UWAGA!

O szansach edukacyjnych młodzieży wiejskiej

2008-06-11
Aktualizowany 2008-06-17 23:59

18 czerwca w kinie Światowid o szansach edukacyjnych mieszkańców wsi dyskutować będą przedstawiciele MEN, Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, pracownicy organizacji pozarządowych i wykładowcy uniwersyteccy.

Konferencja „Wsi spokojna, wsi wesoła - czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju”, podsumuje półroczny projekt, w którym uczestniczyły dzieci z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie.
     Stowarzyszenie „Jantar” od lutego realizuje program pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich powiatu elbląskiego i braniewskiego Aktywnymi uczestnikami działań projektowych jest 45-osobowa grupa dzieci w wieku 9-13 lat z gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie. Dzieci w co drugą sobotę dowożone są do Centrum Kultury „Światowid”. Tu uczestniczą w zajęciach edukacyjnych i warsztatach prowadzonych przez doświadczonych ekspertów i pedagogów. Bardzo ważnym punktem programu są warsztaty informatyczne, kurs języka angielskiego oraz korepetycje z języka polskiego i matematyki. Dzięki systematycznej pracy z nauczycielami adresaci projektu poprawiają oceny szkolne i szybko uczą się obsługi komputera. Ponadto cała ekipa aktywnie uczestniczy w cyklu zajęć artystycznych z zakresu plastyki, muzyki i tańca. Ich celem jest rozwój talentów i zachęcenie młodzieży do aktywnego uczestnictwa w działaniach kulturalnych. W ramach dodatkowych zadań-niespodzianek młodzież odwiedziła Teatr im. A. Sewruka, kino, Muzeum Archeologiczno-Historyczne.
     Patronat honorowy nad projektem objęli wójtowie gmin Wilczęta, Markusy i Gronowo Elbląskie. Przedsięwzięcie dofinansowano ze środków Kompanii Piwowarskiej S.A. (w ramach akcji społecznej „Warto być za”), a także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
     Efekty realizacji projektu zostaną zaprezentowane 18 czerwca podczas konferencji w kinie Światowid pn. „Wsi spokojna, wsi wesoła - czyli jak stworzyć młodzieży wiejskiej odpowiednie warunki do rozwoju”.
     
     Program konferencji - 18 czerwca, godz. 12-15.
     - „Równe prawo do nauki oraz przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci z terenów wiejskich - rozwiązania systemowe”: Cezary Zawistowski, naczelnik Wydziału ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych Ministerstwa Edukacji Narodowej; Michał Tatarek, pełnomocnik Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
     - „Wyrównywanie szans edukacyjnych w środowisku wiejskim”: dr Krystyna Kutiak-Zakrzewska (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)
     - „Wykluczenie i marginalizacja dziecka wiejskiego”: prof. nadzw. Jan Papież (Uniwersytet Gdański)
     - „Działalność FAPA na rzecz młodzieży wiejskiej”: Dariusz Klimczak, specjalista ds. projektów Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA w Warszawie
     - „Wsi spokojna, wsi wesoła modelowym programem pomocy dzieciom i młodzieży z terenów wiejskich”: Antoni Czyżyk, Stowarzyszenie „Jantar” w Elblągu.
     
     Spotkaniu w kinie Światowid towarzyszyć będzie wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczestników projektu „Wsi spokojna, wsi wesoła…”.
     Konferencja adresowana jest do nauczycieli, pedagogów, reprezentantów instytucji publicznych, ośrodków pomocy społecznej, stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz wsi oraz wszystkich osób zainteresowanych tematem edukacji na wsi. Słuchacze otrzymają pisemne potwierdzenie uczestnictwa w konferencji. Swój udział należy zgłosić mailowo lub telefonicznie: tel. 055 611 20 83, mail: jedrzej.rusinski@swiatowid.elblag .
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama