UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Ocalić od zapomnienia - historia ppłk. Adama Skoczyckiego

 
Elbląg, Ocalić od zapomnienia - historia ppłk. Adama Skoczyckiego
fot. nadesłana

Wczoraj (27 kwietnia) w ZSO nr 2 w Elblągu został posadzony dąb upamiętniający ppłk. Adama Skoczyckiego, oficera Wojskowego Instytutu Geograficznego, zamordowanego w Katyniu w kwietniu 1940 r.

Wydarzenie to związane jest z realizacją projektu „Ocalić od zapomnienia”, którego celem jest uhonorowanie prawie 22 tysięcy ofiar zbrodni NKWD. Oprócz zasadzenia dębu celem programu jest zebranie informacji na temat osoby, której poświęcony jest dąb.
       W szkole została zaprezentowana wystawa, która przedstawia karierę wojskową, zainteresowania Adama Skoczyckiego oraz tragedię, która to wszystko przerwała - wydarzenia września 1939 r. Wystawa została przygotowana m.in. w oparciu o dokumenty z Centralnego Archiwum Wojskowego, Biblioteki Narodowej, dokumentów Instytutu Sikorskiego w Londynie dostępnych w internecie.
       Adam Skoczycki urodził się w 1898 roku w Tarnopolu, w 1916 został wcielony do armii armii austriackiej, z tego powodu maturę zdawał w trybie nadzwyczajnym w październiku 1916. W 1918 roku wstąpił do wojska polskiego, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, w 1923 r. ukończył Szkołę Topografów. Jego pasją była fotografia, a szczególnie dokumentowanie krajobrazu kulturowego Polesia. Część jego fotografii została wydana w formie pocztówek. Podczas uwięzienia w obozie w Kozielsku Adam Skoczycki redagował opozycyjną antysowiecką gazetę „Monitor kozielski”. Uroczystość uświetnił występ zespołu szkolnego, który wykonał dwa utwory Jacka Kaczmarskiego „Balladę katyńską” oraz „Jałtę”.
      
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama