UWAGA!

Od 70 lat uczą ekonomii

 
Elbląg, Uroczysta gala z okazji jubileuszu szkoły odbyła się w Światowidzie
Uroczysta gala z okazji jubileuszu szkoły odbyła się w Światowidzie (fot. AD)

W 1947 r. powstaje Państwowe Gimnazjum i Liceum Handlowe w Elblągu. Tak zaczyna się 70-letnia historia elbląskiego „Ekonomika”, czyli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Dzisiaj (6 października) absolwenci, nauczyciele i uczniowie świętowali okrągły jubileusz swojej szkoły. Zobacz zdjęcia.

Do szkoły przy ulicy Bema chodziły całe pokolenia elblążan. Nie każdy jednak pamięta, że pierwsza siedziba powstałego w 1947 r. Państwowego Gimnazjum i Liceum Handlowego w Elblągu mieściła się przy ulicy Traugutta 94. Dopiero dwa lata później szkoła przeniosła się pod „właściwy” adres - na ul. Bema 50.
       Przez 70 lat istnienia nazwa szkoły zmieniała się wielokrotnie. Ostatnio w 2012 r.
       - Decyzją Rady Miejskiej V Liceum Ogólnokształcące zostało włączone do Zespołu Szkół Ekonomicznych  – mówił Jerzy Kawiecki od 26 lat dyrektor szkoły, której obecna nazwa to Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. 
       W ciągu tych 70 lat mury placówki opuściło prawie 12 tysięcy absolwentów. Wśród nich byli nie tylko ekonomiści, bankowcy, handlowcy, ale także typowi humaniści.
       - Pamiętam taką uczennicę, która sprawiała mi bardzo dużo kłopotów. Była niesforna, ale mądra – ona mogła sobie pozwolić. Pisała wiersze, wygrywała konkursy, w tym indeks na Uniwersytet Jagielloński. Pamiętam ją też z tego powodu, że ona jedyna pamiętała o moich urodzinach i co roku wysyłała mi swój wiersz – wspominała Urszula Tyszka, emerytowana nauczycielka języka polskiego w "Ekonomiku".  
       Urszula Tyszka do pracy w szkole przyszła zaraz po studiach, w 1968 r.
       - Wtedy szkoła była, powiedziałabym, umundurowana. Były fartuszki, tarcze, ceremoniał, apele. Wszystko było równo, sztywno, dyscyplina. Mnóstwo było kół zainteresowań, wycieczek. Teraz jak spotykam naszych absolwentów z dawnych lat, to oni wspominają te rajdy, wycieczki, konkursy, apele, akademie – wspomina Urszula Tyszka.
       A jak jest dziś?
       - To szkoła z tradycjami, z super osiągnięciami. Szkoła, która dba o swoich uczniów – zachwalał swoja placówkę Jerzy Kawiecki.
       O tym, że ZSEiO jest ważnym punktem na mapie dzisiejszego Elbląga i ważnym miejscem w życiorysie wielu elblążan świadczą tłumy gości, które dziś przyszły na uroczystą galę w kinie „Światowid”. Po gali goście, uczniowie i grono pedagogiczne przeniosło się do budynku szkoły, aby tam wspominać lata spędzone w "Ekonomiku".
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A ilu z tych absolwentów po zdobyciu wykształcenia, faktycznie podjęło pracę w swojej branży? Pewnie połowa siedzi na kasie w Biedronce lub robi karierę na zmywaku w Anglii?
 • trzeba przyznać, że organizacyjnie Ekonomik w takich imprezach bije na łeb pozostale szkoły
 • niech się 1 i 2 liceum uczą jak się robi uroczystosci rocznicowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  7
  swiadek i tu i tu(2017-10-06)
 • Wielu podjęło pracę w swojej branży, ale zawsze trafi się ktoś taki jak Ty, który będzie niezadowolony ze wszystkiego. Smutne natomiast jest to, że na gali z okazji 70 cio lecia szkoły pojawią się garstka absolwentów, przez 70 lat pewnie średnio rocznie szkołę kończyło c. a. 100 osób co daje niebagatelną ilość 7000 osób oczywiście pewnie część z nich nie żyje zatem przyjmijmy że żyjących jest jeszcze około 3-4 tyś a na gali pojawia się zaledwie kilkadziesiąt osób, mam nadzieję, że tak jak i u mnie główną przyczyną absencji były obowiązki zawodowe. Przepraszam z tą statystykę, ale jak zobaczyłem profesora (to chyba on) Raźnego na zdjęciu nie mogłem sobie odmówić :)
 • Ja jestem tylko ciekaw ile taka gala kosztuje: sala, orkiestra, kwiaty, pamiątki itp. Czy nie można mniejsza fetą takich rocznic obchodzić? Takie spotkania poklepujących się po plecach kolegów nic nie dają. Te pieniądze można przeznaczyć na nieco szczytniejsze cele np. wyposażenie sal TE czy dodatkowe nagrody dla nauczycieli. A może remot którejś z klas. Ale i tak gratuluję. ..
 • Z początku gala wydawała mi się strasznie nużąca, bardzo spodobały mi się jednak występy uczniów, świetnie się bawiłam oglądając ich na scenie, moim zdaniem uratowali całą tę uroczystość. Pozdrawiam :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  2
  Absolwentka ekonomika(2017-10-06)
 • Mówisz o sobie ? Szkoła przygotowała ich do pewnego sektora ekonomiczno finansowego, księgowi etc.
 • @fffffff - Miły malkontencie. Chodziłem do szkoły w latach 92-96,wcześniej w podstawówce była jedna sala audiowizualna natomiast w ekonomiku każda klasa miała video. Wycieczki krajoznawcze od pierwszego dnia. Czuć było różnicę. na lepsze. W kraju tuż po komunie, ekonomik to takie okno do zachodu. Nie pojmiesz tego jeśli ukończyłeś gimnazjum. Cztery osoby na jedno miejsce to już mówi za siebie. Szkoła elit jakby dziś sie powiedziało. A dziś co po niej? Z łatwością ukończyło się studia magisterskie oraz podyplomowe, niektórzy doktoranckie. Nie znam bezrobotnego kolegi. Nie znam kogoś kto by miał mniej niż średnia krajowa, nie znam osób pracujących na zmywaku w WB. Szkoda mi Ciebie, mogłeś skończyć ekonomik może dziś nie wyrzygiwałbyś frustracji.
 • Wielkie brawa dla uczniów grających na scenie, dali świetny występ!!!!
 • Ludu elbląski, szkoła jest zacną 70- latką, wykształciła przez lata wielu wspaniałych absolwentów, a tu znów jakieś złośliwości, osobiste animozje wobec dyrektora, naprawdę brzydko. Pozdrawiam wiele lat związane z Ekonomem Panie Profesor-Alicję Maćkowiak i Aleksandrę Kujawską.
 • Powiem tak. Jestem absolwentką ękonomika ale nie pracuje w tym kierunku. Gdy chciałam znależć nawet staż z urzędu pracy w urzędzie miejskim, zusie, biurze rachunkowym, banku to nigdzie nie chcieli mnie przyjąć. Odpuściłam sobie szukanie pracy w tym kierunku. Kawiecki niech nie mówi, że wielu absolwentów pracuje po ekonomii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  1
  absolwentka2011(2017-10-06)
 • Pracuję w zawodzie, jestem księgową i nie miałam problemów z pracą. .Nadal pracuje zawodowo i tez miałam w tym roku jubileusz40 lecie pracy zawodowej. .. ekonomik, wspaniała szkoła. .pozdrawiam wszystkich serdecznie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Absolwentka1977(2017-10-07)
Reklama