UWAGA!

O pokoju zamiast o wagarach

 
Elbląg, Jedną z atrakcji festiwalu był pokaz mody
Jedną z atrakcji festiwalu był pokaz mody (fot. Anna Dembińska)

Pierwszy dzień wiosny to tradycyjnie Dzień Wagarowicza. Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 lekcji nie mieli. Mogli za to podczas Festiwalu Wartości dla Pokoju dowiedzieć się, co się robi na misjach, jak rozmawiać w języku migowym i poznać wiele innych ciekawych zagadnień. Zobacz zdjęcia.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 (czyli II Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum nr 3) od kilku lat zachęca młodzież, by pierwszy dzień wiosny zamiast na wagary, przyszli jednak do szkoły. Lekcji dzisiaj nie było, ale na brak nudy uczniowie narzekać nie mogli. Od 9 do 13 w salach lekcyjnych, gdzie na co dzień uczniowie badają przebieg funkcji kwadratowej, zajęcia prowadzili m.in. klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu i tłumaczka języka migowego.
       - Jednego roku angażujemy nauczycieli, którzy przedstawiają treści przyrodnicze, a następnego treści humanistyczne, żeby podczas cyklu kształcenia młodzież mogła doświadczać różnych dziedzin – wyjaśniała Renata Świąder, wicedyrektor ZSO nr 2.
      
       Muzułmanka na wybiegu
      
W tej edycji festiwalu było humanistycznie. - W tym roku uczniowie naszej szkoły realizują międzynarodowy projekt „Moda dla pokoju”, to też nas trochę zainspirowało – dodała Renata Świąder.
       A skoro moda, to nie mogło zabraknąć pokazu mody (który rozpoczął festiwal). Na wybiegu zaprezentowały się modele i modelki w strojach kibiców, muzułmanka ubrana zgodnie z wymogami swojej religii (widać było tylko oczy, ale modelka ubrana była w „normalne” ubrania: płaszcz, spodnie), Żyd (żywcem wyjęty z przedwojennych Nalewek), młody biznesmen, zakonnik, młoda para w drodze przed ołtarz.
       - Zainspirowałem się kulturą żydowską z okresu II wojny światowej. Chciałem pokazać w tym przebraniu, że wszyscy są równi, nawet jak są prześladowani – mówił Kazimierz Deputat, który wystąpił w przebraniu Żyda.

  Elbląg, W szkole odbyły się m.in. zajęcia z języka migowego
W szkole odbyły się m.in. zajęcia z języka migowego (fot. AD)


       W szkolnych salach na uczniów czekali niecodzienni goście. - Jako klub sportowy Atak będziemy przedstawiać integrację osób niepełnosprawnych i zdrowych. Pokażemy nasze osiągnięcia, imprezy, które organizujemy. Mamy w klubie sekcję siatkówki na siedząco, gdzie w jednej drużynie grają osoby niepełnosprawne i zdrowe. Mieliśmy okazję grać z gwiazdami sportu, polskich seriali. Rozegraliśmy tez mecze z profesjonalnymi siatkarzami i wygraliśmy – mówił Krzysztof Wojtaszek, kierownik IKS Atak.
       IKS Atak może pochwalić się m.in. jedyną w Polsce drużyną hokeja na sledżach oraz organizacją imprez rangi mistrzostw Europy i Świata.
      
