UWAGA!

Ocalić od zapomnienia

 
Elbląg, Ocalić od zapomnienia
fot. nadesłana

Podczas pobytu w stolicy kobieta napisała tekst najpopularniejszej piosenki okupowanej Warszawy "Siekiera, motyka", a także "Pamiętnik z oblężonej Warszawy". W listopadzie 1942 r. została aresztowana przez Gestapo, po długim śledztwie wysłano ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a dwa lata później do Ravensbruck - 11 października w Gimnazjum nr 7 odbył się konkurs na temat działalności Anny Jachniny.

W dniu 11 października odbył się konkurs szkolny na temat działalności Anny Jachniny, w którym brali udział uczniowie z klasy 1d, 2a, 3b i 3c. Konkurs był zainspirowany wystawą "Ocalić od zapomnienia". Anna Jachnina, ps. Hanna, Hanka (1914-1996), która poświęcona jest w całości tytułowej bohaterce, zaangażowanej w czasie wojny w działalność konspiracyjną.
       Podczas pobytu w stolicy kobieta napisała tekst najpopularniejszej piosenki okupowanej Warszawy "Siekiera, motyka", a także "Pamiętnik z oblężonej Warszawy". W listopadzie 1942 r. została aresztowana przez Gestapo, po długim śledztwie wysłano ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz, a dwa lata później do Ravensbruck. W kwietniu 1945 r. trafiła do Szwecji. Do kraju powróciła w 1947 r., najpierw do Gdańska, następnie do Bydgoszczy, gdzie mieszkała aż do śmierci. W Bydgoszczy zorganizowała praktycznie od podstaw regionalną rozgłośnię radiową. Jej audycje cieszyły się ogromną popularnością. Wystawa "Ocalić od zapomnienia". Anna Jachnina, ps. Hanna, Hanka po raz pierwszy została zaprezentowana w Bydgoszczy 7 listopada 2011 r., a w 2013 roku została sprowadzona z Gdańska do naszego gimnazjum.
       Organizatorami konkursu były: Magdalena Ciesielska i Sylwia Baranowska - nauczyciele Gimnazjum nr 7.
      
      
Gimnazjum nr 7
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama