numerem telefonu 55 235 97 88.
      
       - Dziękuję za rozmowę.
      

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • WRESZCIE POŁOWA CWANIACZKÓW CO POWYRABIALI SOBIE KARTY ODEJDZIE Z KWITKIEM. Przez takich nygusów ludzie na prawdę niepełnosprawni mają dodatkową lataninę po urzędach. Jednak wyjdzie to na dobre i będą mieli gdzie stawać auta. MOŻE PORTEL ZROBI ARTYKUŁ PO WYMIANIE ILE OSÓB MIAŁO A ILE MA DALEJ TE KARTY. Obstawiam z obserwacji że przynajmniej 50%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  4
  mariusz605(2014-10-18)
 • W Niemczech osoba posiadająca stosowny dokument i oznakowanie samochodu ma prawo w szczególności parkować na tzw. kopercie a także w miejscach nieoznaczonych, jeśli tylko takie parkowanie nie stwarza zagrożenia dla ruchu i nie stanowi utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego. A SŁYSZAŁEM, że u nas za zaparkowanie poza kopertą oznacza mandat. Prawda to czy nie, bo nie chce mi się wierzyć. .. zachce redakcja dopytać o tę kwestię?
 • Zapewne lekarze i tak dostaną karty. Przecież orzecznicy to też lekarze.
 • tak u nas jak sie postawi nawet na parkingu platnym a jezeli sa zajete dane dwa miejsca juz przez auta z karta a 3ci stanie obok gdzies wykladajac karte dostanie mandat jak nie wykupi "biletu". doswiadczylam to na wlasnej skurze. pozatym dziwne ze mamy orzezcenie do 30.04.2016 roku wiec co to oznacza? ze musimy przed 30.06.2015 stanac znowu na komisje???
 • no i "paniusie" w szpileczkach z załatwionymi kartami na lewo też parkują na kopertach
 • prawda, ja takowy dostałem.
 • pod E. Leclerc parkuje codziennie robiac zakupy i naprawde moze raz czy dwa widzialam, zeby na miejscu dla inwalidy parkowal inwalida -najczesciej stoja tam wypasione auta wlascicieli, ktorym naprawde daleko jest do inwalidzctwa i oczywiscie nie maja zanej naklejki. ani razu nie skutkowalo to mandatem lub inna kara
 • A na Gwiezdnej gosciu który sprzedaje płyty tarasuje cały dzień miejsce dla niepełnosprawnych. To jest chyba miejsce na czasowe zaparkowanie a nie na cały dzień bo on sobie do pracy przyjeżdża.
 • nie kazda niepelnosprawnosc widac!!!!! a ja takowej naklejki nie posiadam na szybie poniewaz posiadam karte parkingowa ktora wykladam za szybe jak staje na miejscu oznaczonym koperta. ..
Reklama