       Lekcja o misjach
      
Kilka sal lekcyjnych dalej na uczniów czekali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - Chcemy zainteresować młodzież misjami, szczególnie w krajach, które są przez Europę zapomniane. W tych krajach misjonarze są często jedynymi nosicielami jakiejkolwiek nadziei dla ludności tubylczej – zdradził Dawid Krawiec, kleryk z Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. - Caritas Polska zorganizowała akcję, w ramach której przez pół roku można przesyłać 500 zł na rzecz wybranej rodziny. Te pieniądze są wykorzystywane przez konkretne rodziny aby zakupić najbardziej potrzebne produkty żywnościowe i wodę.
       Niemal w każdej sali coś się działo: uczniowie poznawali działalność fundacji „La Strada”, jak zmieniała się moda na przestrzeni wieków, tajemnice medialnego savoir-vivre czy to, jak radzić sobie z mową nienawiści. A kto był zmęczony nadmiarem wiedzy, mógł obejrzeć spektakl teatralny „Rozmowa mistrza Polikarpa ze śmiercią” w wykonaniu uczniów szkoły. Ukoronowaniem festiwalu była debata z Dariuszem Supłem, zastępcą dyrektora biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Lewacka propaganda już w szkołach. Nikt nie jest nikomu równy i nigdy nie był! Każdy jest inny! Komu równi są ludzie uważający się za Naród Wybrany, Polakom? Czy polacy-kafirowie są równi muzułmanom? Od kiedy? Ale już pominę kwestie religijne i kulturowe, bo na to ludzi mają wpływ. Ale rasy też są sobie równe? Skoro wszyscy jesteśmy sobie równi, to czemu Murzyni mają szerokie nosy i ciemną skórę? Czy nie dlatego, by wdychać ciut więcej powietrza, które jest rzadsze z powodu temperatury? Czy nie dlatego, że ich organizmy nie muszą tego powietrza tak ogrzewać podczas wdychania? Czemu mają ciemniejszą skórę - czy nie dlatego, by ochraniać ją przed promieniami słonecznymi i jego konsekwencjami? Czemu Azjaci mają wąski nosy? Czy nie dlatego, że mieszkali w zimniejszym klimacie i wąskie nosy w większym stopniu ogrzewają powietrze? Czemu mają wąskie oczy? Czy nie dlatego, że lepiej chronią je przed mrozami i wyschnięciem? Czemu mają czarne, gęste włosy - czy nie dlatego, by w mniejszym stopniu wychładzać głowę (przypominam o surowszym klimacie, w którym mieszkali pierwotnie)? Nie, nikt nie jest sobie równy i nigdy nie będzie! Czemu profesor ma być równy jakiemuś patusowi, któremu nie chciało się uczyć?
 • "Moda dla pokoju ?". Czyli jak będziecie się ubierać jak muzułmanie, zachowywać jak oni oraz przyjmiecie ich wiarę to będzie pokój, inaczej niewierni będą biedni. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  10
  Anonimek1(2017-03-21)
 • Muzulmanska moda??? to juz zescie calkiem oczadzieli, na calym swiecie zamachy a wy sie zachwycacie muzulmanami?? nastepny temat zydowski- jak przeprowadzono atak na WTC zadnego Zyda w pracy nie bylo, ciekawe dlaczego???
 • A więc Islam to po prostu moda i przeminie? Tylko jest mały problemik: " مَنْ بَدَّلَ دِينَهُ فَاقْتُلُوهُ ". Ale może to i dobrze? Będzie mniej takich, jak Wy :)
 • Zastanów się nad tym co piszesz
 • Zastanowiłem się. Masz mi coś konkretnego do zarzucenia? Proszę sprostować w takim razie i wyprowadzić z błędu mnie i czytających :)
 • Jestem za równością wszystkich ludzi, którzy tak bardzo różnią się od siebie. Nawet taki rasista jak Ty jest równy, choć w Twoim przypadku równy złodziejowi z biedronki.
 • Mylisz pojęcia równy nie znaczy taki sam nie każdy muzułmanin To terrorysta po za tym co z tego ze Murzyni maja inny kolor skory skoro mogą żyć na tym samym poziomie co my i właśnie to jest równość
 • @IdzPanWCh... - I co w związku z tą równością zrobisz? Zmienisz innym wiarę i ustrój polityczny? Będziesz się bawić w inżynierię genetyczną? Druga sprawa - podaj chociaż jedno rasistowskie zdanie w moim pierwszym komentarzu. Tfu, to będzie za trudne - podaj chociaż rasistowską połowę zdania. Nigdzie też nikogo nie obraziłem, a już na pewno nie Ciebie. Za to Ty obrażasz mnie. Czy w związku z tą "równością" ja powinienem teraz obrazić Ciebie? Nie zrobię tego, pokażę, że jestem lepszy :) I co, łyso?
 • Za co te minusy modnisie, nie znacie Koranu i Sunny? To po co się bawicie w Islam?
 • Witam ...wydaje mi się że pan/i nie zrozumiała przekazu tego wydarzenia
 • Niemcy płaczą, Francja płacze. Wiele ofiar śmiertelnych a Wy to propagujecie? Ludzie ogarnijcie się i przejrzyjcie na oczy!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  gienek654(2017-03-21)
Reklama