UWAGA!

Obok voucherów – wizy

Rosyjscy politycy od pewnego czasu starają nagłośnić sprawę trudnej sytuacji, w jakiej znajdą się mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego po wstąpieniu Polski i Litwy do Unii Europejskiej.

Tematem numer jeden od wielu miesięcy są wizy, jakie już w niedługim czasie będą musieli posiadać mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego, pragnący przejeżdżać przez terytorium Polski i Litwy w drodze do Rosji.
     Obecnie obowiązują uproszczone zasady wjazdu do Polski. Najczęściej wystarczy kupić na bazarze lub w biurze podróży za kilkanaście rubli tzw. vouchery, niby-dokument, umożliwiający wjazd i pobyt na terenie Polski. Od dawna jest dyskutowana sprawa fikcyjności tych blankietów, jak i braku jakiejkolwiek kontroli (po obu stronach granicy) przy wydawaniu tych druków.
     30 kwietnia Agencja "Kaskad" podała, powołując się na Jarosława Czubińskiego, Konsula Generalnego RP w Kaliningradzie, że od 1 maja br. obywatele rosyjscy, pragnący wjechać do Polski mogą to uczynić również na podstawie wiz, wydanych przez polski konsulat w Kaliningradzie.
     Nie jest to jednak niespodziewane, jednostronne i obowiązkowe wprowadzenie przez Polskę wiz dla Rosjan. Nadal będą obowiązywały też stare zasady - będzie dopuszczane podróżowanie do Polski na podstawie voucherów. Wizy będą wprowadzane stopniowo - równolegle z wycofywaniem voucherów. Zastosowane zasady mają umożliwić - zdaniem konsula Jarosława Czubińskiego - na bardziej płynne i możliwie bezkolizyjne przejście do następnego etapu, jakim stanie się wymóg obowiązkowego posiadania wiz dla obywateli rosyjskich, które ostatecznie powinny być przez Polskę wprowadzone w lipcu przyszłego roku.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama