UWAGA!

Od aktywnej integracji do samorealizacji

 Elbląg, Od aktywnej integracji do samorealizacji
(fot. nadesłane)

W Milejewie się dzieje i warto o tym mówić! Tak zapewniają koordynatorzy programu "Od aktywnej integracji do samorealizacji". Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Milejewie jest właśnie w trakcie realizacji drugiej edycji tego projektu systemowego, któremu przyświeca idea aktywności i wspólnego działania,  zamiast biernego czekania.

Projekt "Od aktywnej integracji do samorealizacji" realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 7.1.1. Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej. Projekt skierowany jest do 16 osób bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej, mieszkających
       na terenie gminy Milejewo.
       W tym roku uczestnicy projektu mają znów możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, a tym samym podniesienia swojego statusu zawodowego, uczestnicząc w takich kursach i szkoleniach jak: opiekunka dziecięca, opiekun środowiskowy, kurs komputerowy z obsługi programów magazynowych oraz stosowanych w rachunkowości, florystyka, bukieciarstwo, piekarz, a także prawo jazdy kat. " B".
       Realizacja szkoleń rozpoczęła się na początku września i potrwa do końca listopada.
       Oprócz tego uczestnicy projektu mają również okazje do wspólnej integracji poprzez aktywny udział w warsztatach, różnego rodzaju szkoleniach, rozmowach, spotkaniach integracyjnych, wyjazdach a także imprezach. Dzięki temu mogą bliżej się poznać oraz wymienić doświadczeniami. Okazją ku temu był zorganizowany w dniu 28 sierpnia festyn rodzinny, w którym uczestnicy programu wraz ze
       swoimi rodzinami w aktywny sposób uczestniczyli w imprezie, świetnie się wspólnie bawiąc. Rywalizowali w takich konkurencjach jak: rzut kaloszem, slalom z jajkiem, przeciąganie liny, jedzenie bitej śmietany bez użycia rąk oraz wiele innych. Wolontariuszki przygotowały dla dzieci mnóstwo gier i zabaw. Dużą atrakcją festynu była zabawa integracyjna dla dorosłych pt. "Pokaz mody", gdzie mogli wykazać się twórczą inwencją w wykonaniu oryginalnego stroju.
       Bonusem dla osób realizujących kontrakty socjalne okazał się wyjazd integracyjno-kulturalny do Multikina i do pizzerii. W ramach PAL-U odbył się 3 dniowy wyjazd rekreacyjno-edukacyjny do Gospodarstwa Agroturystycznego Ekofarma Vitalis w Zastawnie. Uczestnicy PAL-U wraz z rodzinami integrowali się w nowym środowisku. Biesiadując przy ognisku, wspólnych śpiewach, zabawach degustowali regionalne potrawy. W trakcie pobytu mogli również skorzystać z fachowych porad psychologa oraz pedagoga i wziąć aktywnie udział w
       zorganizowanych zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych warsztatach psychologiczno-pedagogicznych. Wyjazd okazał się także znakomitą okazją do bliższego poznania swoich dzieci oraz podtrzymywania emocjonalnych więzi.
       Miejmy nadzieję, że dzięki aktywności jaką wykazują uczestnicy projektu większość z tych osób będzie miało szansę na wyrwanie się z kręgu pomocy społecznej, znalezienie pracy oraz zmianę sposobu życia.
      
Weronika Felkiewicz, koordynatorka projektu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Społeczeństwo

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama