UWAGA!

Od nowego roku monitoring

 
Elbląg, Od nowego roku monitoring
(fot. AD)

Czytelnik zrelacjonował nam zdarzenie w jednym z autobusów komunikacji miejskiej, którego był świadkiem. Kierowca tego autobusu wezwał policję i z jej pomocą zmusił do opuszczenia pojazdu dwóch młodych ludzi, którzy podróżowali nim w strojach roboczych. Czy miał takie prawo? Już wkrótce takie przypadki pomoże rozstrzygnąć monitoring.

Relacja Czytelnika: „Jak się ubrać do autobusu?”.
      
       O stanowisko w tej sprawie poprosiliśmy Michała Góreckiego, specjalistę do
       spraw marketingu i komunikacji społecznej w Zarządzie Komunikacji Miejskiej. Oto odpowiedź:
      
       „To, w jakich sytuacjach prowadzący pojazd komunikacji miejskiej może odmówić pasażerom przewozu, jest uregulowane w stosownych przepisach porządkowych:
       „Do pojazdu mogą nie być wpuszczone lub mogą być z niego usunięte osoby: nietrzeźwe, zachowujące się agresywnie wobec pasażerów lub obsługi pojazdu; wzbudzające odrazę brudem i niechlujstwem; które z innych powodów są niebezpieczne lub uciążliwe dla współpasażerów” (Przepisy porządkowe w miejskiej komunikacji zbiorowej w Elblągu, § 2 pkt 18).
       Tak naprawdę, każda tego typu decyzja jest indywidualna, zależy od zmiennych okoliczności i jest po prostu subiektywna. Nie istnieją obiektywne normy o poziomie higieny osobistej osób przebywających w autobusie czy tramwaju. Dlatego też opisaną sytuację niezmiernie trudno jest ocenić i ewentualnie zakwestionować. Zdajemy sobie sprawę, że kierowca nie zawsze może prawidłowo ocenić wygląd pasażera, a czasem wręcz nie ma takiej możliwości.
       ZKM w Elblągu interweniował już w tym temacie u wszystkich przewoźników w komunikacji miejskiej w Elblągu. Wystąpiliśmy o zwrócenie kierowcom szczególnej uwagi na tego typu problemy. Mamy nadzieję, że zarówno sytuacji, w których prowadzący pojazd podjął zbyt pochopnie decyzję o wyproszeniu z pojazdu, ale również sytuacji, w których kierowca, w uzasadnionym przypadku, nie skorzystał z tego prawa, będzie jak najmniej. Z pewnością pomoże w tym monitoring wizyjny w każdym autobusie komunikacji miejskiej. Przypomnę, że od nowego roku każdy miejski autobus będzie wyposażony w kamery, z pewnością pozwoli to rozstrzygać sytuacje sporne m.in. tego typu.
      
Michał Górecki, Zarząd Komunikacji Miejskiej w Elblągu”

      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • PD pierwszy wyraz i całe zdanie nie gramatyczne !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  brzyydaly(2013-09-19)
 • Może się skończą numery z blokowaniem dojścia do jedynego kasownika na zwykłe bilety. A może rzecznik wyjasni dlaczego normą jest że kontrolerzy nie informują o możliwości wniesienia opłaty na miejscu, tylko żądają dokumentu tożsamości? Przecież spisanie danych automatycznie podwyższa opłatę. Chodzi o wiekszy zysk czy po prostu nie znają regulaminu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  0
  me456(2013-09-19)
 • I co kierowca nie beknie jakas nagana?
 • .. .monitoring nie potrzebny. Wystarczy poprosić współpasażerów, aby zechcieli skontaktować się z ZKM i przedstawić przebieg zdarzenia. W tym wypadku pasażerowie nie uskarżali się na uciążliwość 2 pasażerów. Kierowca zlekceważył pasażerów i zamiast kontynuować swoją pracę postanowił dopiąć swego. .. Od ZKM, jako odpowiedzialnego za funkcjonowanie komunikacji miejskiej, należy żądać ukarania kierowcy za złe potraktowanie pasażerów (którzy w dodatku zapłacili za przejazd - skasowali bilet po wejściu do pojazdu). ZKM powinien zwrócić im jeszcze za zmarnowane bilety.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  1
  raddik77(2013-09-19)
 • Panie Górecki, bzdury pan pleciesz. A będzie tak:-"ZKM nic nie moze bo to spółka z. o. o". Furman nawet nagany nie dostanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Kasownik(2013-09-19)
 • Górecki kiedy w końcu uaktualnicie swoja strone zkm z nowymi stawkami i rodzajami biletów które wchodzą za trochę wiecej jak tydzień ? Znowu zostaniecie z palcem w nocniku a pasażerowie bez informacji. Już widze te tłumaczenia że "nie zdążylismy". Podwyzki to natychmiastowo uwzgledniacie i na długo przed wprowadzeniem ale nowe stawki po obnizkach to juz dla was wielki problem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  16LATEK(2013-09-19)
 • Bzdury Panie Górecki. Zachowaj się człowieku jak prawdziwy rzecznik - moja propozycja: kierowca zostanie dyscyplinarnie zwolniony, jego szef zostanie co najmniej pouczony, a wyrzuceni pasażerowie przeproszeni i otrzymaja darmowe przejazdy w ZKM na rok. Na miejscu tych dwóch chłopaków zażądałbym odszkodowania od ZKM za nieuzasadnione szykanowanie.
 • Zgadzam sie z przedmówcą. Chłopaków należy wesprzeć a winnych i tych co odwracaja kota ogonem czyt. Góreckiego - przykładnie ukarać i zrekompensować ludziom krzywde, stracone bilety, czas, niesłuszne przekazanie policji i szykany ze strony kierowcy i całego zkm. jJakiś komitet dla wsparcie chłopaków by sie przydał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  antyurzędas(2013-09-19)
 • To nie tylko ZKM działa byle jak. ZZM - byle jak, Tramwaje - byle jak, EPEC - byle jak, WiK-byle jak, I to wszystko za naszą kasę. Szczytem bylejakości jest Plac Słowiański po "zakończonych" robotach i stojący w pobliżu drogowskaz do miast partnerskich Elbląga. Jutro specjalnie pójdę zobaczyć, czy byle jaki inspektor nadzoru opanował tą byle jaką robotę. Jak odebrał taką fuszerkę niech sam się wdrapie na drabinę i poprzekręca te drogowskazy bo to już żenada do kwadratu. Powodzenia byle jacy Panie i Panowie od byle jakich firm.
 • Opisane zdarzenie, dwa artykuły poniżej, nigdy nie powinno miec miejsca. ZKM do reorganizacji. Co na to pan Wilk? Pytanie do ZKM:to w ramach promocji tzw. Zrównoważonego Tygodnia Transportu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  NormalnyWsrodIdiotow(2013-09-19)
 • Panie Górecki, ślepy pan jestes? Autobusy ns tym zdjeciu w artykule dawno myjni nie widział !!!!!
 • z tą obniżką cen biletów to nic nie wiadomo, żeby weszła w życie to musi podpisać marszałek województwa, potem muszą minąć 2 tygodnie.
Reklama