UWAGA!

Oby w Elblągu nie rozbolał cię ząb w nocy...

 Elbląg, Oby w Elblągu nie rozbolał cię ząb w nocy...
Fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Ponadstutysięczne miasto, jakim jest Elbląg, na nocną opiekę stomatologiczną póki co nie ma co liczyć. W razie dotkliwego bólu zęba mieszkańcom w ostateczności pozostaje wycieczka do Olsztyna lub Gdańska.

Ślady po działalności (w różnej formie) nocnego pogotowia stomatologicznego w Elblągu i w różnych miejscach regionu można wprawdzie znaleźć w sieci, ale są to zwykle dane nieaktualne. Na wizytę w ramach NFZ-u, a także – na ile wiemy – prywatną, w nocy nie ma co liczyć (korekta: jak się dowiedzieliśmy, prywatnie nocne pogotowie dentystyczne działa przy ul. Myliusa 20). Stąd jeśli elblążanina znienacka rozboli ząb, a chciałby znaleźć pomoc na NFZ, pozostaje mu przeczekać do rana na środkach przeciwbólowych lub wybrać się do bliższego Gdańska lub do nieco bardziej oddalonej stolicy Warmii i Mazur. Temat braku nocnej opieki stomatologicznej w ramach NFZ w Elblągu powraca, postanowiliśmy zwrócić się z pytaniami o możliwość jej uruchomienia w mieście. A możliwość jest, jednak nie ma zainteresowanych świadczeniem takich usług.

- Na terenie Elbląga żaden podmiot nie realizuje świadczeń w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej – przyznaje Agnieszka Budziszewska z zespołu komunikacji społecznej i promocji Warmińsko-Mazurskiego OW NFZ. - Świadczenia w tym zakresie realizuje na terenie oddziału tylko jeden świadczeniodawca, Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów „ZDROWIE" Niepubliczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Olsztynie. Oddział corocznie zabezpiecza w planie finansowym środki na realizację takich świadczeń i regularnie ogłasza uzupełniające postępowania konkursowe w celu zapewnienia lepszego do nich dostępu na pozostałym obszarze województwa. Niestety od lat, mimo znaczącego podniesienia ceny ryczałtu, nie ma podmiotów chętnych do realizacji świadczeń w zakresie stomatologicznej pomocy doraźnej - podkreśla Agnieszka Budziszewska. Na jakie zyski mogłaby liczyć poradnia stomatologiczna realizująca nocną opiekę? - Cena ryczałtu, (świadczenia udzielone w czasie 12 - to godzinnego dyżuru) od 1 lipca 2023 roku będzie wynosić 2 074,28 zł - brzmi odpowiedź.

Osobę, którą nagle rozboli ząb, niekoniecznie interesuje podział administracyjny i oddział NFZ-u, w ramach którego działa dana placówka. Dodajmy więc, że najbliżej Elbląga nocna opieka stomatologiczna realizowana jest w gabinecie SKIM przy ul. Kazimierza Górskiego 1... w Gdańsku, a więc obok Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Jak podaje pomorski NFZ, świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej są realizowane od poniedziałku do piątku w godzinach od 19 do 7 oraz całodobowo w soboty, niedziele i w święta. W sąsiednim województwie taką opiekę ma jeszcze zapewnioną Gdynia i Rumia.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama