UWAGA!

Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego w SOSW nr 2

 
Elbląg, Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego w SOSW nr 2
fot. nadesłana

5 listopada w Specjalnym Ośrodku Szkolno Wychowawczym Nr 2 w Elblągu odbyło się seminarium ,, Świat języka romskiego” w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego.

Dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji ,,Kali Sara”  w dniu 5 listopada 2009 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu.
       Świętowanie tego dnia jest okazją do rozmowy o wyjątkowym języku, który jako jeden z niewielu na świecie nie ma swojej pisanej formy, a historia i tradycja przekazywane są ustnie. O tym jak ważne jest to święto dla każdego Roma dowiedzieliśmy się od prelegentów:
       - prezesa Centralnej Rady Romów w Polsce, dziennikarza, pedagoga, pisarza romskiego Stanisława Stankiewicza - ,,Język romski – pochodzenie, znaczenie oraz dialekty języka”;
       - kulturoznawcy, dziennikarki, trenerki tańca romskiego Karoliny Kwiatkowskiej - ,,Dziecko romskie w szkole”;
       - wiceprezesa Centralnej Rady Romów w Polsce, asystenta edukacji romskiej, dziennikarza Karola Kwiatkowskiego - ,,Edukacja młodego pokolenia Romów”.
       Spotkaniu towarzyszył śpiew i taniec oraz prezentacja poezji romskiej w języku romani.
       Seminarium zaszczycili swą obecnością asystenci edukacji romskiej miedzy innymi z Bydgoszczy, Świecia, Olsztyna, Radomia i Białegostoku, dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy elbląskich placówek oświatowych oraz Romowie z Elbląga.
       Ważnym gościem uroczystości była Joanna Wańkowska-Sobiesiak Pełnomocnik Wojewody Warmińsko-Mazurskiego ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych. 
       Uroczystość była jednym z działań projektu pt ,,Integracyjna, romska świetlica szkolna – działalność edukacyjna, wychowawcza i kulturalna na rzecz integracji społecznej”.
      
organizatorzy
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama